Direktor Grunta Peter Svetina, ministrica Anja Kopač Mrak in direktorica direktorata Dragica Bac

Vse več zaposlenih invalidov

Število zaposlenih invalidov v Sloveniji se v zadnjih letih povečuje – tudi zaradi zaposlitvenih centrov, kakršen je Grunt, ki deluje na kmetiji Zadrgal v Komendi.

Komenda – Kot je na petkovi novinarski konferenci pred mednarodnim dnem invalidov, ki je v nedeljo potekal pod geslom Smo državljani EU, povedala ministrica Anja Kopač Mrak, število brezposelnih invalidov upada, kar pripisuje ugodnim razmeram na trgu dela in ukrepom Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Pred tremi leti oktobra je bilo brezposelnih invalidov 17.646, letošnjega oktobra pa je število brezposelnih upadlo na 14.665.

Podpisali nove pogodbe z izvajalci

Skupno je bilo oktobra letos zaposlenih več kot 33 tisoč invalidov, kar je tri tisoč več kot v pred letom. »Zaposlujejo se v običajnem delovnem okolju, invalidskih podjetjih in zaposlitvenih centrih, skratka na delovnih mestih, ki ustrezajo njihovim sposobnostim,« je povedala Kopač Mrakova, ki poudarja, da je za uspešno zaposlovanje invalidov treba začeti z usposabljanjem mladih že v času šolanja, hkrati pa graditi mrežo podjetij, ki zaposlujejo tudi kadre s posebnimi potrebami.

Nazadnje so na ministrstvu s 14 izvajalci zaposlitvene rehabilitacije podpisali nove pogodbe za izvajanje projekta Prehod mladih s posebnimi potrebami na trg dela, v katerega bo do leta 2021 vključenih 2100 mladih s posebnimi potrebami do 29. leta starosti. Ministrstvo bo tudi z evropskimi sredstvi financiralo projekt v vrednosti 4,2 milijona evrov.

»Nismo projekt, ampak delujoče podjetje«

Eden izmed primerov dobre prakse zaposlovanja najtežje zaposljivih invalidov je na kmetiji Zadrgal v Komendi, kjer je potekala novinarska konferenca. Leta 2014 sta gospodar kmetije Matija Zadrgal in Peter Svetina ustanovila zavod Grunt, ki danes zaposluje pet ljudi s posebnimi potrebami z lokalnega okolja.

Letos so dokončali investicijo, s katero so zagotovili nove prostore namenjeni predelavi mleka, ki je glavna panoga kmetije, uredili pa so tudi manjšo trgovino. Kot je povedal direktor zavoda Grunt Peter Svetina, zaposleni v Gruntu opravljajo vsa kmečka opravila, s predelavo mleka, ki ga odkupijo od kmetije, in mlečnimi ter drugimi izdelki, ki jih proizvedejo, pa zaslužijo na trgu. »Vsak evro, ki je vložen v zaposlitvene centre, se povrne v dveh do dveh evrih in pol. Naš cilj na Gruntu je, da ustvarjamo trajna delovna mesta za naše sodelavce. Nismo projekt, ampak smo delujoče podjetje,« je povedal Svetina, ki je hkrati pohvalil tudi slovenski sistem zaposlovanja in subvencioniranja invalidov. »Brez subvencij, ki jih dobivamo, ne bi mogli preživeti.«

Ob tem je direktorica direktorata za invalide Dragica Bac dodala, da nobeden od slovenskih zaposlitvenih centrov, ki zaposlujejo najtežje zaposljive invalide, ni zašel v krizo, njihovo število pa se je v zadnjih letih povečalo. Leta 2014 jih je bilo 39, do oktobra letos pa jih deluje že 61.