V številnih podjetjih so se za testiranje zaposlenih s hitrimi antigenskimi testi odločili po koncu božično-novoletnih praznikov. Slika je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Hitro testiranje v podjetjih

Hitre antigenske teste na prisotnost virusa SARS-CoV-2 pri zaposlenih so nekatera podjetja začela izvajati že lani, bolj množično pa so jih izvajala po koncu božično-novoletnih praznikov.

Kranj – Epidemija covida-19 v Sloveniji nikakor ne pojenja, kljub mnogim omejitvenim ukrepom dnevno na novo odkrijejo po dva, tudi tri tisoč okuženih. Takšen trend je precejšen izziv tudi za podjetja, ki se trudijo zagotavljati nemoteno proizvodnjo. S hitrimi antigenskimi testi, za katere gospodarske družbe in samostojni podjetniki na podlagi sedmega protikoronskega zakona lahko pridobijo državno subvencijo do 40 evrov na zaposlenega, imajo podjetja na voljo dodatno orodje za preprečevanje vnosa in širjenja okužbe med zaposlenimi.

Hitri testi že od jeseni

V nekaterih gorenjskih podjetjih hitre teste že uporabljajo. Na primer v Domelu iz Železnikov, kjer so jih kupili že konec oktobra, za interne namene pa so testiranje izvajali v sodelovanju z lokalnim zdravnikom Brankom Koširjem. »Hitro testiranje smo zaposlenim ponudili v primeru, da je bilo prepoznano tveganje, da je prišlo do potencialnega stika ali prenosa okužbe v podjetju. Hitro testiranje nam je olajšalo odločitve glede napotitve večjih skupin zaposlenih v karanteno, saj smo lahko zožili nabor, predvsem pa skrajšali trajanje karantene,« je pojasnil predsednik uprave Domel Holdinga Matjaž Čemažar. Od novembra do januarja, ko je vzpostavljeno množično testiranje, so opravili več kot 250 hitrih testov in z njimi prepoznali dvajset pozitivnih primerov. »Največja dodana vrednost izvedbe hitrega testa pod strokovnim nadzorom je prav v analizi stika, na podlagi katerega se je zdravnik tudi odločil za nadaljnje ukrepe. Hitri testi so po naših izkušnjah zelo zanesljivi v primeru pozitivnega rezultata in precej nezanesljivi v primeru prepoznavanja okužbe na začetku obolenja oziroma tri do pet dni po stiku. Zato smo se po nasvetu dr. Koširja zaradi zanesljivosti večkrat odločili za ponovitev testa v roku od dveh do treh dni po prvem testiranju in šele po ponovljenem negativnem testu dovolili prihod zaposlenega v podjetje. Prav zaradi nezanesljivosti testa tretji do peti dan po stiku se nismo odločili za množično testiranje zaposlenih ob ponovnem začetku proizvodnje 4. januarja, smo pa vsem, ki so imeli tvegane stike, tako testiranje omogočili v Domelovi režiji oziroma smo jih napotili na eno od točk množičnega testiranja, ki so jih vzpostavili v naši okolici,« je še povedal Čemažar.

Tudi v kamniškem Calcitu hitre teste izvajajo pri posameznikih, ki kažejo kakršne koli znake obolenja, in tistih, ki so bili v stiku z osebo, ki je bila potrjeno pozitivna. »V primeru pozitivnega hitrega testa zaposlenega nemudoma napotimo na izvedbo testa PCR. Zagotavljanje rednih dobav kupcem je za nas izrednega pomena, zato želimo s hitrimi testi preprečiti prenos virusa med zaposlenimi. Njihovo izvajanje nam ob morebitnem vdoru okužbe v delovno okolje omogoča hitro reakcijo in način, da za preostale zaposlene v največji moči zagotovimo varno delovno okolje,« so razložili.

Množična testiranja po praznikih

V LTH Castingsu so pojasnili, da so že od marca lani ob vsakem sumu na okužbo na stroške podjetja z metodo PCR testirali zaposlene, ki so bili v stiku z okuženo osebo. Decembra so začeli zaposlene pošiljati na hitra testiranja, tudi ob vrnitvi po božično-novoletnih praznikih so s hitrimi testi, ki jih ob asistenci medicinskega osebja izvajajo v podjetju, testirali širši krog oziroma 535 zaposlenih. Eden je bil pozitiven, čeprav ni kazal znakov okužbe. Približno enak obseg testiranj so ponovili tudi ta teden. »Pri testiranju smo se skoncentrirali na delovna mesta, kjer je zaradi narave dela možnost za širjenje okužb večja. Posamične zaposlene, ki nas obvestijo, da so bili v stiku z okuženo osebo, pa napotimo na testiranje v zdravstveni dom,« so povedali. S testiranjem želijo preprečiti širjenje okužb med zaposlenimi, saj kljub epidemiji poslujejo stabilno, v zadnjem obdobju pa so pridobili številne nove posle in imajo visok nivo naročil, so poudarili.

Novartis (Lek) v Sloveniji je za vse sodelavce, ki morajo biti zaradi narave dela obvezno prisotni na lokaciji, hitro testiranje, ki je bilo prostovoljno, izvedel od 3. do 11. januarja. »Zdravje in varnost sodelavcev sta v Novartisu na prvem mestu, zato želimo s testiranjem s hitrimi antigenskimi testi še naprej zagotavljati zdravo in varno delovno okolje sodelavcem, ki zaradi narave dela morajo prihajati na lokacije, bolnikom pa dobavo potrebnih zdravil,« so razložili.

V kranjskem Iskraemecu so po novoletnih praznikih hitro testiranje izvedli za vseh osemsto zaposlenih, okužb pa niso zaznali. »Zaposlenim smo želeli omogočiti varno vrnitev v delovno okolje,« so razložili. Enako so ob vrnitvi s praznikov na delo hitro testiranje za vse zaposlene izvedli v vseh podjetjih skupine Iskra ISD v Kranju. »Za to smo se odločili, ker je bilo v prazničnem času pričakovano več druženja. Vsi testi so bili negativni. V prihodnje se bomo glede morebitne ponovne izvedbe hitrega testiranja odločali glede na okoliščine. Rednega testiranja zaposlenih na covid-19 nimamo v načrtu,« je dejal generalni direktor Igor Hafnar.

Hitri testi (še) niso potrebni

V škofjeloškem Knaufu Insulation pojasnjujejo, da zaposlene občasno preventivno napotijo na testiranje s testi PCR, hitro testiranje pa bodo uporabili, če bodo zaznali potrebo. Tudi v kranjski družbi Goodyear Dunlop Sava Tires hitrih testov ne uporabljajo, saj ocenjujejo, da trenutno zaradi relativno nizkega odstotka okuženih med zaposlenimi in vpeljanih preventivnih ukrepov niso potrebni. »Če se bo kasneje izkazalo, da je izvajanje hitrih testov potrebno, bomo o tej možnosti vsekakor razmislili,« so še napovedali.

Iz Skupine Elektro Gorenjska pa so nam odgovorili, da so lani sprejeli številne preventivne ukrepe za zaščito zaposlenih, ti pa tudi dosledno upoštevajo vse sprejete protokole znotraj družbe in navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Jeseni so zaposlenim razdelili tudi vitamin D za večjo odpornost, skupina za promocijo zdravja pa jih spodbuja k zdravemu življenjskemu slogu, prav tako k cepljenju, ko bo mogoče. »Hitrih testov na covid-19 med zaposlenimi za zdaj še ne izvajamo, naše aktivnosti temeljijo na preventivi. Situacijo budno spremljamo, deluje skupina za krizno vodenje, ki se sestaja na tedenskem nivoju in sprejema potrebne ukrepe za zajezitev. Trenutno imamo v podjetju tri aktivne okužbe,« so še povedali.

Oddajte svoj komentar

Kranj -6°

pretežno jasno
vlažnost: 96 %
veter: JV, hitrost: 11 km/h

-13/-3

sobota

-20/0

nedelja

-15/5

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PRIREDITVE / Dovje, 20. januar 2024

Čaj za dva

PRIREDITVE / Reteče, 20. januar 2024

Ponovoletni koncert

PRIREDITVE / Breznica, 20. januar 2024

Hodnik in otroška predstava O začaranem žabcu

GLEDALIŠČE / Visoko, 20. januar 2024

Norčije v spalnicah

IZLETI / Britof, 22. januar 2024

Letovanje v Banji Vrućici

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 03:52, 20. januar

Lepo. Kdaj bodo zgradili najemniška stanovanja za mlade v Radovljici? Gradijo se samo stanovanja za elito. Koliko neprofitnih stanovanj so ž...

V Dražgošah poziv k miru / 10:50, 17. januar

"Sporočilo Dražgoš je resnica! Da svoboda ni samoumevna, temveč izborjena. Kot so se zanjo borili partizani Cankarjevega bataljona. Na svobo...

V mrzlih dneh ne pozabimo na živali / 22:55, 16. januar

Na avtocestnem priključku Šenčur je kakih 10 govedi in kakih 20 drobnice. Te živali nimajo nobenega zavetnega prostora. No, trenutno jih mra...

V pokojni Jugoslaviji ni bilo vse slabo / 09:56, 16. januar

Oh, Rozalija, Slovenijo so pokradli in izropali izključno LEVI neokapitalisti (bivši komunistični aparatčiki), ki so se hoteli važiti s svoj...

Zdravniki stavkajo, ljudje pa čakajo / 18:59, 14. januar

Problem je v tem, da zdravniki sami namerno ustvarjajo čakalne vrste. Če ne bi bili samoplačniki takoj na vrsti z obravnavo ali posegi, bi č...

V pokojni Jugoslaviji ni bilo vse slabo / 13:28, 14. januar

Pa sej tud v EU ni vse slabo, kakšen bo konec te jebene tvorbe bomo še videli? Mogoče..

Zgorel v ognju groze / 13:26, 14. januar

L. 43 bi domobranski pesnik že lahko vedel, da bo pesmi kmalu konec...