Ukanc – V Gorski reševalni zvezi Slovenije (GRZS) v zadnjih letih zaznavajo vse več intervencij, v katerih so udeleženi tuji državljani. Lani so zabeležili rekordno število intervencij, in sicer kar 667, od teh so bili v 371 intervencijah udeleženi tuji državljani, kar pomeni dobrih 55 odstotkov. »Prvič se je tako zgodilo, da je bilo več gorskih nesreč, v katerih so bili udeleženi pohodniki iz tujih držav,« so poudarili v GRZS in dodali, da so vzroki nesreč tujih pohodnikov največkrat neprimerna ali pomanjkljiva oprema, nepoznavanje terena in neustrezna psihofizična pripravljenost.
Ob tem opozarjajo vse obiskovalce gora, naj posebno pozornost namenijo dobri pripravi na turo. »Vremenske razmere preverite na več spletnih straneh, v nahrbtniku pa kljub poletni vročini nikoli ne smejo manjkati topel kos oblačila, kapa, rokavice, svetilka, telefon s polno baterijo in zimska oprema, če se odpravljate visoko v gore. Zaradi nestanovitnega vremena in poletnih neviht se je v hribe treba odpraviti dovolj zgodaj zjutraj,« so pojasnili.
Na Voglu je Planinska zveza Slovenije predstavila velik porast pohodništva kot enega paradnih turističnih produktov Slovenije, vedno več je tudi različnih dogodkov, ki v gore privabljajo domače in tuje pohodnike. Ob tem ocenjujejo, da naše gore samo v poletni sezoni obišče 1,3 milijona obiskovalcev. »Posledica velikega števila ljudi v gorah je tudi prometni kaos na večjih izhodiščih in pa povečanje števila gorskih nesreč,« so dejali v Planinski zvezi Slovenije, kjer vsako leto organizirajo več dejavnosti, ki so namenjene preventivi in ozaveščanju o varnem gibanju v gorah ter uporabi ustrezne opreme.
V Združenju gorskih vodnikov so poudarili, naj gostje, ki nimajo ustreznih znanj in izkušenj, in tudi turistične organizacije najemajo ustrezno usposobljene gorske vodnike. »Tisti, ki se odločijo za najem gorskih vodnikov, naj preverijo usposobljenost vodnikov na samem mestu izvedbe, njihov vodnik naj se izkaže z veljavno vodniško izkaznico,« so poudarili. Na območju Slovenije je po njihovem mnenju na področju gorskega vodništva še veliko izzivov in tudi nekaj težav, na primer z neprimernimi vodenji, saj naletijo tudi na primere, ko komercialne ture vodijo neustrezno usposobljeni ljudje. V združenju zato želijo več nadzora države nad izvajanjem gorskovodniških storitev in gorskih športov v domačem prostoru nasploh.
Letos za zdaj GARS beleži nekaj manj nesreč kot v preteklem letu, kar je po njihovi oceni posledica dolgotrajnega obdobja slabega vremena v zadnjem času. »Pred glavno sezono, ki bo za gorske reševalce zagotovo ponovno zelo zahtevna, pa smo vsi skupaj, tako kot vsako leto, dobro pripravljeni, da v vsakem trenutku priskočimo na pomoč vsakomur, ki jo bo potreboval,« so še dejali.