Ste jo videli
Rateče – Zamejska gospodarska koordinacija (ZGK), ki je začela delovati 13. decembra 2022, je bila ustanovljena na pobudo zamejskih organizacij, Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport ter Urada RS za Slovence v zamejstvu in po svetu. Njen glavni namen se usmerja predvsem v medsebojno povezovanje, mreženje ter sodelovanje slovenskih gospodarskih organizacij v vseh štirih sosednjih državah. Konferenca je med drugim v Planico privabila predstavnike zamejskih organizacij, ki so se v pogovoru z ministrom za gospodarstvo, turizem in šport Matjažem Hanom in ministrom za Slovence v zamejstvu Matejem Arčonom dotaknili potencialnih izzivov in priložnosti iskanja sinergij za skupni gospodarski razvoj. »Naš namen je zagotovo, da sodelovanje poglobimo predvsem v gospodarskem delu, saj se v našem resorju zavedamo, da nam lahko naši ljudje v sosednjih državah neizmerno pomagajo pri preboju gospodarstva. Ne nazadnje je Slovenija izvozno naravnana družba, kar 30 odstotkov svoje trgovinske menjave namreč realizira s sosednjimi državami,« je pojasnil minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han.
Tudi minister za Slovence v zamejstvu Matej Arčon je izrazil zadovoljstvo nad delovanjem ZGK. »Vloga našega urada je primarno povezovalna in zares sem zelo vesel in počaščen, da iščemo skupne poti in krepimo Slovence v zamejstvu,« je dejal. Poleg tega je v ospredje postavil še nekaj prihajajočih projektov, kot so objava razpisa za redno financiranje delovanja gospodarskih združenj v vseh štirih sosednjih državah in priprava gospodarskega razvojnega programa za vsa štiri zamejstva od leta 2025 naprej.
Pozitivni učinki delovanja ZGK so že opazni na drugi strani meje. Robert Frandolič, predsednik Slovenskega deželnega gospodarskega združenja iz Trsta, je dejal, da gre v prvi vrsti zahvala pristojnemu ministrstvu ter uradu, saj jih podpirajo pri prizadevanjih, da kot narodna skupnost v sosednjih državah tudi gospodarsko rastejo. »Narodna skupnost bo v sosednjih državah lahko obstala samo, če bo gospodarsko močna. Poleg tega pa je nujno, da postanemo tudi družba znanja. Izkušnje so za zdaj zelo pozitivne, saj vidimo velik potencial v razvoju naše narodne skupnosti, poleg tega pa vidimo potencial tudi v razvoju in povezovanju med Slovenijo in državo, katere del smo,« je dejal Frandolič. Dogodek so s svojimi pogledi dopolnili tudi predsednik Slovenske gospodarske zveze iz Celovca v Avstriji Benjamin Wakounig, predsednik SLO CRO Poslovnega kluba iz Hrvaške dr. Saša Muminović, Vesna Humar, državna sekretarka na Uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu, mag. Dejan Židan, državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, Feliks Wieser, podpredsednik Slovenske gospodarske zveze v Celovcu, ter drugi.