Foto: Gorazd Kavčič

Samo od sebe ne bo bolje

Na javnih kulturnih prireditvah so znova obvezne zaščitne maske. Bliža se 23. avgust, ko država ne bo več krila hitrih testov. Kakšni so odzivi? Delež polno cepljenih v državi pa je komaj 40,4-odstoten.

Ljubljana – Vlada je za teden dni podaljšala veljavnost večine ukrepov za zajezitev covida-19. Na javnih prireditvah in shodih je še naprej potrebno dokazilo o izpolnjevanju pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani), na javnih kulturnih prireditvah pa so od včeraj znova obvezne zaščitne maske, izjema so nastopajoči. Pri izvajanju športnih programov morajo pogoj PCT izpolnjevati tudi strokovni delavci in voditelji športno-rekreativne dejavnosti.

Izjema brez karantene in pogoja PCT bo za tranzit skozi Slovenijo veljala le še do 22. avgusta.

Država od 23. avgusta ne bo več krila testiranja s hitrimi testi. Stroški testov tistih, ki se bodo morali testirali za potrebe opravljanja svojega dela, bodo glede na zakon o varnosti in zdravju pri delu na plečih delodajalcev. Cena hitrega testa naj bi bila 12 evrov. Takrat bo za vse dejavnosti, tako za zaposlene kot tudi obiskovalce, veljal pogoj PCT, pri čemer dokazilo o negativnem rezultatu testa na koronavirus s PCR-testom ne bo smelo biti starejše od 72 ur od odvzema brisa, dokazilo s hitrim testom pa ne starejše od 48 ur. Tak rok veljavnosti testov sicer že nekaj časa velja za obiskovalce v gostinstvu in kulturnih prireditev, ki niso cepljeni oziroma niso prebolevniki.

Testi naj bi od 23. avgusta ostali brezplačni le za bolnike v bolnišnicah, tiste, ki se iz zdravstvenih razlogov ne smejo cepiti, prebivalce domov za starejše, kaznjence in azilante.

Številni obrtniki in podjetniki opozarjajo, da stroškov hitrih testov ne bodo zmogli pokriti, poleg tega je testiranje zaposlenih vsakih 48 ur tudi organizacijsko težko izvedljivo. V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so zato na stroko in vlado naslovili prošnjo, da sprejme ukrepe, ki bodo bolj življenjski in lažje izvedljivi. V OZS obenem opozarjajo, da mora država enakopravno obravnavati vse dejavnosti. Če država predpiše obvezno testiranje, mora zagotoviti tudi finančna sredstva, so poudarili. Poleg stroškov testiranj pa delodajalci opozarjajo tudi na stroške, ko je delavec zaradi obveznega testiranja odstoten in je torej izključen iz delovnega procesa. Ta strošek delodajalca je namreč, kot so zapisali, še precej višji kot strošek hitrih testov. »V OZS sicer podpiramo cepljenje, vendar pa delodajalci ne morejo prisiliti svojih zaposlenih, da se cepijo,« je opozoril predsednik OZS Branko Meh.

Kakšno jesen hočemo?

Aktualni epidemiološki podatki pa so celo slabši kot lani v enakem obdobju. Sredi prejšnjega tedna je bilo sedemdnevno povprečje okuženih 157 (v soboto že 183), pred enim letom 16. Hospitaliziranih je bilo sredi tedna 40 covidnih bolnikov, pred enim letom 23. Različica delta, ki zdaj prevladuje, je tudi mnogo bolj kužna. Precepljenost proti covidu-19 je v državi nizka, z vsemi odmerki cepiva je bil včeraj delež cepljenih 40,4-odstoten, na Gorenjskem 41,4-odstoten.

Vprašanja, na katera pa si bomo morali odgovoriti, so, če povzamemo zapis Covid-19 Sledilnika na Twiterju: »Kakšno jesen hočemo? Kako smo nanjo pripravljeni? Kaj smo pripravljeni storiti, da bodo otroci lahko obiskovali šole?«

Oddajte svoj komentar

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

IZLETI / Naklo,

S kolesom v Otoče

PRIREDITVE / Milje,

Koncert citrark Notice

PRIREDITVE / Kranj,

Navigacija ?GPS v gorah

PRIREDITVE / Jesenice,

Mladost mesta rdečega prahu

PRIREDITVE / Mojstrana,

Nepal – dežela himalajskih velikanov

PRIREDITVE / Medvode,

Evropski teden mladih

 

 
 

 

 
 
 

Subvencija tudi za e-kolesa / 08:17, 18. april

Glede na hitrost birokratov bodo subvencije verjetno pripravljene tik pred smučarsko sezono.

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.

Če operater konča v stečaju / 19:07, 15. april

Sam se v ta predlog za stečaj ne vtikam, ker enostavno ne poznam dobro situacije. Me pa na splošno moti, v kolikor gre kdo v stečaj, podjetj...

Dela na Betinu predčasno končana / 09:47, 15. april

Skupni načrt, časovnica se mi pa za ta projekt, ki ni majhen, zdi precej čuden. Okoli Bleda bi morala biti obvoznica fertik, tko da bi sedaj...

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...