Ob avgustovskem onesnaženju potoka Reka je poginilo okoli petsto rib. / Foto: Slovensko društvo za zaščito voda

Opravičila za onesnaženje ni

Konec avgusta je v občini Cerklje prišlo do onesnaženja potoka Reka, ki ga preiskujejo tudi pristojne inšpekcijske službe.

Spodnji Brnik – Slovensko društvo za zaščito voda je zaskrbljeno zaradi onesnaženja potoka Reka, do katerega je menda prišlo že večkrat, nazadnje konec avgusta, ko je člane društva o penjenju vodotoka obvestil občan. Analize vzorčenja vode v potoku so pokazale na intenzivno onesnaženje potoka v dolžini enega kilometra od Spodnjega Brnika, zaradi česar je po besedah predsednika Ribiške družine Bistrica Domžale Martina Moverna prišlo tudi do pogina okoli petsto rib, večinoma postrvi. »Onesnaženje na tem področju se dogaja že dlje časa, toda tokrat so bile posledice najhujše. Zaradi suše je bil vodotok potoka precej nizek, zaradi česar je imelo tudi onesnaženje hujše posledice. Če je vodostaj višji, sta zaradi večje količine vode koncentracija onesnaženja in s tem škoda manjši. Žal so vodotoki postali smetnjaki,« je kritičen Movern.

»Zaradi neposrednega odvajanja organskih snovi v potok prihaja do zastrupljanja tega vodnega telesa, do uničevanja ekosistemov ter degradacije habitatov na škodo vsega lokalnega okolja in njenih prebivalcev,« so zapisali v Slovenskem društvu za zaščito voda, ki poziva k večji okoljski ozaveščenosti in trajnem varovanju naših voda. »Občane pozivamo, naj si ne zatiskajo oči in naj v svojem lokalnem okolju opozarjajo na nepravilnosti pri ravnanju z vodami,« dodajajo.

Na ministrstvu za okolje in prostor pravijo, da je bila o onesnaženju obveščena ribiška inšpektorica, ki pa na more voditi postopkov, saj je pogin rib vedno posledica onesnažene vode, kar je pristojnost inšpekcije za okolje, ki so ji zadevo predali. Analize vode kažejo na organsko onesnaženje, ribe pa niso bile obremenjene s strupenimi snovmi. »Pogin je bil posledica pomanjkanja kisika zaradi nizkega vodostaja in visokih temperatur, kar je bilo seveda ob pritoku organsko onesnažene vode najverjetnejši vzrok za pogin,« so še pojasnili v odgovoru.

Z Inšpekcije za okolje in naravo Inšpektorata RS za okolje in prostor so nam sporočili, da so ob zadnjem avgustovskem onesnaženju prejeli prvo prijavo. »Po uradni dolžnosti je bil opravljen inšpekcijski pregled pri nosilcu dejavnosti v naselju, za katerega je bil podan sum nastajanja odpadnih vod iz dejavnosti in bi lahko bile možen vir onesnaženja glede na rezultate analize vode. Ugotovljeno je bilo, da se prijavljena dejavnost izvaja na lokaciji izven tega naselja in kot taka ni vir predmetnega onesnaženja. Ugotovitveni postopek še ni zaključen,« so pojasnili.

Ljubljanski in Kranjski območni urad uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin sta preverila dotoke vode v ribogojnice, ki se nahajajo gorvodno in dolvodno od potoka Reka. Ena ribogojnica je na začetku vodotoka Reka, torej višje od onesnaženja, preostale pa so na vodotoku Pšata, v katerega se Reka izliva. Kot pravijo, ne razpolagajo z informacijami, da bi katera izmed ribogojnic zabeležila večji pogin rib.

Z dogodkom je seznanjena tudi cerkljanska občinska uprava. Kot pojasnjuje župan Franc Čebulj, je kanalizacijski sistem na tem območju zgrajen, prebivalcem pa torej dane vse možnosti prikopa nanj, zato za onesnaževanje ni opravičila. »Pozivam tiste, ki onesnažujejo, da se podvizajo in čim prej pridejo na občino ter pridobijo soglasje za priklop,« apelira Čebulj, ki iz sicer neuradnih informacij, s katerimi razpolaga, domneva, da gre za dva onesnaževalca.