Dovoljen ostaja osebni prevzem blaga ali hrane na prevzemnih mestih, razen alkohola. Nova prepoved se nanaša zlasti na osebni prevzem alkoholnih pijač v gostinskih obratih. (Fotografija je simbolična.) / Foto: Primož Pičulin / Foto:

Gorenjci še zmanjšali število okužb

Po zadnjih podatkih NIJZ je bilo sedemdnevno državno povprečje števila okužb s koronavirusom 1482, v nedeljo je bil hospitaliziran 1301 covidni bolnik. S tem še nismo izpolnili kriterijev za prehod iz črne v rdečo fazo, ki pomeni sprostitev nekaterih ukrepov. Še naprej pa se izboljšuje stanje na Gorenjskem.

Ljubljana – Odloke o začasnih ukrepih za zajezitev epidemije covida-19 je morala vlada na novo objaviti po ugotovitvi ustavnega sodišča, da sklepi o podaljševanju pouka na daljavo ne veljajo, saj niso bili pravilno objavljeni. Vlada je to storila, vsebinskih sprememb ni, še naprej ostajajo v veljavi vse omejitve zbiranja, gibanja, prodaje blaga, izobraževanje na daljavo ... Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), objavljenih v nedeljo, je bilo sedemdnevno državno povprečje števila okužb 1482. Kot smo že poročali, so kriteriji za sproščanje ukrepov razdeljeni v več faz. Za prehod iz črne v rdečo fazo bi moralo biti manj kot 1350 okužb v sedemdnevnem povprečju in manj kot 1200 hospitaliziranih. V nedeljo je bil hospitaliziran 1301 covidni bolnik, v intenzivni negi jih je bilo 196. Rdeča faza bo pomenila delno sprostitev javnega potniškega prometa (po počitniškem voznem redu), odprli se bodo muzeji, knjižnice, kozmetični saloni.

Razmere pa se še izboljšujejo v Gorenjski statistični regiji, 14-dnevna incidenca na sto tisoč prebivalcev je z dva tisoč s koncem oktobra padla pod osemsto.

Vlada je tudi odločila, da so turistični boni podaljšani do konca leta 2021.

Po podatkih NIJZ je bilo med 22. novembrom in 5. decembrom v Gorenjski statistični regiji 776 potrjenih primerov v 14-dnevni incidenci na sto tisoč prebivalcev. Kar pomeni, da je Gorenjska še nekoliko znižala število obolelih, boljše podatke beležijo samo v Obalno-kraški statistični regiji (z incidenco 707), Osrednjeslovenski (701) in Goriški statistični regiji (657). Najvišjo incidenco imajo v vzhodnem delu države, s 1416 okužbami ima najvišjo Pomurska statistična regija.

Delež okužb še visok

V splošnem je delež okuženih še vedno visok, tako v soboto kot v nedeljo je znašal dobrih 27 odstotkov. Tudi razkorak med novo sprejetimi in odpuščenimi bolniki ne prinaša posebnega olajšanja, zadeve so enake kot pred dnevi, je stanje na včerajšnji dopoldanski novinarski konferenci povzel vladni govorec Jelko Kacin. V soboto je umrlo 44 covidnih bolnikov, v nedeljo 52, skupaj do zdaj žal že 1796 covidnih bolnikov.

Vladni govorec je včeraj povzel tudi zadnje informacije iz domov za starejše in socialnovarstvenih zavodov. Novookuženih je bilo v nedeljo 65 stanovalcev, aktivnih okužb med njimi pa je skupaj 2712. Med zaposlenimi je bilo na nedeljo ugotovljenih 17 novih okužb, od tega 11 med zdravstvenimi delavci. Aktivno okuženih zaposlenih je 1078. V posebnih socialnovarstvenih zavodih je bilo 231 okuženih uporabnikov in 151 zaposlenih.

O novih večjih vdorih v domove za starejše po Gorenjskem včeraj niso poročali. V tržiškem Domu Petra Uzarja denimo so imeli na včerajšnji dan šest stanovalcev, zbolelih za covidom-19, nameščenih v rdeči coni doma. V Domu upokojencev Kranj od četrtka do včeraj niso imeli nove okužbe med stanovalci in zaposlenimi. V rdeči coni imajo danes sicer nameščenih še devet stanovalcev.

ZD Kranj bo testiral v štirih domovih za starejše

V bolnišnicah, zdravstvenih domovih in domovih za starejše morajo ob pojavu okužbe v ustanovi odslej zaposlene testirati najmanj enkrat tedensko. Glede na odredbo bodo v zdravstvenih zavodih – bolnišnicah in zdravstvenih domovih – ob pojavu okužb vsaj enkrat tedensko s hitrimi testi testirali le zaposlene v organizacijski enoti z okužbo, v domovih za starejše in drugih socialnovarstvenih zavodih pa vse, ki tam delajo. Redno testiranje zaposlenih v organizacijski enoti oziroma domu za starejše je nato treba izvajati še najmanj 14 dni po zadnji ugotovljeni okužbi. Ob tem sicer ni treba testirati tistih zaposlenih, ki so že preboleli okužbo.

Država bo izvajalcem povrnila sredstva za izvajanje testov za dogovorjene cene testov. Za domove starejših v Kranju, Naklem, Preddvoru in Cerkljah bo testiranje izvajal Zdravstveni dom (ZD) Kranj. »Zdaj testiramo naše zaposlene, v domovih bomo to začeli čim prej oziroma takoj, ko bodo povsem jasna navodila s strani ministrstva za zdravje,« je pojasnila direktorica ZD Kranj Lili Gantar Žura.

Omejitve prevzema alkoholnih pijač

Vlada je dopolnila odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom. Še vedno je dovoljen osebni prevzem blaga ali hrane na prevzemnih mestih med 6. in 21. uro, razen alkohola in alkoholnih pijač. Kot pojasnjujejo, se prepoved, ki je začela veljati včeraj, nanaša zlasti na osebni prevzem alkohola in alkoholnih pijač v gostinskih obratih (tudi na stojnicah), s tem se dopolnjuje prepoved uživanja prevzete hrane in pijače na javnih površinah.

Povečuje se zaskrbljenost

Po krajšem obdobju rahlo povečanega optimizma glede razvoja dogodkov se je skladno s slabo epidemiološko sliko, ki se kljub uvedbi dodatnih ukrepov ne popravlja, trend spet obrnil na slabše. Kot je pokazala Valiconova javnomnenjska raziskava, ki so jo na reprezentativnem vzorcu opravili med 27. in 29. novembrom, je delež ljudi, ki menijo, da gre situacija na slabše, s 50 odstotkov ponovno zrasel na 54 odstotkov, sorazmerno pa je padel delež tistih, ki ocenjujejo, da gre situacija na bolje. Opazno je zrasel tudi delež zaskrbljenih in z 81 odstotki dosegel podobno raven, kot so jo izmerili tik pred vrhuncem prvega vala epidemije konec marca, ko je bil ta delež najvišji.

×