skupni grob pokopališče Kranj pokop brez sorodnikov žara / Foto: Gorazd Kavčič

Pokop pokojnega brez svojcev

Nedavna vest o smrti cenjene upokojene profesorice klavirja kranjske glasbene šole je pretresla svojce iz Bosne in Hercegovine, ki so za njeno smrt izvedeli šele po klicu na Policijsko upravo Kranj. Gospa je umrla v svojem stanovanju v Kranju. Da je zapustila tostranstvo, so tako ugotovile šele kranjske interventne službe, ko so po klicu njenega brata iz Bosne 12. aprila vdrle v njeno stanovanje in jo našle mrtvo. Po zakonu občina svojcev ne išče.

{infbox-new-50}11292{/infbox-new-50}

Kranj – »Kranjski policisti so bili 12. aprila okrog pol devete ure zjutraj obveščeni, da v eni izmed večstanovanjskih stavb že dalj časa niso videli ene izmed stanovalk. V stanovanje so policisti in reševalci vstopili s pomočjo gasilcev. Smrt osebe ni bila posledica kaznivega ravnanja,« so nam sporočili s Policijske uprave Kranj.

Kranjčanka bosanskih korenin je preminila v 87. letu starosti v svojem stanovanju v Kranju. Pokopana je bila 19. aprila v skupni grob Mestnega pokopališča Kranj. Nemalokrat se zgodi, da človek umre, ne da bi njegovo smrt naznanili svojci. S Komunale Kranj so nam sporočili, da v takšnih primerih obvestijo Mestno občino Kranj, ki preveri status pokojnika. »V primerih, ko se izkaže, da pokojnik nima svojcev in ima stalno prebivališče v mes­tni občini Kranj, je plačnik pogreba občina,« so dodali. V omenjenem primeru je tako pokop pokojne prijavila Mestna občina Kranj, saj je bila kranjska občanka. »Mes­tna občina Kranj v skladu z določbami zakona, ki urejajo pogrebno in pokopališko dejavnost, prijavi pokop in plača stroške pokopa v primeru, da ni naročnika pokopa. Tak pokop se opravi v obliki žarnega pokopa v skupni grob na Mestno pokopališče v Kranju. Podatke o tem, da ni naročnika pokopa, na občini prejmemo od različnih institucij: domov upokojencev, bolnišnice, Javnega podjetja Komunala Kranj, tudi svojcev ali prijateljev pokojnika, ki pa pokopa iz različnih razlogov ne naročijo. Po zakonu občina svojcev ne išče, temveč pokop le naroči – v primeru, da naročnika pokopa ni,« so nam sporočili z Mestne občine Kranj.

Prekop je možen

Če se po pokopu v skupni grob pojavi kdo od svojcev, se lahko naredi žarni prekop. »Če kasneje kdo od svojcev želi prekopati pokojnega iz skupnega žarnega groba v drug grob, mora pred izdajo dovoljenja za prekop Mestni občini Kranj vrniti že plačane stroške pokopa, vendar le v primeru, da občina stroškov ni dobila povrnjenih iz zapuščine pokojnika. V primeru, da zapuščinska razprava še ni bila opravljena, pa je vlagatelj dolžan vrniti že plačane stroške pokopa Mestni občini Kranj, občina pa glede stroškov pokopa odstopi od predloga za omejitev dedovanja,« so razložili na Mestni občini Kranj.

×