Vizija Gorenjske ceste, kakršno si predstavljajo arhitekti Juvanec, Šubic in Smrekar ml.

Kako se bo razvijal center Radovljice

V okviru Dnevov evropske kulturne dediščine, Tedna kulturne dediščine in Meseca prostora v Radovljici odpirajo tudi široko javno razpravo o viziji razvoja osrednjega območja mesta.

Radovljica – »Javni prostor je naša skupna vrednota in last, ki nas med seboj povezuje, zato so posegi vanj še posebno občutljivi,« je občane Radovljice ob Dnevih evropske kulturne dediščine, Tednu kulturne dediščine in Mesca prostora nagovoril radovljiški župan Ciril Globočnik in s tem napovedal široko javno razpravo o viziji razvoja osrednjega območja mesta.

Pestro dogajanje se je začelo že konec predprejšnjega tedna z odprtjem fotografske razstave Radovljica, naše mesto v Radovljiški graščini in prireditvijo Dediščina okoli nas, ki so jo na Linhartovem trgu pripravili Muzeji radovljiške občine. Umetnostna zgodovinarka in konservatorka Nika Leben je prejšnji ponedeljek pripravila predavanje in voden ogled vil ob Gorenjski cesti. »Gorenjska cesta v Radovljici sodi v širše območje mestnega jedra Radovljice, čeprav bi jo glede na urbanistično zasnovo, kulturnozgodovinski pomen ter stilne značilnosti posameznih zgradb lahko varovali kot samostojno enoto naše nepremične dediščine. Ulični niz vzdolž osrednje prometnice namreč na razmeroma kratki razdalji lepo ponazarja razvoj naših mest iz trgovsko-obrtnih središč s srednjeveškimi, renesančnimi ter baročnimi karakteristikami v nova upravna središča z vilskimi četrtmi, izoblikovanih na prelomu oziroma v prvi polovici 20. stoletja po industrijski revoluciji,« pojasnjuje dr. Nika Leben.

V torek je arhitekt Maj Juvanec pripravil predavanje o zgodovini radovljiškega Grajskega parka in predstavil projekt Moj Grajski vrt. Tega Juvanec skupaj s kolegoma Igorjem Šubicem in Markom Smrekarjem mlajšim vi prihodnosti vidi kot sodobno interpretacijo historične zasnove z dvoetažno parkirno hišo pod njim. »Ureditev mirujočega prometa s parkirno hišo na strateški centralni lokaciji ustvari pogoje za več sinergičnih razvojnih procesov, tako za nadaljnjo kvalitetno oživitev starega jedra Radovljice kot za preoblikovanje Gorenjske ceste v avenijo in pridobitev več površin za pešce, kolesarje in javne mestne vsebine ter zelene površine,« menijo arhitekti, ki bodo na okrogli mizi na temo prihodnosti osrednjega prostora Radovljice v ponedeljek, 10. oktobra ob 17. uri v Radovljiški graščini predstavili celotni idejni projekt urejanja osrednjega prostora mesta.

V sklopu prireditev je v petek ob 17. uri Center arhitekture Slovenije pripravil delavnice ob 110-letnici stavbe Čebelice (upravna enota), v četrtek, 13. oktobra, pa bo v graščini še predavanje o sodobnih javnih prostorih ob odličnih fotografijah arhitekta in fotografa Mirana Kambiča.