Dr. Peter Kaiser s soprogo (v sredini) s predstavniki SPZ in ZSO dr. Avguštinom Brumnikom, mag. Augustine Gasser, Julijo Schellander – Obid in dr. Valentinom Simo. / Foto: Jože Košnjek

Dr. Peter Kaiser s soprogo Ulriko Wehr (v sredini) s predstavniki SPZ in ZSO dr. Avguštinom Brumnikom, mag. Augustine Gasser, Julijo Schellander - Obid in dr. Valentinom Simo / Foto: Jože Košnjek

Glavar, ki spoštuje Slovence

Slovenska prosvetna zveza (SPZ) in Zveza slovenskih organizacij na Koroškem (ZSO) sta v petek, 30. januarja, v dvorani Koroškega deželnega arhiva v Celovcu podelila Rizzijevo nagrado koroškemu deželnemu glavarju dr. Petru Kaiserju. Tega slovesnega dejanja se niso udeležili le zastopniki organizacij, ki podeljujeta to priznanje, ampak tudi predstavniki vseh organizacij Slovencev na Koroškem, kar je dokaz, da koroški Slovenci izjemno cenijo razumevanje in dobra dela, ki jih je sicer odhajajoči deželni glavar v skoraj 15 letih storil za Slovence na Koroškem. Med udeleženci so bili tudi predstavniki koroške deželne politike. Za kulturni program sta poskrbela saksofonistka Alexandra Lassnig - Walder in pianist ter pevec Tonč Fei­nig.

Janez Stergar, predsednik Kluba koroških Slovencev v Ljubljani, je že poslal program letošnjih Koroških kulturnih dni v Ljubljani, ki bodo obsegali več kot deset prireditev. Začeli se bodo v ponedeljek, 23. februarja, ob 18. uri v Mestni hiši v Ljubljani z odprtjem razstave in predstavitvijo knjige Pregon koroških Slovencev leta 1942. Tradicionalni prikaz kulturne dejavnosti koroških Slovencev bo trajal do 11. aprila.

Namero, da želi uresničevati dolgoletne obljube, dane Slovencem na Koroškem, je deželni glavar dr. Peter Kaiser potrdil že leta 2013 ob nastopu glavarske funkcije, ko je del nastopnega govora povedal tudi v slovenščini. Na podelitvi nagrade sta podpredsednica Zveze slovenskih organizacij na Koroškem mag. Augustine Gasser in dolgoletna sodelavka deželnega glavarja Ana Blatnik (njen govor je zaradi njene odsotnosti prebrala podpredsednica Slovenske prosvetne zveze Julija Schellander - Obid) našteli številne zasluge deželnega glavarja za spoštovanje Slovencev, njihovega jezika in kulture v deželi, za sožitje med obema narodoma, za rešitev mnogih vprašanj, ki so desetletja ostajala nerešena, za postavitev dvojezičnih tabel in za uveljavitev slovenščine v javnih ustanovah in prireditvah, nazadnje na nekdaj do Slovencev sovražnih plebiscitnih proslavah ob 10. oktobru in v Deželnem muzeju. Zanj so pravice manjšine eden od temeljev demokratične ureditve v deželi. »Sprava se začne z majhnimi koraki. Njegovo delo je gradbeni material za novo Koroško,« je zapisala nekdanja državna svetnica in Kaiserjeva sopotnica koroška Slovenka Ana Blatnik. Dr. Kaiser je tudi deloval za dobre odnose Koroške z Republiko Slovenijo.

Dr. Peter Kaiser, ki je lani odstopil kot vodja Socialdemokratske stranke na Koroškem, ta je v zadnjih treh mandatih na volitvah dobila med 30 in 40 odstotki glasov, se je zahvalil za priznanje in obljubil, da se bo še naprej prizadeval za pravice Slovencev na Koroškem in za sožitje v deželi.