Manca Korelc je obiskala tudi že več kot petdeset jezer na Gorenjskem. / Foto: osebni arhiv

Manca, dekle z jezeri, in njene zgodbe

Manca Korelc uspešno nadaljuje projekt Moja jezera. S kolesom ali peš obiskuje slovenske stoječe vode. V dobrih dveh letih jih je obiskala že več kot 960. Več kot petdeset jih je v njeni zbirki tudi z Gorenjskega. Kakšen je njen predlog za izlet, za jezersko zgodbo z Gorenjskega?

Kranj – Manca Korelc zase pravi, da je dekle z jezeri. S kolesom, kjer se to ne da, pa peš, se je odločila obiskati vsa slovenska jezera, vse stoječe vode. Natančnih podatkov, koliko jih je, ni, skupna zapisana številka je med devetsto in 1300. Projekt je začela spomladi 2017, zaključila pa ga bo, kot pravi, ko bo prišla do konca. Obiskala jih je že več kot 960.

Kako bi na kratko predstavili projekt Moja jezera?

Je kombinacija vseh mojih strasti: kolesarjenja, jezer, izletov – in vse skupaj objaviti na digitalnih kanalih. Ne more biti boljše in bolj jaz! Moja jezera je nagrajen osebni projekt za dušo, v katerem s kolesom ali peš obiskujem vsa slovenska jezera. Vsakega fotografiram, dodam krajši opis in skupaj z zemljevidom objavim na spletni strani. Pišem tudi knjigo o jezerih The Slovenia Lakes, ki bo izšla spomladi 2020. Na voljo je že za prednaročila. To bo najlepša knjiga o jezerih Slovenije. Poznaš jezero Klivnik? Pa jezero Završnica? In še toliko drugih lepih jezer, ki ne smejo biti prezrta. Namen projekta je spoznavanje neznanih stoječih voda na slovenskih tleh, ki se jih ni dotaknil komercialni turizem.

Prvo jezero je bilo?

Kočevsko jezero, saj prihajam iz Kočevja. To je tudi moje najljubše jezero, saj me nanj veže kup lepih spominov.

Koliko jezer ste že obiskali na Gorenjskem? Koliko jih sploh je?

Na Gorenjskem sem obiskala že več kot petdeset jezer, a še nisem pri koncu. Čakajo me še Triglavska in Kriška jezera, kali na Pokljuki, cela vrsta malih jezerc v Triglavskem narodnem parku, kali na planinah na severu Gorenjske in še kaj. Težko rečem, koliko jih je vse skupaj, ampak zagotovo veliko več, kot bi mislili.

Najbolj znani sta Blejsko jezero in Bohinjsko jezero.

Če si zaželimo veliko turistične ponudbe in nas množica obiskovalcev ne moti, potem sta Blejsko in Bohinjsko jezero zagotovo pravi izbiri. Meni osebno so veliko ljubša manjša jezera, kjer ni množičnega turizma in zato narava pride bolj do izraza. Omenila bi Dupeljsko jezero – eno izmed treh Krnskih jezer zelo blizu največjega in najbolj znanega Krnskega jezera, jezero v Lužnici, ki tudi sodi v skupino Krnskih jezer in je pravi živi muzej, saj ob njem najdemo spomenike iz prve svetovne vojne, pa jezero Črnava ...

Stoječa voda na Gorenjskem, ki je očem najbolj skrita, neznana, morda zanjo niste vedeli?

Jezero Kreda – drugo, ne tisto ob cesti v dolini Radovne. Je sicer vrisano v zemljevide, ampak premalokrat na naše izletniške načrte. Cegelnica pri Stražišču v Zgornjih Bitnjah. Jezero je nastalo kot posledica izkopavanja gline za potrebe nekdanje »cegelnice«. Pozimi zamrzne in postane prikupen kraj za ljubitelje drsanja. Potem so tu še kal pri Vodnikovem domu na Velem polju, kal na Hruščanski planini in cel kup skritih kali v Triglavskem narodnem parku.

Za enega na Gorenjskem ste si vzeli malce več časa ...

To je jezero na Velikem Zvohu. Res me je očaralo. Izbrala sem odličen čas obiska, saj je na jezeru teden prej potekala najvišje ležeča regata v Evropi, zato je bilo napolnjeno z vodo. Tudi vreme je bilo idealno za uživanje ob jezeru in fotografiranje. Običajno na turah hitim od jezera do jezera, za tega pa sem si res vzela ves dan in se tudi več ur ob njem zadržala. Je izjemen primer, kako se videz jezera spreminja s svetlobo in oblaki. Pokazal mi je svoj mrk in nasmejan obraz. Na Krvavcu je sicer še več manjših kali – našla sem jih enajst.«

So stoječe vode na Gorenjskem dobro dostopne in kako so izkoriščene?

Mislim, da so največji gorenjski biseri lepo dostopni, vsi pa imajo zagotovo še več turističnih priložnosti. Glede na to, da je Gorenjska med najbolj izpostavljenimi turističnimi destinacijami Slovenije, imajo vaša jezera to konkurenčno prednost, pa vendar sem mnenja, da smo še daleč od sosednje Avstrije. Predvsem zaznavam, da manjka celovitost ponudbe glede na ciljno skupino.

Če dam primer kolesarjenja: ni dovolj, da je samo jezero in urejena pot okoli, potrebujemo tudi lokalno gostinsko ponudbo (poudarek je na kakovostni storitvi), možnost servisiranja koles, označene poti, pitniki z vodo in podobno. Sodobni turisti pričakujejo doživetje in celovitost, ne zadošča več samo narava kot takšna. Mnoga jezera kazijo tudi zapuščeni nastanitveni in gostinski obrati.

Vaše priporočilo za kolesarski izlet na Gorenjskem, ki vključuje tudi obisk jezera?

Gorenjska je zares čudovita. Priporočam kolesarjenje po dolini Radovne, ki je meni ena izmed najlepših slovenskih kolesarskih poti. Začnete lahko na Bledu, nadaljujete proti Spodnjim Gorjem, v Krnico do doline Radovne. Vmes se ustavite pri jezeru Kreda, kjer se lahko tudi kopate (upoštevajte, da je v zasebni lasti in samo polovica jezera namenjena za obiskovalce) in prikolesarite do Mojstrane. Nadaljujete pot skozi Jesenice nazaj na Bled. Na poti poleg Blejskega jezera spoznate še jezerca v Triglavskem gaju v Mojstrani, jezero Kreda, jezero Završnica in Moščansko jezero. To je nekaj manj kot šestdeset kilometrov krasnega kolesarjenja.