Vodovodno zajetje Iverje v Stahovici oskrbuje okoli dvajset tisoč občanov.

Kamniški vodovod zahteva dolgotrajnejše rešitve

Glavno vodovodno zajetje Iverje, ki napaja skoraj dvajset tisoč uporabnikov iz občin Kamnik in Komenda, je še kakovostno in zanesljivo, zatrjujejo na Občini Kamnik, kjer pa bodo letos investicijam v vodovod namenili še več denarja kot prejšnja leta.

Da ne bi bili več odvisni od pretoka reke Kamniške Bistrice – Iverje je namreč zajetje površinske vode –, bodo izvedli tri globoke vrtine, ki bodo omogočale zagotovitev dodatnih količin pitne vode v primeru zmanjšanja količin pretoka vode.

Kamnik – Kamniška voda velja za zelo kakovostno, a uporabniki vodovodnega zajetja Iverje so bili lanskega septembra deležni streznitve, ki je bila dober opomin, da kakovostna voda iz pipe ni samoumevna.

Zaradi izredno nizkega nivoja zajete pitne vode je bila potrebna sanacija rečnega korita Kamniške Bistrice vzdolž vodovodnega zajetja Iverje, zaradi del pa je bilo treba vodo nekaj dni tudi prekuhavati. »Potencialna mikrobiološka kontaminacija bi na vodovodnem sistemu Iverje predstavljala veliko tveganje, saj voda pred distribucijo uporabnikom ni obdelana (npr. kloriranje),« so takrat sporočili iz Komunalnega podjetja Kamnik, ki je upravljavec vodovodnega sistema v lasti Občine Kamnik. S hitrimi posegi so razmere uredili, vzeti vzorci pa so pokazali, da voda ni onesnažena, a v Komunalnem podjetju opozarjajo, da pristojne o problematiki zajetja Iverje obveščajo že dlje časa. »V danem primeru bo treba biti pozoren na redno izvajanje vzdrževanja brežine Kamniške Bistrice, ki jo sicer izvaja koncesionar Hidrotehnik, predvsem pa poiskati dolgotrajnejše rešitve, kar pa je v celotni domeni lastnika infrastrukture.«

Na občini so se problematike lotili resno. Da ne bi bili več odvisni od pretoka reke Kamniške Bistrice – Iverje je namreč zajetje površinske vode –, bodo izvedli tri globoke vrtine, ki bodo omogočale zagotovitev dodatnih količin pitne vode v primeru zmanjšanja količin pretoka vode iz Kamniške Bistrice v drenažno zajetje Iverje. Prvo vrtino bodo skopali že letos; v ta namen je v proračunu zagotovljenih 150 tisoč evrov. Več denarja bodo namenili tudi obnovi vodovodnega sistema (več kot 200 tisoč evrov), ki bo letos bolj intenzivna tudi na račun novembrske podražitve omrežnine, ki je namenski strošek, namenjen le obnovi vodovoda. V občini je kar 180 kilometrov vodovodnih cevi, ki so večinoma stare, sedem odstotkov celotnega omrežja ali dobrih dvanajst kilometrov predstavljajo tudi še azbestne cevi. »Naš sistem je dotrajan, in če ne bomo vlagali v infrastrukturo, se moramo zavedati, da bo sistem oskrbe s pitno vodo moten, česar pa si ne želi nihče,« se zaveda župan Matej Slapar.

Iz proračuna za letošnje leto je razvidno, da bodo na tem področju med drugim izvedli prevezavo zasebnih vodovodov v Tuhinjski dolini na kohezijski vod, zgradili sekundarni vod do objekta GRS Kamnik na območju smodnišnice, zgradili vodovod v Zduši in povezali vodovodna sistema Potok in Velika Lašna. Skupaj s koncesionarjem bodo pripravili tudi načrt obnove javnega vodovodnega omrežja za prihodnjih deset let, v katerem bodo zajete tudi obnove odsekov, kje so še v uporabi azbestno-cementne cevi.

A številne občane kljub napovedanim vlaganjem v vodovodno omrežje skrbi morebitna onesnaženost. »Ali je vodno zajetje Iverje še ustrezno, še varno? Ali je morda zajetje ogroženo zaradi širitve kamnoloma na območju Stahovice ali zaradi povečane turistične dejavnosti na področju Velike planine?« so nekatera vprašanja, ki jih je občinski upravi javno zastavila svetnica Natalija Berlec. Vzorčenja, ki so bila izvedena jeseni, kažejo na skladnost s Pravilnikom o pitni vodi, analiza rezultatov Inštituta za vodarstvo pa kaže, da je mikrobiološka obremenitev Kamniške Bistrice, ki napaja vodno zajetje Iverje, zelo nizka in s tem predstavlja ustrezen vir pitne vode. Na občini tudi zagotavljajo, da glede na seizmološke meritve delovanja kamnoloma podjetja Calcit zajetja ne ogroža, prav tako ne povečan obisk Velike planine, čeprav gre za t. i. prispevno območje Kamniške Bistrice. »Občina Kamnik si prizadeva, da se te obremenitve ne bi povečevale na račun človeških posegov v okolje, prav tako pa si prizadevamo, da bi Ministrstvo za okolje in prostor čim hitreje pripravilo Uredbo o vodovarstvenih območjih na območju občine Kamnik, s katero bi ustrezno zavarovali vse vire pitne vode na območju občine Kamnik,« pojasnjuje Tadej Kovačič iz občinske uprave.

V občini Kamnik so poleg javnega vodovodnega sistema Kamnik–Iverje še javni vodovodni sistemi Palovče–Vranja Peč–Velika Lašna, Gozd–Kališe, Pšajnovica, Podreber–Markovo, Črna pri Kamniku in Kamniška Bistrica, ki jih upravlja in vzdržuje koncesionar Komunalno podjetje Kamnik. Ti vodovodni sistemi, z izjemo sistema Kamniška Bistrica, niso povezani s sistemom Kamnik–Iverje. Za zagotavljanje zadostnih količin vode v primeru motenj na zajetju Iverje pa služi rezerven vodni vir Pod skalo.

Oddajte svoj komentar

Kranj -8°

pretežno jasno
vlažnost: 93 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

-10/4

torek

-7/5

sreda

-4/9

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PREDAVANJA / Radovljica, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Kostarika

PREDAVANJA / Naklo, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Islandija

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

IZLETI / Šenčur, 27. januar 2024

S cvičkom med vinogradi

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

 

 
 

 

 
 
 

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..

V Dražgošah poziv k miru / 14:02, 23. januar

Ne podpiram ne komonistov ne domobrancev, je pa vedno bolj jasno, da so že takrat za vsem stali židje..
Moše Pijade, Kardelj, Rupnik itd..

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 13:54, 23. januar

Dežman, podatki o priseljevanju po obdobjiih so dostopni na spletu, javno!
Sicer pa ja, reakcija tipičnega SDS betonerja..Šiptar nikoli nič kriv ker, kOmOnisti, mediji, Srbi, Kučan..

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.