V Mojstrani so se lotili pleskanja šolskih učilnic in igralnic v vrtcu.

Študentje na delovni brigadi

Študentje udeleženci delovne brigade so v Kranjski Gori opravili veliko dela. Prepleskali so učilnice v mojstranski šoli in vrtcu, uredili okolico športnega igrišča v Ratečah in se lotili odstranjevanja agresivnega japonskega dresnika.

Kranjska Gora – Okoli štirideset študentov, večinoma iz štajerske regije, je prejšnji teden delalo na različnih lokacijah na območju Kranjske Gore. Pleskali so učilnice v osnovni šoli in vrtcu v Mojstrani, pomagali pri urejanju sprehajalnih poti, čiščenju vodotokov in košenju zelenic. V Ratečah so urejali okolico športnega igrišča in odstranjevali japonski dresnik ter nekaterim starejšim pomagali pri domačih opravilih.

Prostovoljci so bili udeleženci študentske delovne brigade, ki jo je Študentska organizacija univerze v Mariboru organizirala že devetnajstič zapored, tokrat prvič na Gorenjskem. Prva je bila leta 1999 v Bovcu, kjer so študenti pomagali pri popotresni obnovi, leta 2000 so se študenti z enakim namenom zbrali v Kobaridu, leta 2001 so na pomoč priskočili prebivalcem Loga pod Mangartom, ki jih je prizadel zemeljski plaz. Lani so bili v Radljah ob Dravi, letos pa so se za akcijo dogovorili z občino Kranjska Gora, ki je za brigadirje uredila prostor za kampiranje, pomagala z delovnimi pripomočki in materialom ter določila seznam delovišč.

Ena od skupin je tako pleskala učilnice in igralnice mojstranskega vrtca in šole. »Na delovišče pridemo ob osmih zjutraj in z delom zaključimo ob štirih popoldan. Vsak član ekipe da vse od sebe, tisto, česar morda ne znamo, se sproti naučimo,« je povedala vodja delovišča v Mojstrani Darija Močnik, študentka psihologije iz Sv. Jurija ob Ščavnici. Pravi, da je med udeleženci delovnih brigad vedno veliko študentov, ki prihajajo več let zapored. »Nekateri takrat, ko so že zaposleni, vzamejo celo dopust in pridejo pomagat!«

Med tistimi, ki so prvič brigadirji, je bil tudi Vid Hrovat, študent medijskih komunikacij iz Velenja. »Seveda je delovno, a tudi zabavno,« je povedal, ko si je med pleskanjem ene od učilnic vzel nekaj minut odmora. »Če bi moji domači videli, kako dobro mi gre delo od rok, bi me verjetno tudi doma čakalo naročilo za podoben podvig,« se je pošalil, preden je nadaljeval z delom.

Močnikova pa je dodala, da so bili veseli pomoči in podpore hišnika Gregorja Verbiča ter prijaznega odziva domačinov, ki so se ustavili, povprašali, kaj se dogaja v šoli in ob poteh ter pohvalili njihovo delovno vnemo. »Pravzaprav sem bil kar malo presenečen, saj sem mislil, da bo vse skupaj bolj zabava, a gre za resno delo, ki so ga natančno in dosledno opravili. So točni, marljivi in tudi vzdržljivi,« je povedal Verbič.

Delo je budno spremljala tudi ravnateljica OŠ 16. decembra Mojstrana Darja Pikon. »Navdušena sem in zadovoljna, ko vidim, da mladi vendarle znajo prijeti še za kaj drugega kot za miško računalnika. Zelo so spretni, točni, natančni, pridni in vztrajni. Delo ni opravljeno nič slabše, kot če bi se ga lotili profesionalci. Vesela sem, da je prostovoljstvo še živo.«

Šotore, v katerih so prebivali, so si študentje sicer postavili v športnem parku v Kranjski Gori, a so jih za nekaj dni od tam pregnali hudi nalivi. Zatočišče so jim uredili v telovadnici kranjskogorske šole. Popoldneve in večere so si krajšali z družabnimi in športnimi aktivnostmi, na deloviščih pa jih je obiskal tudi predsednik države Borut Pahor