S prijaznim in učinkovitim delovanjem do pametnega mesta / Foto: Primož Pičulin

Digitalne možnosti za pametno mesto

V start-up centru Kovačnica je potekala javna razprava o projektu vzpostavitve občanom prijaznih digitalnih storitev, ki bi Kranj v bližnji prihodnosti postavila na zemljevid t. i. pametnih mest.

Kranj – Projekt pametnih mest oziroma skupnosti je projekt vzpostavitve življenjskega okolja, v katerem se prebivalcem z uporabo sodobnih informacijsko-komunikacijskih tehnologij zviša kakovost življenja. Obenem se s tem vzpostavljajo boljša povezanost, učinkovitost, optimalna raba energije, storitev ter finančnih sredstev.

Namen tokratne razprave, ki jo je moderiral Simon Delakorda, direktor Inštituta za elektronsko participacijo, je bil predstaviti izzive enotnega digitalnega trga za Evropo s poudarkom na kakovosti digitalnih storitev za uporabnike ter razvojnih projektih v lokalnih okoljih. Pri tem so razpravljavci omenili mnoge praktične vidike, s katerimi se vsakodnevno soočajo občani pri uporabi lokalnih pa tudi čezmejnih digitalnih storitev, kot so spletna varnost in zasebnost, dostopnost digitalnih vsebin in storitev, razvitost infrastrukture, izpostavili pa so tudi pomembnost uporabe storitev e-poslovanja in e-uprave za občane ter podjetja. Tako je Zoran Stančič, vodja Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, v uvodu predstavil evropsko strategijo digitalnega trga, ki temelji na odpravi birokratskih ovir, zagotavljanju ustrezne internetne infrastrukture in tehnologije. Marjan Turk, generalni direktor Direktorata za informacijsko družbo na Ministrstvu za javno upravo, je optimističen glede približevanja sodobnim evropskim razvitim digitalnim tokovom, saj ima Slovenija vse potrebne tehnološke nastavke za hiter razvoj digitalnega sektorja ter informacijske družbe. Dr. Uroš Rajkovič s Fakultete za organizacijske vede Kranj pravi, da je digitalizacija izjemno pomembna in tudi pri nas hitro sprejemljiva, ob tem pa opozarja, da ta ne sme postati namen sama sebi. Matej Rauh je predstavil svoje kikstart podjetje Adrifund in poudaril pomen aktivnega sodelovanja vseh deležnikov sodobne informacijske družbe pri vzpostavljanju pametnih mest. S tem se je strinjal tudi Jure Trbič, predstavnik Zavoda UP in Mreže NVO za vključujočo informacijsko družbo, Smiljana Vončina Slavec, vodja komisije Pametno mesto, pa je poudarila vlogo večje odprtosti mesta do njegovih prebivalcev. »Pametno mesto je mesto, prijazno do ljudi, obenem pa učinkovito upravljano. Sodobne tehnologije in aktualni napredek mora uporabljati z namenom, da ljudem olajša življenje. Občinska uprava mora zato delovati hitro in racionalno. V Kranju že imamo projekte, ki delujejo, soustvarjajo pametno mesto s pozitivnimi učinki tako na področjih energetskih sanacij in upravljanja z vodnimi viri kot tudi pri delu z odpadki ... Mesto pa je treba še bolj približati občanom, jih na prijazen način vključiti v urbano življenje,« je sklenila Smiljana Vončina Slavec.