obisk Evropski komisar Nicolas Schmit PUM občina Radovljica / Foto: Gorazd Kavčič
Prav radovljiški program PUM-O si je konec februarja letos kot primer dobre prakse projekta, financiranega z evropskimi sredstvi, v družbi šolskega ministra Darja Felde ogledal evropski komisar za delovna mesta in socialne pravice Nicolas Schmit. / Foto: Gorazd Kavčič

Na pomoč priskočile občine

Z iztekom aktualne finančne perspektive je usahnil tudi vir financiranja dvanajstih slovenskih programov Projektnega učenja mlajših odraslih, ki ga na Gorenjskem izvajata Ljudska univerza Radovljica in zavod Familija iz Škofje Loke. Izpad evropskih sredstev bodo s finančno podporo nadomestile občine, nato bo situacijo reševala država.

{infbox-new-50}5270{/infbox-new-50}

Radovljica – »Obveščamo vas, da bomo s koncem aprila prenehali izvajati program Projektno učenje mlajših odraslih (PUM-O). Novih udeležencev tako ne moremo več sprejemati, zato pozivamo šole in druge institucije, da nam udeležencev ne napotujete več.« Tako se je glasilo obvestilo, ki je konec prejšnjega tedna zakrožilo po družbenih omrežjih, objavila pa ga je Ljudska univerza Radovljica, v okviru katere deluje eden od dveh gorenjskih programov projektnega učenja mlajših odraslih; drugega izvajajo v Škofji Loki.

Razlog za prekinitev je iztekajoča se finančna perspektiva in z njo konec financiranja programa iz sredstev evropskega socialnega sklada. Država denarja za čas do naslednje finančne perspektive EU kljub obljubam ni zagotovila. »Zadnji mesec smo se zelo angažirali, opozarjali na problematiko ter se za pomoč obračali na vse mogoče institucije. Po sestanku na ministrstvu nam je bilo zagotovljeno, da naj bi prekinitev trajala največ dva meseca, torej do 1. julija,« je pojasnila Mateja Rozman Amon, direktorica Ljudske univerze Radovljica.

Na družbenih omrežjih se je oglasil tudi minister za delo Luka Mesec. Zapisal je, da so se že prejšnji teden sestali z vsemi dvanajstimi izvajalci projekta v državi in se dogovorili, da zaradi prekinitve evropskih sredstev brez evropskega denarja ne bodo ostali več kot pol leta, kot se je zgodilo prejšnjič, ampak da bodo pristojni postopke tako pohitrili, da izpad ne bo daljši od dveh mesecev. V vmesnem času bodo programu s financiranjem pomagale občine.

»Glede teh dveh mesecev pa sem – kot sem zagotovil na sestanku – uspel govoriti z večino županov, kjer se projekt izvaja, in jih prosil, da pomagajo lokalnim izvajalcem, da se program ne bi prekinil. Vsi, s katerimi sem govoril doslej, so mi zagotovili, da bodo stopili v kontakt z lokalnimi izvajalci in pomagali, da v naslednjih dveh meseci prekinitve ne bo,« je pojasnil minister.

Zagotovil je še, da problem rešujejo tudi na dolgi rok, da se čez sedem let, ob izteku tekoče evropske finančne perspektive, problem ne ponovi. Minister Mesec se je sicer v svojem zapisu opravičil vsem izvajalcem in uporabnikom programa ter se zavezal, da bo naredil vse, kar je v njegovi moči, da se s takšnimi težavami srečujejo zadnjič.

PUM-O je program neformalnega izobraževanja, ki mladim brezposelnim iskalcem zaposlitve, ki nimajo končane izobrazbe, pomaga, da pridobijo veščine in motivacijo za lažjo pot do zaposlitve ali dokončanje izobraževanja. S tem se poveča njihova splošna izobraženost, formira njihova poklicna identiteta in okrepi socialno-kulturno delovanje. Program daje mladim novo priložnost, da se opolnomočijo s potrebnimi znanji in kompetencami za prehod na trg dela. Program, ki ga izvaja 12 slovenskih ljudskih univerz, je namenjen mladim od 15. do dopolnjenega 26. leta starosti.

ZADNJI KOMENTARJI
Lorem
×