Zvišanje splošne olajšave naj bi prejemnikom povprečne plače prineslo na leto tisoč evrov dodatnih prejemkov. / Foto: Gorazd Kavčič

Spremembe davčnih zakonov

Na ministrstvu za finance so pripravili spremembe treh davčnih zakonov, s katerimi naj bi pomagali gospodarstvu pri okrevanju po epidemiji covida-19 ter razbremenili davčne zavezance.

Kranj – Na ministrstvu za finance so pripravili spremembe in dopolnitve treh davčnih zakonov, in sicer o dohodnini, o davku na dodano vrednost in o davku od dohodka pravnih oseb, jih dali v medresorsko usklajevanje in jih objavili na e-upravi, kjer jih zainteresirani lahko pogledajo in jih do konca meseca tudi komentirajo. Po obravnavi na vladi in v državnem zboru naj bi spremembe predvidoma začele veljati v začetku prihodnjega leta. Predlagane rešitve so po pojasnilih ministrstva dolgoročno pomembne za rast in razvoj gospodarstva. Gospodarstvo bodo spodbudile k dodatnemu investiranju, posameznike, med njimi tudi visoko izobražene, pa bodo davčno razbremenile.

Zvišanje splošne olajšave

Pri zakonu o dohodnini naj bi v okviru davčne razbremenitve dohodkov iz dela splošno olajšavo postopoma, do leta 2024, zvišali s 3500 na 7500 evrov, ponovno uvedli usklajevanje olajšav in davčnih osnov s koeficientom rasti cen, znižali davčno stopnjo v najvišjem (petem) dohodninskem razredu s 50 na 45 odstotkov ter pri izplačilu za poslovno uspešnost spremenili višino neobdavčenega dela. Pri tem izplačilu naj bi neobdavčeni del ohranili v višini povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji, dodali pa naj bi možnost, da bi v primeru, če bi bilo to za delavca ugodnejše, neobdavčeni del znašal do višine povprečne mesečne plače delavca v zadnjih dvanajstih mesecih.

Nižja obdavčitev dohodkov iz kapitala

V okviru davčne razbremenitve dohodkov iz kapitala naj bi pri obdavčitvi obresti, dividend in dobičkov iz kapitala davčno stopnjo znižali s 27,5 na 25 odstotkov, obdobje imetništva kapitala, po katerem zavezancem pri prodaji ne bi bilo treba plačati dohodnine od dobička iz kapitala, skrajšali z 20 na 15 let, pri oddajanju premoženja v najem znižali davčno stopnjo s 27,5 na 15 odstotkov in odstotek normiranih stroškov s 15 na 10 odstotkov. Zavezanci se bodo lahko sami odločili, ali bodo dohodke iz oddajanja premoženja v najem in dohodke iz kapitala vključili v letno davčno osnovo.

Seniorska olajšava

Za upokojence, starejše od sedemdeset let, naj bi uvedli seniorsko olajšavo v znesku 1500 evrov, spremenili izračunavanje in plačevanje dohodnine od pokojnin ter oprostili plačilo dohodnine od družinskih pokojnin in od izplačil iz šolskih skladov za predšolske otroke, učence, dijake in študente. Pri obdavčitvi dohodkov iz dejavnosti naj bi za nekatere olajšave znižali davčne osnove ter uvedli nove olajšave za vlaganja v zeleni in digitalni prehod. Boniteto za uporabo osebnega motornega vozila na električni pogon za zasebne namene naj bi znižali na nič.

Račun le na zahtevo kupca

Kaj prinašajo spremembe zakona o davku na dodano vrednost (DDV)? Po predlaganem zakonu bo kupec dobil račun v papirni obliki le, če ga bo zahteval. Odbitek DDV bo možno uveljavljati tudi za osebna vozila za opravljanje dejavnosti, a le za vozila brez izpustov ogljikovega dioksida. Pri prvem obračunu DDV davčnim zavezancem ne bo več treba predložiti seznama prejetih in izdanih računov. Ukinili naj bi tudi prag za obvezen vstop kmetov v sistem DDV, ohranili pa naj bi možnost uveljavljanja pavšalnega nadomestila ali prostovoljnega vstopa v sistem DDV.

Olajšava za vlaganja v zeleni in digitalni prehod

Poglejmo še glavne predlagane spremembe zakona o davku od dohodka pravnih oseb. V zakon naj bi vključili zahteve evropske direktive glede izogibanja davkov, določili višjo olajšavo za donacijo za športne namene, uvedli novo olajšavo za vlaganja v zeleni in digitalni prehod (znižanje davčne osnove za štirideset odstotkov), nadgradili olajšavo za zaposlovanje, določili višjo olajšavo za izvajanje praktičnega dela v strokovnem izobraževanju ter uvedli prehodno ureditev za rezervacije za pokojnine, za odpravnine ob upokojitvi in za jubilejne nagrade.

Oddajte svoj komentar

Kranj 10°

jasno
vlažnost: 87 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

4/22

četrtek

6/23

petek

6/25

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

PREDAVANJA / Češnjica, 11. april 2024

Predavanje o boreliozi

IZLETI / Naklo, 11. april 2024

S kolesom v Voglje

GLASBA / Šenčur, 12. april 2024

Šenčurska glasbena srečanja

RAZSTAVE / Koroška Bela, 12. april 2024

Likovna dela sekcije Kreativnost

RAZSTAVE / Slovenski Javornik, 12. april 2024

Vzorčni valjček

PREDAVANJA / Žiri, 12. april 2024

O potovanju po Afriki

IZLETI / Kokrica, 12. april 2024

Pohod na Križno goro

GLASBA / Kranj, 13. april 2024

Večerna pesem

 

 
 

 

 
 
 

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...