Likovno razstavo Duša Rusije si v Mali galeriji škofjeloške občine lahko ogledate do 31. avgusta. / Foto: Tina Dokl

Duša Rusije in Otrada v Sokolskem domu

Zadnji julijski večer je bil tako kot dan prej v znamenju povezovanja slovenskega in ruskega naroda. V škofjeloškem Sokolskem domu so namreč odprli likovno razstavo Duša Rusije, nastopil pa je tudi ruski otroški pevski zbor Otrada.

Škofja Loka – Odprtje razstave Duša Rusije je povezovala slikarka in koordinatorka razstavnega programa v Sokolskem domu Agata Pavlovec, nekaj besed pa sta zbranim namenila škofjeloški župan Miha Ješe in Valerija Kilpjakova iz Ruskega centra znanosti in kulture v Ljubljani. V svojih nagovorih sta oba poudarila, da sta ponosna na zelo dobro, zdaj že večletno medsebojno sodelovanje, ki se najizraziteje kaže ob različnih kulturnih dogodkih, in prepričana, da bosta slovenski in ruski narod povezana tudi v prihodnje. Župan je poleg tega poudaril še simbolni pomen lokacije odprtja razstave: »Razstavo odpiramo v vhodni dvorani Sokolskega doma. Če pogledate okoli sebe, vidite, da je tu tudi fotografska razstava iz Tabora, torej lahko rečemo, da se danes združujemo trije slovanski narodi: ruski, češki in slovenski.«

Likovna razstava Duša Rusije zajema petdeset najboljših del učencev ruskih umetnostnih šol, ki izražajo pristen občutek do domovine. Njihova tematika je skoraj brezmejna: od fantazijskih adaptacij zgodovine lastnega naroda prek pejsažev rojstnih mest in domačega tihožitja vse do ilustracij priljubljenih knjig. Slikarka Agata Pavlovec je se sprva čudila kvaliteti del, ki so po njenem mnenju vsa zelo močna, njihovi avtorji pa pravzaprav otroci: »Kasneje sem izvedela, da učenci ruskih umetnostnih šol s poukom likovne vzgoje začnejo že v prvem razredu. Če otrok redno dela in izpopolnjuje te veščine, potem se res lahko krasno razvije. Ta od našega zelo drugačen sistem kaže na to, kako se lahko otroci tudi likovno zelo razvijajo.« Razstavo so prenesli v Malo galerijo Občine Škofja Loka, kjer bo na ogled do konca avgusta.

Po odprtju razstave je sledil nastop ruskega otroškega pevskega zbora Otrada iz istoimenske sirotišnice pri ženskem samostanu svetega Nikolaja Černoostrovskega v ruski regiji Kaluga. Po besedah Hermine Krajnc, vodje oddelka za družbene dejavnosti Občine Škofja Loka, so tovrstnih kulturnih izmenjav zelo veseli, saj mednarodnih povezav ne vzpostavljajo le na ravni pobratenih mest, temveč tudi prek osnovnih in srednjih šol. Dogodki, povezani z Rusijo, potekajo vse leto, prav kultura pa je morda tista, ki omogoča tudi neformalno sodelovanje.