Pogrešajo enajstletnega Aldina Mutapčića
Kranjska Gora – V prvi poletni sezoni, leta 2019, so v družinskem hotelu Jasna Chalet Resort v Kranjski Gori ugotovili, da poletno delo oziroma vključevanje mladih v delovni proces gostinstva na tradicionalen način ne deluje. »Naša izkušnja je bila, da so bili naši mladi sodelavci nepripravljeni na kritiko in se je marsikomu 'sesul svet'. Če k temu dodamo še premalo želje po vztrajanju, se je njihova prva delovna izkušnja končala večinoma že po prvem ali drugem dnevu. Nekaj pa jih je vendarle vztrajalo in še danes občasno opravljajo počitniško delo ali so pri nas celo zaposleni. Tak primer je naš barista Roki Bešter Zalokar, ki je prišel neposredno iz šole,« je povedal direktor in lastnik družinskega podjetja Jasna Chalet Resort Dominik S. Černjak. »Doma smo ob družinski investiciji v Jasno sklenili tudi dogovor, da oba sinova vsaj do 18. leta opravljata del poletnega dela v Jasni. Dobro se je obneslo v teh prvih letih, ker sem se od njiju tudi sam veliko naučil o tem, kako mladi gledajo na svet.«
Spoznali so, da potrebujejo njihovi mladi člani ekipe več kot le praktično uvajanje. »Prva ugotovitev je, da mladi potrebujejo na začetku več informacij in da je potreben uvodni razgovor, kaj se dela, kako se dela, zakaj se tako dela, kje so lahko izzivi, kako se odzvati in zakaj je to zanje dobro. Druga ugotovitev pa, da za mlade člane ekipe, ki so še dijaki, potrebujemo drugačen pristop kot za študente. Nasvet za to smo poiskali na Srednji šoli za gostinstvo in turizem v Radovljici pri prof. Rizvanoviću, ki nam je priporočil strokovno izobraževanje za mentorje z namenom pridobitve osnovnih strokovnih podlag dela z mladimi. In še tretje, da je smiselno uvesti dodatno kontrolirano okolje, v katero vstopajo mladi pod mentorskim vodstvom in imajo na začetku, dokler ne pridobijo zaupanja vase, na voljo še osebo za vsa vprašanja kot oporo.«
Njihovi certificirani mentorji za opravljanje srednješolskih praks so tako uvedli spremembe načina dela z mladimi. Spoznali so pravzaprav, koliko talenta premore naša mladina. »Iz tega se je porodila ideja o projektu Mladi talenti Jasne. Naš cilj je oblikovati privlačno delovno okolje, v katerem mladim med 15. in 18. letom starosti omogočimo samostojno pridobivanje prvih delovnih izkušenj v turizmu in gostinstvu in s tem razvoj t. i. mehkih kompetenc (komunikacija, sodelovanje v ekipi ...), in to na odgovoren, a tudi zabaven način. Poudarek je na mladih iz lokalnega okolja, a smo odprti za vse druge v okviru naših kapacitet. Učimo jih in s tem skušamo dodatno pridobiti kakovosten kader dolgoročno ali za viške sezon. Vsako leto najboljšemu med praktikanti ponudimo redno zaposlitev ob koncu šolanja,« je pojasnil Černjak. Projekt Mladi talenti Jasne je bil v okviru Dnevnikove Zlate niti 2023 nagrajen kot najboljši primer HRM prakse v Sloveniji.
Kot je še dejal Černjak, zanimanje za program poletnega dela v okviru projekta Mladi talenti Jasne iz leta v leto narašča. Letos je razpisanih 26 mest, prijave sprejemajo na https://jasnaresort.com/poletje/mladi-talenti-jasne/. Največkrat so delovna mesta izdajanje športne opreme, priprava in prodaja lastnega sladoleda, pomočnik natakarja in kuharja ter asistent recepcije. »Iz pogovora z mladimi smo razumeli, da jih najbolj privlači, da gredo od doma, ker mi poskrbimo za namestitev in prehrano, da so lahko samostojni, v družbi vrstnikov, kjer pod vodstvom mentorjev razvijajo svoje sposobnosti in prevzemajo odgovornost, se imajo ob tem lepo in zaslužijo lasten denar.« Vključujejo tudi starše, da so z vsem seznanjeni. »Vključno s spoznavnim dnevom, ko pridejo mladi na prvi razgovor z vsaj enim staršem. Ključno je, da tako informirani starši brez nekih blokad zaupajo nam in predvsem svojim otrokom.«