KPK komisija za preprečevanje korupcije tiskovna konferenca Brdo / Foto: Gorazd Kavčič

Aktualnemu predsedniku KPK Robertu Šumiju se mandat izteče 31. marca prihodnje leto, na ponovljeni razpis pa se ne namerava prijaviti. / Foto: arhiv GG

Ponovljen javni poziv za novega predsednika KPK

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je v sredo v uradnem listu objavila ponovljen javni poziv za zbiranje kandidatur za predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK). Kot so sporočili iz urada predsednice, želi s tem k prijavi spodbuditi širši krog neodvisnih in vrhunsko strokovno usposobljenih kandidatov. »Prav širša izbira omogoča temeljitejšo presojo in povečuje možnost, da bo izbran kandidat, ki bo s svojo integriteto, strokovnostjo in osebno avtoriteto okrepil delo KPK ter s tem celoten protikorupcijski sistem.« Po mnenju predsednice namreč funkcijo predsednika KPK lahko opravlja le oseba, ki uživa visoko stopnjo zaupanja, strokovne verodostojnosti in neodvisnosti. Rok za zbiranje prijav na ponovljen javni poziv je 5. januar do 15. ure. Kandidacijska komisija bo imela nato 30 dni časa, da predsednici posreduje seznam primernih kandidatov za funkcijo predsednika KPK, torej najkasneje do 4. februarja. V 15 delovnih dneh po prejemu seznama, najkasneje do 25. februarja, in po opravljeni javni predstavitvi kandidata mora predsednica republike imenovati novega predsednika KPK. Če v tem roku do imenovanja ne pride, se postopek takoj ponovi, so razložili v uradu predsednice. Mandat aktualnemu predsedniku KPK Robertu Šumiju, ki je že napovedal, da se na ponovljeni razpis ne bo prijavil, sicer poteče 31. marca prihodnje leto.

Za razveljavitev referenduma

Društvo Srebrna nit je skupaj z Bogdanom Biščakom na Državno volilno komisijo vložilo ugovor zaradi nepravilnosti v referendumski kampanji o zakonu o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Kot so opozorili, so v kampanji na strani nasprotnikov zakona sodelovale organizacije in osebe, ki se niso registrirale kot organizatorji referendumske kampanje, obenem pa naj bi z neresnicami izkrivljali in prikrivali točne informacije volivcem, med drugim, da zakon omogoča »evtanazijo« duševnih bolnikov, otrok, invalidov, starih in ranljivih. Ob tem so posebej poudarili, da so v kampanji sodelovali Katoliška cerkev in zdravniške organizacije, ki se niso registrirale kot organizatorji referendumske kampanje in so kampanjo izvajale v javnih zavodih in verskih objetih. Menijo, da gre za kršitve, ki bi lahko vplivale na izid glasovanja, zato predlagajo, da se referendum razveljavi in določi datum ponovnega glasovanja.

Diskriminacija zaradi spolne usmerjenosti

Zagovornik načela enakosti je ugotovil, da je gimnazija v postopku izbire novega zborovodje diskriminirala kandidata za zaposlitev. Odločilna pri tem, da ga niso izbrali, je bila njegova spolna usmerjenost oziroma to, da je v zakonski zvezi z moškim. Diskriminacija zaradi spolne usmerjenosti je v postopkih izbire in tudi sicer na delovnem mestu prepovedana, so poudarili pri Zagovorniku.

Okrepljen nadzor na decembrskih prireditvah

Na Policijski upravi Novo mesto so v začetku tedna napovedali, da bodo v decembru, ko potekajo številne prireditve z večjim številom ljudi, kar pomeni dodatna varnostna tveganja, na javnih krajih, v gostinskih obratih, na prireditvah in v prometu izvajali poostren nadzor. Poudarili so, da sicer že od tragičnega dogodka, ko je po napadu skupine Romov umrl 48-letni Novomeščan, izvajajo koordinirane in okrepljene aktivnosti na območju celotne policijske uprave tudi s kadrovsko pomočjo iz drugih policijskih uprav ter posebne in specialne enote policije.

Odgovorna praznična potrošnja

Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija, Inštitut za zdravje in okolje, Zveza slovenske podeželske mladine,​ Focus, društvo za sonaraven razvoj, in​ Umanotera – Slovenska fundacija za trajnostni razvoj so v decembru začele kampanjo z naslovom Manj kupuješ, manj škoduješ, s katero spodbujajo premišljene in odgovorne praznične izbire. »December je čas topline, druženja in praznovanja – a hkrati tudi obdobje pretirane potrošnje,« opozarjajo in dodajajo, da lokalne in trajnostne izbire niso le odgovorne, temveč dajejo praznikom pristnost in pomen.

Sprejem za humanitarce

Predsednica Nataša Pirc Musar se je na sprejemu za predstavnike humanitarnih organizacij prisotnim zahvalila za njihovo vztrajnost, požrtvovalnost in »neprecenljiv prispevek k pravičnejši in sočutnejši družbi«. V preteklem letu je nekaj več kot 200 tisoč prostovoljcev opravilo več kot osem milijonov prostovoljskih ur. Predsednica jim je tudi v prihodnje obljubila trdno podporo pri njihovem plemenitem delu.