Spomin na indijanskega poglavarja
Gorenjski glas / Foto: Gg
Kranj – Za kresovanja, ki so organizirana kot javne prireditve, je treba pridobiti dovoljenje pristojne upravne enote, vlogo za dovoljenje pa je treba podati najmanj deset dni pred prireditvijo. »Pred kresovanjem ustrezno uredite in zavarujte kurišče, ogenj pa nadzorujte ves čas kurjenja,« so dejali na policiji.
Na Upravi Republike Slovenije za zaščito in reševanje poudarjajo, da je treba upoštevati določene napotke za pravilno kurjenje kresov. Prostor okoli kurišča kresa mora biti očiščen vseh gorljivih snovi vsaj v obsegu enega metra od roba kurišča. Ob vetrovnem vremenu se kres ne sme prižigati, če pa že gori, je treba kurjenje prekiniti. Pri kurjenju kresov se sme uporabiti samo čim bolj suh les, prepovedano je pri kurjenju uporabljati nevarne, vnetljive in eksplozivne snovi. Po končanem kurjenju je treba ogenj in žerjavico pogasiti. Na javnih prireditvah s kresovanjem mora biti zagotovljena požarna straža, ki pa jo lahko izvajajo le gasilci. Če kres povzroči požar v naravnem okolju, je treba na telefonsko številko 112 obvestiti pristojni regijski center za obveščanje, ki bo napotil krajevno pristojne gasilske enote. Ob morebitni razglašeni veliki ali zelo veliki požarni ogroženosti naravnega okolja je kurjenje kresov v naravnem okolju prepovedano.
Med prvomajskimi prazniki se po navadi poveča tudi uporaba karbidov in možnarjev, kjer je prav tako treba upoštevati nekaj pravil. Med 22. in 6. uro mora biti zagotovljen nočni mir in počitek ljudi, mladoletnim osebam je uporaba možnarjev prepovedana, možnaristi morajo imeti certifikat o usposobljenosti za streljanje z možnarji in priglasitveni list za orožje kategorije D.