Konferenca o e-seniorjih

Danes v Škofji Loki poteka mednarodna konferenca Zagotavljanje e-storitev za starejše.

Udeleženci mednarodne konference so iz Slovenije, Hrvaške, Avstrije, Italije, Madžarske, Irske, Francije, Velike Britanije in Belgije.

Škofja Loka – Po lanski slovenski konferenci e-seniorjev Škofja Loka danes gosti mednarodno srečanje o e-storitvah za starejše, ki se je udeležuje okoli petdeset udeležencev iz Slovenije in še osmih držav. Kot je pred dogodkom dejal škofjeloški župan Tine Radinja, je aktivno staranje eno od ključnih razvojnih področij današnjega časa. Da bo staranje kakovostno in da bodo starostniki vključeni v družbo, je treba povezati institucije in civilno družbo ter starostnikom olajšati življenje z uporabo sodobne tehnologije. V Škofji Loki so se na izzive staranja lani odzvali s pripravo programa o kakovosti življenja starejših, v katerem je pomembno tudi e-opismenjevanje te generacije. V nasprotju z mladimi, ki jih sodobna tehnologija pogosto zasvoji in odtuji med seboj, bi lahko starejše povezala in jim omogočila medsebojno komuniciranje, je med drugim dejal Miha Ješe, koordinator za mednarodno sodelovanje na Občini Škofja Loka.

»Cilj Občine Škofja Loka do leta 2015 je doseči, da bo sedemdeset odstotkov starejših od 65 let računalniško pismenih, da bodo znali uporabljati ta orodja za čim bolj kakovostno življenje v starosti,« je dejal Ješe. Prof. dr. Jože Gričar, zaslužni profesor Univerze v Mariboru, sicer pa predstavnik Slovenskih e-seniorjev, je izziv staranja prebivalstva primerjal z enako resnim problemom podnebnih sprememb. Tako nanje kot na starajočo družbo nismo pripravljeni. Starejša generacija, ki ima veliko izkušenj in modrosti, bi lahko družbi še veliko prispevala, a so ti ljudje pogosto odrinjeni, eden od razlogov za to pa je tudi odrezanost od sodobnih povezav. Na današnji konferenci bo mednarodna ekipa predavateljev predstavila primere dobrih praks s področij aktivnega staranja, povezovanja in zagotavljanja e-storitev za starejše, poudarila vlogo izobraževalnih institucij, pomembnost zagotavljanja zdravstvene oskrbe, storitev in možnosti za sodelovanje s študenti in drugimi organizacijami. Pred konferenco je nastala tudi knjižica Kažipot 55+, vodnik po institucijah in dejavnostih v Sloveniji, ki jih potrebujejo starejši. Kot navaja Miha Ješe, bo podoben register nastal tudi za občino Škofja Loka. Dodaja pa še, da kandidirajo na mednarodni projekt, ki bo omogočil izvedbo šestih tovrstnih srečanj v različnih državah.