Tevje
Predoslje – Ob popotnici podpore, ki sta ju k predlogu zakona o razpisu referenduma za odcepitev dela mestne občine Kranj in ustanovitev nove občine Golnik izrekli vlada in komisija državnega sveta za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, je v ponedeljek v Kulturnem domu v Predosljah potekala javna predstavitev argumentov za in proti odcepitvi severnega dela Kranja in ustanovitvi nove občine. Javne seje, ki sta jo sklicala sveta krajevnih skupnosti Predoslje in Britof, se je udeležilo slabih sto krajanov.
Ti so slišali podobne argumente, kot sta jih pobudnica odcepitve, mestna svetnica Barbara Gunčar in kranjski župan Matjaž Rakovec nanizala že na izredni seji kranjskega mestnega sveta, ki se je soglasno izrekel proti odcepitvi in razpisu referenduma. Sta se pa zato oba že izrekla glede naslednjih volitev: Gunčarjeva je zatrdila, da ne bo kandidirala za županjo morebitne nove občine Golnik, Rakovec pa je napovedal, da se bo podal v boj za drugi mandat kranjskega župana.
Na strani Iniciatve S Kranj je sicer predsednik KS Kokrica Domen Hvala zagotovil, da predlagana občina izpolnjuje vse zakonske pogoje za ustanovitev in bi bila tudi finančno vzdržna, saj bi samo iz povprečnine prejela 6,5 milijona evrov, skupno pa bi imela okoli deset milijonov evrov prihodkov na leto. Predsednik KS Goriče Gregor Grašič je nadaljeval, da je pobuda nastala iz spoznanja, da Mestna občina Kranj zapostavlja podeželske krajevne skupnosti, kjer si prebivalci želijo predvsem kolesarskih poti, boljših cest, izgradnje kanalizacije, razširitve vrtcev in modernizacije osnovne šole. »V proračunu nove občine bi ostali štirje milijoni evrov za investicije, pomislite, koliko dobimo sedaj,« je poudaril in opozoril, da sosednje občine, nastale iz nekdanje kranjske občine, spadajo med najbolj razvite slovenske občine. Gunčarjeva pa je glede napovedi kranjskega župana, da bi bili ena najbolj zadolženih občin v državi, dejala, da bo prevzeti dolg stvar dogovora, pri čemer bodo pogledali celotno obdobje 24 let nazaj.
Rakovec je na drugi strani opozarjal, da imajo vse sosednje občine razvite industrijske cone, medtem ko zanjo v morebitni občini Golnik ne bo primernega zemljišča. Poleg tega so te občine izkoristile primeren trenutek sredi 90. let, ko je bilo ustanavljanje občin dobrodošlo, zdaj pa so se časi spremenili, je dejal. »Take občine, ki bi ji pri desetih milijonih evrov prihodkov ostali štirje milijoni evrov za investicije, ni,« je še opozoril. Po izračunih mestne uprave sicer novi občini za investicije ne bi ostalo nič, je dodal.
Odzivi občinstva so bili mešani, a večinsko so bili prisotni proti odcepitvi. Županu so tako med drugim očitali neurejene ceste in pasivnost občine pri ureditvi potoka Belca, katerega struga je večkrat suha kot vodnata. Na drugi strani so Gunčarjevo spraševali, kje bi občani nove občine delali, ji očitali, da našteva samo želje in prihodke, molči pa o odhodkih, da je pobuda za novo občino nastala na tiho in v ozkem krogu ljudi. Slišano je na koncu Matej Logar s Suhe povzel takole: »Na Suhi se dostikrat počutimo zapostavljene, a glede predstavitve nove občine sem razočaran. Če bodo stvari tako postavljene, bo še slabše kot zdaj, čeprav je kaj takega že zelo težko. Sodeč po vaši predstavitvi bo katastrofalno slabše.« Gunčarjeva je na to odgovorila, da civilna iniciativa ne more govoriti o projektih, saj bo to naloga izvoljenega vodstva nove občine.
Podobna javna predstavitev stališč je potekala tudi v torek na Kokrici. Medtem ko se je srečanja s krajani župan Rakovec z ekipo udeležil, so na strani civilne iniciative glavni akterji manjkali.