Pogled na Javornike s Slivnice / Foto: Jelena Justin

Cerkniška planinska pot, 1. del

Veliki Javornik (1268 m n. m.) in Križna gora (857 m n. m.) – V Sloveniji imamo obilo obhodnic. Vsaka zase je poseben izziv, po drugi strani pa na ta način spoznavamo hribčke in hribe, ki jih sicer morda nikoli ne bi obiskali. Pohajanje po območju medveda.

Cerkniška planinska pot je bila trasirana leta 1980. Povezuje štiri glavne vrhove, ki obkrožajo Cerkniško jezero. Med vrhovi Veliki Javornik, Križna gora, Slivnica in Velika Špička je kar 58 kilometrov in okrog 2500 višinske razlike. V današnji in naslednji številki Gorenjskega glasa vam bom predstavila celotno pot. Svetujem, da se jo lotimo v dveh etapah, a potrebovali bomo dva avtomobila, če želimo pot prehoditi v celoti. Lahko pa obiščemo vsak vrh posebej, kjer si tudi odtisnemo žig v dnevnik poti, ki ga dobimo v PD Cerknica.

Prvi vrh na poti je Veliki Javornik, v grebenu Javornikov, ki se razprostirajo od Postojne do Cerkniškega jezera. Javorniki so varno zavetje številnih divjih živali, mdr. medveda, volka in risa. Za izhodišče bomo izbrali Rakov Škocjan. Avtocesto zapustimo na izvozu Unec. Najprej en avto odpeljemo do Križne jame, z drugim pa se vrnemo v Rakov Škocjan, do parkirišča nasproti hotela, kjer opazimo planinske smerokaze. Začetek poti poteka po cesti med posameznimi hišami (vikendi). Ko se cesta konča, sledi kolovoz, še malce višje pa steza, ki nas pripelje na gozdno cesto, ki ji sledimo v levo. Sledi vzpon po cesti, vse dokler se nam z leve strani ne priključi pot iz Cerknice. Na tem mestu steza zavije desno navzgor. Steza se strmo vzpenja po pobočju Velikega Javornika, kar naravnost navzgor. Strmina vmes malce popusti, nato se pot spet strmeje povzpne. Tik pod vrhom so celo nadelane stopnice, za katerimi sledi malce manj strm del, ki nas pripelje na vrh. Na vrhu je hiška radiokluba Proteus iz Cerknice. Do vrha smo potrebovali dve uri. Odtisnemo prvi žig v dnevnik Cerkniške planinske poti.

Pot nadaljujemo v smeri Križne gore. Na smerokazu piše, da je do tja še pet ur hoje. Nekaj korakov sestopimo po isti poti, nato pa se odcepimo v smeri Križne gore. Sledi krajši strm sestop, nato pa nekaj vzpona in prečenja. Vse, na kar moramo biti pozorni, so markacije. Pot je res odlično markirana, ne moremo zaiti. Ko vidimo eno markacijo, že gledamo naprej za naslednjo, saj pot ponekod malce vijuga, okolica pa je ves čas identična: gozd. Vmes nekajkrat dosežemo gozdno cesto, s katere pa se slej ko prej pot ponovno odcepi v gozd. Po približno dveh urah dosežemo makadamsko cesto, pod seboj že vidimo obrise Cerkniškega jezera. Po Podlomski cesti hodimo do Laz ob Cerkniškem jezeru. Kmalu dosežemo asfaltirano cesto, ki povezuje Gornje Jezero s Starim trgom. Na cesti zavijemo desno in po nekaj sto metrih nas smerokaz usmeri levo na planinsko stezo. Povzpnemo se do ceste, ki pelje v vas Klance. Tik pred vasjo je peskokop. Na začetku vasi zavijemo levo in se po udobni poti počasi vzpenjamo proti Križni gori, ki jo že vidimo na svoji desni strani. Preden se povzpnemo na Križno goro, dosežemo vas Sv. Ana. Čaka nas vzpon na Križno goro, mimo kalvarije, ki jo označujejo lične kapelice s podobami Jezusovega križevega pota. Cerkev sv. Križa na vrhu datira v 18. stoletje, strateška lega hriba pa je bila aktualna že v antiki in srednjem veku. Vrh Križne gore nas nagradi z razgledi na Loško dolino z Racno goro, Snežnik, Javornike, Slivnico, s kančkom sreče vidimo tudi Julijce. Na Križni gori si v dnevnik odtisnemo drugi žig in sestopimo do Križne jame, kjer nas čaka jekleni konjiček.

Avantura je logistično malce zahtevnejša, ampak hribolazci smo iznajdljivi. Naslednjič pa naprej, čez Slivnico na Veliko Špičko.

Nadmorska višina: 1268 m (najv.)
Višinska razlika: 1200 m
Trajanje: 8 ur
Zahtevnost: 2 / 5

Oddajte svoj komentar

Kranj -5°

pretežno jasno
vlažnost: 93 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-7/4

sreda

-3/8

četrtek

-2/6

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

IZLETI / Šenčur, 27. januar 2024

S cvičkom med vinogradi

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..

V Dražgošah poziv k miru / 14:02, 23. januar

Ne podpiram ne komonistov ne domobrancev, je pa vedno bolj jasno, da so že takrat za vsem stali židje..
Moše Pijade, Kardelj, Rupnik itd..

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 13:54, 23. januar

Dežman, podatki o priseljevanju po obdobjiih so dostopni na spletu, javno!
Sicer pa ja, reakcija tipičnega SDS betonerja..Šiptar nikoli nič kriv ker, kOmOnisti, mediji, Srbi, Kučan..

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.