Zmagovalca Aleš Pirih in Tamara Grm

Na vzponu v Davčo je slavil Aleš Pirih

Mladi kolesar iz Železnikov Aleš Pirih je absolutni zmagovalec sobotne izvedbe Kolesarske dirke za zlato čipko, ki je potekala med Železniki in Davčo. Med dekleti je bila najhitrejša Tamara Grm iz Bohinja.

Davča – Natanko 34 minut in 56 sekund je potreboval Aleš Pirih (KK Kranj) za 15 kilometrov dolg vzpon iz Železnikov do kmetije Pr' Vrhovc v Davči. Boj za zmago na 21. izvedbi Kolesarske dirke za zlato čipko pa za mladega kolesarja še malo ni bil lahak, saj so mu za vrat dihali Primož Porenta (Šibo), zmagovalec lanske jubilejne izvedbe dirke Andrej Draksler (Koloka) in Klemen Remic, ki so se uvrstili od drugega do četrtega mesta.

»Na tej dirki sem prič nastopil že pred desetimi leti, ko smo se vzpenjali še proti Soriški planini, potem pa še nekajkrat. Tokrat je bila dirka precej počasna. V klanec so Porenta in drugi pritisnili, jaz pa sem zaostanek nadoknadil na ravninskih delih in jih ujel. Na zadnjem klancu pred ciljem sem se odločil, da jih poskusim prehiteti, kar mi je tudi uspelo,« je povedal 19-letni Aleš Pirih iz Železnikov, sicer kolesar KK Kranj, ki ni skrival veselja ob zmagi. »Letos sem bil tudi v ekipi za dirko Po Sloveniji. Žal sem jo zaradi krčev končal že prvi dan, saj sem pred nekaj meseci padel in za takšno preizkušnjo še nisem bil zadosti pripravljen. Na domačo dirko za zlato čipko pa vedno, če le nimam drugih obveznosti, rad pridem, čeprav mi klanci ne ležijo najbolj. Letos imam v programu še nekaj dirk, seveda pa bom nastopil tudi na Dirki po Kranju,« je v cilju povedal Aleš Pirih.

Zmage in že druge zlate čipke, saj je bila najboljša tudi pred dvema letoma, pa se je s časom 37 minut in 50 sekund na cilju v soboto veselila tudi Tamar Grm iz Bohinja, ki je bila na progi iz Železnikov do Davče najhitrejša med dekleti. »Malo resneje kolesarim zadnjih pet let. Udeležujem se tudi rekreativnih dirk, na dirki za zlato čipko sem bila med letoma 2014 in 2017, lani sem bila poškodovana in nisem mogla priti, letos pa sem spet uživala na res odlični dirki. Proga je zanimiva, vse poteka v sproščenem vzdušju, všeč mi je organizacija. Danes sem bila tudi res dobro razpoložena in vse mi je bilo zelo všeč,« je povedala 23-letna Tamara Grm, ki načrtuje tudi nastop na avgustovskem vzponu na Uskovnico, prav tako pa se že pripravlja na svoj prvi nastop na bohinjskem Triatlonu jeklenih.

Drugo mesto v ženski konkurenci je osvojila Matejka Prešeren (KK Završnica), tretje pa Lilijana Švab (Bam.Bi).

»Tako z udeležbo kar 116 kolesark in kolesarjev kot z vremenom in potekom dirke smo zelo zadovoljni. Veseli nas, da je kljub množici rekreativnih kolesarskih prireditev naša dirka dobro obiskana, da prihajajo tekmovalke in tekmovalci iz vseh koncev Slovenije. Nekaj med njimi je takih, ki so prišli prvič, kar precej pa je tistih, ki pridejo vsako leto. To pomeni, da so z našo organizacijo zadovoljni,« je v imenu organizatorja Športnega društva Kamikaze povedal predsednik Roman Prezelj, ki se je veselil zmage domačega tekmovalca. »To je za nas dodatna pohvala, saj je Aleš rasel z našo dirko – in upam, da ga je tudi naša dirka navdušila za kolesarjenje. Nas organizatorje pa veseli, da imamo tudi v naši dolini kolesarja, ki uspešno tekmuje v slovenski in mednarodni konkurenci. Upam, da bo še napredoval,« je povedal Roman Prezelj.