V rezervacijski sistem za planinske koče je vključena tudi Cojzova koča na Kokrskem sedlu.

Hoja nič več v gosjem redu

Epidemija je preklicana, a določeni ukrepi ostajajo – tudi v gorah. Prenočišče v planinskih kočah je treba predhodno rezervirati, še toliko bolj pa se je treba držati tudi planinskega bontona.

Kamniška Bistrica – Koronavirus je v zadnjih 15 mesecih močno vplival tudi na planinstvo, in če so po eni strani na Planinski zvezi Slovenije veseli, da je zaradi spremenjenega načina življenja veliko ljudi gore in preživljanje prostega časa v naravi odkrilo na novo, se po drugi strani srečujejo z izzivi, ki so jih prinesli množični obiski v občutljivem gorskem svetu.

»Podobno kot v lanskem letu tudi letos pričakujemo veliko število obiskovalcev gora, na kar smo pripravljeni, a želimo sporočiti, da je virus še med nami, da moramo zato paziti, spoštovati ukrepe, predvsem pa razumeti ukrepe v planinskih kočah. Tam ponudba seveda bo, tudi prespati bo mogoče, a na neki omejen način. Planince pozivamo, naj se skušajo izogniti prevelikemu druženju. Vsega ta hip ne moremo početi kot nekoč, zato upoštevajmo tudi razdaljo. Hoja v gosjem redu v gorah res ni priporočljiva, ne le zaradi virusa, ampak tudi iz tehnično-varnostnega vidika. Spoštujmo oskrbnike koč, saj niso krivi, da moramo upoštevati vse te ukrepe,« je zbrane na novinarski konferenci v planinskem domu v Kamniški Bistrici nagovoril podpredsednik Planinske zveze Slovenije Martin Šolar. Dodal je še, da smo v gorah le gostje, zato se moramo temu primerno tudi obnašati, saj je ob množičnem obisku gorski svet še posebno občutljiv.

Ob vseh ukrepih ne pozabimo, da v nahrbtnik sodita tudi zaščitna maska in razkužilo.

V rezervacijskem sistemu vedno več koč

Zaradi epidemioloških ukrepov moramo biti pozorni na določene omejitve, ki veljajo v planinskih kočah, zato je treba pred odhodom v gore nujno rezervirati prenočevanje v koči. »Tudi v letošnjem letu je v planinskih kočah mogoče uporabiti turistične bone, dodatno pa vse obiskovalce vabimo, da postanejo tudi člani planinskih društev in tako izkoristijo še dodatne ugodnosti. Obisk planinskih koč in postrežba na terasah sta dostopna vsem. Po trenutno veljavnih ukrepih velja za postrežbo v notranjosti planinskih koč in za prenočevanje pogoj PCT (preboleli, cepljeni, testirani), enako kot velja v drugih gostinskih in turističnih kapacitetah. Zato prosimo vse obiskovalce, da to upoštevajo pri načrtovanju planinskih izletov,« je povedal generalni sekretar PZS Damjan Omerzu. Ob tem pa je dodal, da imajo planinske koče, predvsem visokogorske, tudi pomembno vlogo zavetišča pred nepredvidljivimi gorskimi vremenskimi situacijami in so nepogrešljive z vidika varnosti obiskovalcev gorskega sveta. »Zato smo s pomočjo Turistično-gostinske zbornice poslali na Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ter Ministrstvo za zdravje predloge za upoštevanje te situacije pri sprejemanju nadaljnjih, prilagojenih ukrepov. Enako so oskrbniki visokogorskih koč v stiski, saj jim je zaradi oddaljenosti od doline zelo oteženo izvajanje tedenskih testiranj osebja, ki bi se moralo samo za ta namen vsak teden vračati do več ur hoje oddaljenih točk za testiranje.«

Če želimo v koči prenočiti, prenočišče rezervirajmo. V rezervacijski sistem za planinske koče se je v letu 2020 priključilo prvih šest koč iz Slovenije, trenutno pa je v rezervacijski sistem vključenih že 14 planinskih koč, skoraj vse iz osrednjega dela Julijskih Alp ter dve koči iz Kamniško-Savinjskih Alp. Letošnja novost je, da je za izvedbo rezervacije v večini koč treba vnesti podatke o kreditni kartici, kar oskrbniku omogoča, da v primeru, če neprihoda nismo pravočasno najavili, zaračuna 11 evrov. Rezervacijo je možno izvesti po enotni povezavi na spletni strani Planinske zveze Slovenije. Koče, ki so na seznamu, so naslednje:  Aljažev dom v Vratih, Cojzova koča na Kokrskem sedlu, Dom na Komni, Dom Planika, Kamniška koča na Kamniškem sedlu, Koča na Doliču, Koča na Planini pri Jezeru, Koča pod Bogatinom, Koča pri Triglavskih jezerih, Pogačnikov dom na Kriških podih, Poštarski dom na Vršiču, Triglavski dom na Kredarici, Vodnikov dom na Velem polju in Zasavska koča na Prehodavcih. Večina planinskih koč v visokogorju je sicer že odprta, preostale pa bodo odprli do začetka julija.

Oddajte svoj komentar

Kranj 22°

pretežno jasno
vlažnost: 50 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

6/22

sobota

6/27

nedelja

9/28

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

GLEDALIŠČE / Dovje, 6. april 2024

Ponovitev igre Prepadi

IZLETI / Kranj, 6. april 2024

Izlet PD Iskra Kranj

GLASBA / Škofja Loka, 6. april 2024

Orgle opoldne

PRIREDITVE / Kranj, 6. april 2024

Mednarodni folklorni festival veteranov

GLASBA / Predoslje, 6. april 2024

Mostovi med nami

IZLETI / Šenčur, 6. april 2024

Gremo na obalo

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 6. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

RAZSTAVE / Koroška Bela, 7. april 2024

Pirhi, razstava etnografske kulturne dediščine

 

 
 

 

 
 
 

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !