V Sloveniji so doslej zaprli dvajset odlagališč, odprto ostaja le še v Suhadolah.

Komendi grozi desetmilijonska izvršba

Zaradi neizvršitve inšpekcijske odločbe v zvezi z zapiranjem odlagališča inertnih odpadkov v Suhadolah Občini Komenda grozi izvršba. Država bi odlagališče zaprla na stroške občine, ocenjena vrednost odvoza pa znaša vrtoglavih deset milijonov evrov.

Komenda – Občini Komenda grozi realizacija inšpekcijske odločbe za odstranitev inertnih odpadkov v suhadolski gramoznici. S podrobnostmi so se na sicer zaprti seji občinskega sveta prejšnji teden seznanili tudi občinski svetniki.

Kot je razvidno iz dokumentov, ki jih je občinska uprava predstavila svetnikom, je inšpektorat za okolje in prostor konec januarja posredoval oceno stroškov izvršbe, ki so jo izdelali na podlagi ponudbe podjetja Surovina za odvoz inertnih odpadkov v Suhadolah. To je stroške odvoza in predelave odpadkov na zunanjih lokacijah ocenilo na 9,6 milijona evrov (brez DDV), v primeru, da bi se izkazalo, da ne gre za inertne odpadke, pa bi cena narasla celo na 25,3 milijona evrov (brez DDV).

Vrtoglave številke so menda presenetile celo pristojno inšpektorico, odzvali pa so se tudi na komendski občinski upravi, kjer so sredi februarja na inšpektorat poslali odziv, v katerem so opozorili, da občina niti nižjega stroška sama ni sposobna pokriti.

Morebitna izvršba bi po njihovem mnenju ustvarila le nove težave, saj bi to občini za nekaj let ali celo desetletij preprečilo delovanje na drugih zakonsko predpisanih področjih. Običajen občinski proračun namreč znaša okoli šest milijonov evrov, kar pomeni, da bi v Komendi za poravnavo nižjega zneska potrebovali skoraj dva, za višjega pa celo pet celotnih proračunov.

Spomnimo, da se je občina že doslej soočala s precejšnjimi finančnimi težavami, zaradi nedavno izgubljene odškodninske tožbe pa so svetniki k odstopu pozvali župana Stanislava Poglajna.

V Komendi se sprašujejo, zakaj je pripravljena tudi nekajkrat višja ocena za odstranitev preostalih odpadkov, če je znano, da so v Suhadolah le inertni odpadki. Lani so sicer z javnimi razpisi dvakrat poskušali najti izvajalca del za odstranitev odpadkov, a jim to ni uspelo.

Na občinski upravi opozarjajo tudi, da občina ni bila povzročitelj teh odpadkov, niti ti ne izvirajo z njihovega območja, »do nedavne prisile ni bila upravnik odlagališča niti lastnica vseh zemljišč na tem odlagališču«, so še zapisali v odzivu inšpektoratu.

Spomnili so tudi na možnost odstranitve odpadkov s predelavo na lokaciji, kar bi po mnenju občinske uprave precej znižalo stroške, preprečilo dodatna obremenjevanja okolja in cest s tovornjaki, poleg tega pa bi takšna rešitev omogočila tudi realizacijo občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN), ki na tem področju, ki je sicer v precejšnji meri v zasebni lasti, omogoča pozidavo.

Prejeli ponudbo Publikusa

V Komendi so prejeli tudi ponudbo podjetja Publikus, ki je zemljišče pripravljeno sanirati skladno z zakonodajo in na način, ki bo omogočil realizacijo OPPN, v zameno pa pričakuje približno 1,43 hektara zemljišč v lasti občine, ki so ocenjena na približno osemsto tisoč evrov. V zvezi s tem je inšpekcija občino obvestila, da bi obveznosti po odločbi lahko prenesla na Publikus v primeru, da bodo z Agencije RS za okolje (ARSO) pridobili ustrezen dokument o zamenjavi upravljavca odlagališča. Kot so zapisali na občinski upravi, bodo v primeru uspešnih pogovorov s Publikusom na ARSO poslali obvestilo o zamenjavi upravljavca, v nasprotnem primeru pa občini v kratkem grozi izvršba.

ARSO je sicer medtem postopek za zapiranje odlagališča s prekrivanjem prekinil do izvršitve inšpekcijske odločbe. Kot so navedli na občinski upravi, bi prekritje sicer pomenilo, da bo odlagališče, ki bo sicer zaprto, tam ostalo za vedno, v območje pa se nikoli ne bi smelo posegati, kar pomeni, da tudi načrtovane pozidave, ki jih predvidevajo z OPPN, ne bi bile možne. Izvajati bi morali tudi desetletno preverjanje podzemne vode, in če bi se v tem času izkazali potencialni vplivi na podtalnico, bi morali odlagališče sanirati, verjetno po varianti Publikusa ali Surovine.

MOP: Uveden je bil izvršilni postopek

Za dodatna pojasnila smo povprašali na ministrstvo za okolje in prostor (MOP), kjer so pojasnili, da upravljavec odlagališča, torej Občina Komenda, ni pridobila okoljevarstvenega dovoljenja za zapiranje in tudi ni izvajala aktivnosti za zaprtje odlagališča, zato je Inšpekcija za okolje in naravo pri Inšpektoratu RS za okolje in prostor občini novembra 2019 z odločbo odredila odstranitev odpadkov in objekta s parcel odlagališča. Občina se zoper odločbo ni pritožila. »Odločba je pravnomočna in izvršljiva. Ker občina tega ni izvršila, je bil uveden izvršilni postopek. Rok za odstranitev odpadkov je bil v izvršilnem postopku podaljšan do konca leta 2020. Inšpektorat je ugotovil, da odločba tudi po podaljšanju roka ni realizirana, zato je začel postopek izvršbe po drugi osebi,« so zapisali v odgovoru.

Kot še pojasnjujejo na ministrstvu, je občina upravljavec odlagališča inertnih odpadkov od leta 2013 dalje. Inšpektorat je zoper občino v tem času uvedel dva pravna postopka. V enem je bil opravljen nadzor nad odlagališčem v zapiranju, izdani pa sta bili dve odločbi. Predmet drugega postopka pa je bilo obratovanje brez okoljevarstvenega dovoljenja, za izdajo katerega je občina kasneje sicer vložila vlogo, a ga do danes še ni pridobila.

Slovenija bi sicer morala skupno 21 odlagališč zapreti že do leta 2009, zaradi neizpolnitve obveznosti pa ji je nato Sodišče EU izdalo ugotovitveno sodbo in podaljšalo roke. Do konca lanskega leta je nato še zadnjih sedem upravljavcev izpolnilo zahteve, nerešena tako ostaja le še situacija v Suhadolah.

Oddajte svoj komentar

Kranj 17°

pretežno jasno
vlažnost: 45 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

2/17

petek

3/18

sobota

3/12

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Gorenjska, 22. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PRIREDITVE / Stara Loka, 22. marec 2024

Pasijonski večer

PRIREDITVE / Visoko, 22. marec 2024

Ob materinskem dnevu

DELAVNICE / Lesce, 22. marec 2024

Velikonočne delavnice

GLEDALIŠČE / Podnart, 22. marec 2024

Monokomedija Jutri začnem odpovedana

OBVESTILA / Kranj, Šenčur, Cerklje, Goriče, 23. marec 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

PRIREDITVE / Brezje, 23. marec 2024

Romanje po Rožnovenski poti

PRIREDITVE / Adergas, 24. marec 2024

Lep materinski dan

 

 
 

 

 
 
 

Kranj diha z vojašnico / 22:55, 20. marec

Migranti bojo vsaj rodnost popravli, vlada te pa na suho nateguje ;)

Kranj diha z vojašnico / 20:58, 20. marec

Bojim se, da bodo na koncu v teh lepih hangarjih poležavali ilegalni migranti. Okoli novega leta se je omenjalo tudi Kranj, kot možni center...

Sprava bo, sprave ne bo / 10:47, 20. marec

Slovenci nismo preveč inteligentni narod. Dokaz so dogodki par let pred 2.sv vojno, med vojno in vsaj 15 let po vojni. V Franciji so izvenso...

Hišnik ne pozna hišniškega dela? / 08:05, 20. marec

Tipično. Gospa izpade kot "tečna baba", ki se vtika v vse in vsakega, večno negoduje in ji nikoli nič ni prav. Sosedje se "pomenljivo" spogl...

Smučišče neupravičeno zaprto / 18:40, 19. marec

Tožiti inšpektorico za vso nastalo škodo ! Sicer pa ja, časi vlade halfšiptarja ko nisi smel na cesti jesti rogljička, lahko pa si bil pri s...

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.