Pogrešajo devetnajstletnega Marka Torkarja
Kranj – Žičničarji so izkoristili dobesedno vsako zaplato snega, ki jim jo je v tem neobičajno toplem februarju uspelo obdržati, in smučarskim navdušencem omogočili nekaj zavojev po belih strminah.
»Gremo iz dneva v dan. V prvi polovici tedna nam je šlo dobro, smučišče je prijetno polno. Seveda obratujemo v nekoliko zoženi obliki, a tisti, ki pridejo, priznajo, da se je tudi v teh razmerah mogoče lepo nasmučati,« je povedala Karmen Razinger Hladnik iz Žičnic Kranjska Gora. »Zavedamo se, da ni tako, kot bi si vsi želeli, a dejstvo je, da je smučišče tako, kot bi bilo običajno videti čez en mesec, konec marca. V Veliki dolini na primer obratuje samo žičnica Bedanc, a nas veseli, da so učitelji smučanja, ki imajo tam smučarsko šolo, zelo zadovoljni s pripravljeno progo, tako da so tečaje lahko izpeljali brez težav.«
Kot je še povedala Karmen Razinger Hladnik, proge zasnežujejo, kadar jih le lahko. »Tudi pri minus dveh stopinjah ob veliki vlagi ne moremo zasneževati. Tistih oken, kot jim rečemo, ko bi bile razmere primerne za zasneževanje, je bilo namreč v letošnji zimi zelo zelo malo. Dežurne ekipe so stanje spremljale 24 ur na dan. Vse smo izkoristili, tudi če je ustrezalo zgolj pol ure.«
Ker so dnevi topli in sneg hitro »popusti«, so obratovalni čas že prejšnji konec tedna premaknili na eno uro prej, tako da obratujejo od 8. do 15. ure. Ker si želijo snežno podlago obdržati čim dlje, tudi ni več nočne smuke.
»Razmere so dobre, proge so zjutraj zmrznjene, kar omogoča vrhunsko smuko,« je zagotovila Barbara Trebušak, vodja trženja v podjetju RTC Krvavec, kjer na progah, zasneženih s slabega pol metra snega, obratuje 15 od skupaj 26 prog.
»Ogromno je otrok in tečajev, z obiskom smo za zdaj zadovoljni. Seveda si želimo, da bi v enakem ali celo boljšem obsegu lahko obratovali tudi prihodnji teden, a vse je odvisno od vremena. Pričakujemo, da se bodo temperature ob koncu tedna še spuščale. Jezero je polno, mi pa črpamo in zasnežujemo vsako sekundo, ko je to mogoče.«
Medtem ko smučišče Stari vrh zaradi slabih vremenskih razmer ne obratuje, pa je tudi Soriška planina v prvem delu počitnic gostila številne navdušence nad snegom. »Lep obisk imamo,« je bila v sredo zadovoljna direktorica Turističnega centra Soriška planina Polona Golija. »Smuka je glede na razmere dobra,« je ocenila. Imajo slabega pol metra kompaktnega snega, obratuje nekaj manj kot polovica vseh prog, zato so že v začetku sezone znižali cene vozovnic.
Kot je povedala Golija, jim je zadnjič uspelo zasneževati sredi decembra. »Zelo nas žalosti, da letos niti mraza ni bilo. Še takrat, ko je bilo v dolini krepko pred lediščem, je bilo tu pretoplo za zasneževanje. Običajno je inverzija pojav, značilen za december, letos smo jo imeli tudi v januarju in februarju, ko so bile temperature od štiri do šest stopinj višje od dolgoletnega povprečja. Najbolj pa nas je prizadela močna odjuga z veliko dežja v začetku februarja. Upamo sicer, da bomo v prihodnjih dneh lahko še delali umetni sneg, a brez pomoči narave ne bo šlo več.«
Torej se tudi na Soriški planini tako kot drugod za prihodnji teden ozirajo v nebo. »Ljudje, ki prihajajo, pravijo, da se še niso nasmučali, in če bo le mogoče, bomo še zasneževali. Imamo izkušnje, da je tudi v marcu še mogoča lepa smuka, a da je tako, kot mora biti, je potrebna prava snežna kulisa.«
Medtem ko na nižje ležečih smučiščih s strahom – in upanjem – zrejo v nebo in spremljajo vremenske razmere, pa se na Voglu še lahko pohvalijo z dobrega pol metra naravnega snega.