Odlično obiskan Pogačnikov dom na Kriških podih je vključen v evropski projekt Life SustainHuts. / Foto: Manca Ogrin (PZS)

Planinska sezona na vrhuncu

Prva polovica letošnje poletne sezone je uspešna, vrhunec pa je pričakovati vse do konca avgusta. Za zadovoljstvo planincev v kočah skrbijo tudi s sodelovanjem v mednarodnih projektih.

Slovenijo prepreda mreža več kot deset tisoč kilometrov planinskih poti, ki pripeljejo do 178 planinskih koč, zavetišč in bivakov s 7400 ležišči in več kot 10 tisoč sedišči.

Kranj – Po podatkih Planinske zveze Slovenije slovenske gore letno obišče 1,7 milijona planincev, med njimi vsako leto naštejejo več tujcev. Končna ocena uspešnosti sezone bo odvisna od vremena in s tem povezane obiskanosti koč v avgustu in septembru, a za zdaj kaže, da so številke primerljive z lanskim letom.

Koče postajajo samooskrbne z električno energijo

Na Planinski zvezi Slovenije sodelujejo v dveh projektih Evropske unije, ki jih izvajajo planinske koče. Projekt Life SustainHuts je usmerjen k zniževanju emisij ogljikovega dioksida v naravnem okolju z uvajanjem novih in izvirnih energetskih rešitev na podlagi obnovljivih virov, cilj projekta Alpe Adria regija doživetij pa je strateško usmeriti trajnostni turistični razvoj Karavank na obeh straneh meje v specializirano zeleno turistično ponudbo. »Kot demonstracijski objekti za Life SustainHuts so vključene planinske koče v Španiji, Italiji in Sloveniji. Julija 2019 smo v okviru projekta povsem na novo vzpostavili sistem samooskrbe z električno energijo na Pogačnikovem domu na Kriških podih. Elektrika se pridobiva prek solarnih panelov in male vetrnice za proizvodnjo električne energije. S to investicijo ne bo več potrebe po uporabi agregatov, ki predstavljajo veliko potencialno okoljsko nevarnost, kar je še posebej pomembno za občutljivo gorsko okolje, kot je npr. Triglavski narodni park,« razloži strokovni sodelavec PZS Dušan Prašnikar.

»Največja prednost, da smo vključeni v projekt SustainHuts, je za nas to, da imamo na voljo dovolj električne energije. Največja razlika je v tem, da letos agregata sploh še nismo potrebovali, prej pa ob slabšem vremenu vedno, in kaže, da ga tudi ne bomo. Glede ekoloških vidikov tudi sicer spodbujamo obiskovalce, da s sabo prinesejo posteljnino, da zmanjšamo uporabo svoje sveže posteljnine, ki jo vozimo prat v dolino,« o sodelovanju v projektu SustainHuts pravi oskrbnica Pogačnikovega doma na Kriških podih Maša Stanič, ki se pohvali tudi z zelo dobrim obiskom v letošnji sezoni.

Največ prenočitev opravijo tuji planinci

»Julij je bil v naši koči verjetno rekorden po obisku, pa tudi v začetku avgusta je velik vrvež, vse imamo zapolnjeno. Vsako leto je več tujcev, oni so tudi tisti, ki pridejo kljub napovedanemu dežju. V začetku poletne sezone je že tradicionalno več tujcev, avgusta pričakujemo več Slovencev, ki so bolj dnevni gostje, medtem ko tujci večinoma pri nas prenočijo. Glede na celotno sezono pa je vsakih približno polovico.« Priljubljeno kočo v Julijskih Alpah obišče največ Belgijcev, Nemcev in Nizozemcev, vse več je Izraelcev, prihajajo tudi ljubitelji gora iz ZDA in Avstralije.

Poudarek projekta Alpe Adria regija doživetij pa je na razvoju produktov pohodništva, kolesarjenja in mehkega zimskega turizma. »V okviru projekta smo izvedli investicije v planinskih kočah v Karavankah: v Koči na Golici je urejena info točka, Koča pri izviru Završnice je pridobila leseno notranjo opremo in ogrevalni sistem, v Domu na Zelenici, Domu na Kofcah in Domu pod Storžičem je nova oprema za oskrbo planincev in turnih kolesarjev. Vzpostavili bomo turnokolesarsko pot Trans Karavanke, ki povezuje Tromejo in Jezersko, obnovljene bodo tudi določene markirane planinske poti v Karavankah, ki povezujejo dolino z grebenom Karavank, kjer poteka panoramska pot,« pravi Prašnikar.