Foto: Gorazd Kavčič

Samo od sebe ne bo bolje

Na javnih kulturnih prireditvah so znova obvezne zaščitne maske. Bliža se 23. avgust, ko država ne bo več krila hitrih testov. Kakšni so odzivi? Delež polno cepljenih v državi pa je komaj 40,4-odstoten.

Ljubljana – Vlada je za teden dni podaljšala veljavnost večine ukrepov za zajezitev covida-19. Na javnih prireditvah in shodih je še naprej potrebno dokazilo o izpolnjevanju pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani), na javnih kulturnih prireditvah pa so od včeraj znova obvezne zaščitne maske, izjema so nastopajoči. Pri izvajanju športnih programov morajo pogoj PCT izpolnjevati tudi strokovni delavci in voditelji športno-rekreativne dejavnosti.

Izjema brez karantene in pogoja PCT bo za tranzit skozi Slovenijo veljala le še do 22. avgusta.

Država od 23. avgusta ne bo več krila testiranja s hitrimi testi. Stroški testov tistih, ki se bodo morali testirali za potrebe opravljanja svojega dela, bodo glede na zakon o varnosti in zdravju pri delu na plečih delodajalcev. Cena hitrega testa naj bi bila 12 evrov. Takrat bo za vse dejavnosti, tako za zaposlene kot tudi obiskovalce, veljal pogoj PCT, pri čemer dokazilo o negativnem rezultatu testa na koronavirus s PCR-testom ne bo smelo biti starejše od 72 ur od odvzema brisa, dokazilo s hitrim testom pa ne starejše od 48 ur. Tak rok veljavnosti testov sicer že nekaj časa velja za obiskovalce v gostinstvu in kulturnih prireditev, ki niso cepljeni oziroma niso prebolevniki.

Testi naj bi od 23. avgusta ostali brezplačni le za bolnike v bolnišnicah, tiste, ki se iz zdravstvenih razlogov ne smejo cepiti, prebivalce domov za starejše, kaznjence in azilante.

Številni obrtniki in podjetniki opozarjajo, da stroškov hitrih testov ne bodo zmogli pokriti, poleg tega je testiranje zaposlenih vsakih 48 ur tudi organizacijsko težko izvedljivo. V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so zato na stroko in vlado naslovili prošnjo, da sprejme ukrepe, ki bodo bolj življenjski in lažje izvedljivi. V OZS obenem opozarjajo, da mora država enakopravno obravnavati vse dejavnosti. Če država predpiše obvezno testiranje, mora zagotoviti tudi finančna sredstva, so poudarili. Poleg stroškov testiranj pa delodajalci opozarjajo tudi na stroške, ko je delavec zaradi obveznega testiranja odstoten in je torej izključen iz delovnega procesa. Ta strošek delodajalca je namreč, kot so zapisali, še precej višji kot strošek hitrih testov. »V OZS sicer podpiramo cepljenje, vendar pa delodajalci ne morejo prisiliti svojih zaposlenih, da se cepijo,« je opozoril predsednik OZS Branko Meh.

Kakšno jesen hočemo?

Aktualni epidemiološki podatki pa so celo slabši kot lani v enakem obdobju. Sredi prejšnjega tedna je bilo sedemdnevno povprečje okuženih 157 (v soboto že 183), pred enim letom 16. Hospitaliziranih je bilo sredi tedna 40 covidnih bolnikov, pred enim letom 23. Različica delta, ki zdaj prevladuje, je tudi mnogo bolj kužna. Precepljenost proti covidu-19 je v državi nizka, z vsemi odmerki cepiva je bil včeraj delež cepljenih 40,4-odstoten, na Gorenjskem 41,4-odstoten.

Vprašanja, na katera pa si bomo morali odgovoriti, so, če povzamemo zapis Covid-19 Sledilnika na Twiterju: »Kakšno jesen hočemo? Kako smo nanjo pripravljeni? Kaj smo pripravljeni storiti, da bodo otroci lahko obiskovali šole?«

Oddajte svoj komentar

Kranj -5°

pretežno jasno
vlažnost: 91 %
veter: SV, hitrost: 11 km/h

-14/2

ponedeljek

-10/7

torek

-6/8

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

IZLETI / Britof, 22. januar 2024

Letovanje v Banji Vrućici

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 23:17, 21. januar

Primož, tebi pa sovraštvo do SDS res povzroča halucinacije. Resnica je popolnoma drugačna. SDS je 2020 v MO Kranj predstavila predloge ukrep...

Odgovor / 20:53, 21. januar

Tavčar se je malce bal Nemcev in nasprotoval vojaški akciji na Koroškem. Kot sicer se takrat Ljubljana ni veliko zanimala za meje na Štajers...

V Dražgošah poziv k miru / 19:39, 21. januar

Ponavljam vprašanje: Kaj so oborožene sile nacistične Nemčije počele v Dražgošah leta 1942 ?
Usposabljanje, vojaške vaje ?
Bo šlo?