Ob jubileju PGD Šenčur novo poveljniško vozilo / Foto: Gorazd Kavčič

Več kot stoletje v službi ljudi

Prostovoljno gasilsko društvo Šenčur je proslavilo 120 let svojega delovanja. Ob jubileju so prevzeli novo poveljniško vozilo, prejšnje je bilo staro že 21 let.

Šenčur – V soboto je bila v Šenčurju velika slovesnost z gasilsko parado, proslavo in prevzemom novega poveljniškega vozila, s čimer so počastili 120-letnico Prostovoljnega gasilskega društva Šenčur. Na slovesnosti, ki so se je udeležili tudi podpredsednik Gasilske zveze Slovenije in predsednik Gasilske zveze Gorenjske Jože Derlink, predsednik Gasilske zveze Kokra Franci Draksler in župan občine Šenčur Ciril Kozjek, so se najprej spomnili začetkov društva. Predsednica PGD Šenčur Marinka Štirn se je ozrla v leto 1998, ko je Franc Kuralt skupaj z 32 fanti in možmi ustanovil gasilsko društvo, omenila pa še nekaj ključnih prelomnic. Leta 1904 je bil zgrajen gasilski dom, leto zatem so dobili prvo ročno brizgalno (danes jo hranijo kot zgodovinsko vrednost), leta 1923 razvili prvi prapor, prvi (rabljen) gasilski avtomobil pa dobili leta 1948. Imeli so tudi gasilsko godbo, ki je slovela daleč naokrog.

Gasilski tradiciji v tem kraju danes sledi okoli dvesto članov, gasilsko društvo ima močno operativno enoto, zavzet podmladek, članice in veterane, ki sodelujejo na številnih tekmovanjih in dokazujejo, kako dobro so usposobljeni. S tem in s sodobno opremo so lahko občanom v pomoč, ko izbruhne ogenj, ko se zgodi ekološka nesreča, ko pustošijo naravne ujme, skratka v številnih okoliščinah reševanja ljudi in njihovega premoženja. Tudi novo poveljniško vozilo, ki ga je blagoslovil šenčurski župnik in dekan Urban Kokalj, od botrov Staneta Remica in Mateja Krča pa ključe prevzel poveljnik PGD Šenčur Tomaž Lanišek, bo pripomoglo k boljšemu delu na intervencijah in hitrejši odzivnosti, vozilo bo lahko služilo tudi za potrebe Civilne zaščite. Zakaj po več kot dvajsetih letih novo poveljniško vozilo, je pojasnil poveljnik Tomaž Lanišek. Pravi, da imajo letno od štirideset do petdeset intervencij, tretjina je tudi prvih posredovanj. Z novim vozilom se bodo tehnične možnosti za pomoč ljudem še izboljšale, obljublja pa tudi, da se bodo gasilci za te naloge tudi dodatno usposobili.

Ob jubileju so podelili 12 priznanj zaslužnim gasilcem, trije so prejeli priznanja gasilske zveze prve in druge stopnje, PGD Šenčur pa je od Gasilske zveze Slovenije prejelo srebrno priznanje.