Predazzo, Italija.Nika Prevc je na ZOI 2026 na srednji skakalnici osvojila srebrno kolajno / Foto: Matej Družnik/sta

Nika Prevc je na srednji skakalnici osvojila srebrno kolajno. / Foto: Matej Družnik/STA

Nika Prevc olimpijska podprvakinja na prvi tekmi v Predazzu

Predazzo – Najboljša smučarska skakalka zadnjih sezon Nika Prevc je prvo olimpijsko tekmo na srednji skakalnici v Predazzu končala na drugem mestu. Do olimpijskega naslova je Slovenki po slabšem doskoku v prvi seriji zmanjkalo 1,1 točke. Prevc je s srebrom osvojila 29. slovensko kolajno na zimskih olimpijskih igrah.

Prevc je bila danes daleč najboljša v poskusni seriji, ko pa je šlo zares, je v prvem skoku po slabšem pristanku za vodilno Norvežanko Anno Stroem zaostajala za točko.

V finalu je slovenska šampionka pokazala boljši nastop, na vrhu pa je bila še Stroem. Norvežanki se niso zatresle noge in je na koncu slavila zmago z 1,1 točke naskoka pred slovensko šampionko ter pripravila prvo presenečenje teh iger.

Številni navijači so iz Slovenije pripotovali bodriti Prevc. Veselili so se, da je 20-letnica osvojila svojo prvo medaljo na svojih prvih OI. Vendar ji je pričakovana zlata ušla, kar je slovensko favoritinjo vidno razočaralo.

Prevc tudi v prvi izjavi za TV Slovenija kljub svojemu prvemu olimpijskemu odličju ni mogla skriti razočaranja.

"Takoj po tekmi je težko, ker vem, da nisem naredila vsega, kar sem si zadala za ta dan. Ampak še vseeno, olimpijska medalja je le olimpijska medalja, to si vsak želi," je dejala prva favoritinja teh iger, dvakratna svetovna prvakinja in svetovna rekorderka, ki je to zimo v svetovnem pokalu slavila že 13 zmag.

"Poskusila sem se sprostiti, ampak ... ko te povozi, te povozi. Verjamem, da mi bo lažje na podelitvi," je po prvencu na OI dodala Prevc, ki je po osebnem razočaranju prvo zatočišče našla v objemu staršev.

Mlada slovenska skakalna junakinja je sicer osvojila 12. srebrno slovensko kolajno na zimskih igrah doslej ter tretjo srebrno za smučarske skoke.

Tretje mesto je zasedla Japonka Nozomi Maruyama.

Edina preostala slovenska finalistka Nika Vodan je zasedla osmo mesto.

Selektor reprezentance Jurij Tepeš je za STA dan pred tekmo napovedal, da bo danes o zmagi odločal doskok, in to se je tudi zgodilo.

"Že včeraj sem rekel, da bo danes odločal telemark. Dejstvo je, da je Nika nastopila na svojih prvih olimpijskih igrah, in danes je bila pod zelo, zelo velikim pritiskom," je tekmo za TV Slovenija pospremil Tepeš.

Debitantki Maja Kovačič z 32. in Katra Komar s 34. mestom sta prvo skakalno tekmo olimpijskih iger končali že po prvi seriji.

Naslednja skakalna tekma na OI bo že v ponedeljek, ko se bodo za kolajne na srednji napravi pomerili še skakalci.

Nika Prevc pa bo imela novo priložnost za skok na olimpijski prestol 15. februarja, ko bo na sporedu ženska tekma na veliki skakalnici.