Vodiška Johanca na poti v ječo v upodobitvi Maksima Gasparija / Foto: Wikipedia

Sleparija s čudežno Johanco

Pred 135 leti se je v Repnjah rodila Ivanka Jerovšek oziroma vodiška Johanca, katere »čudeži« so pred dobrimi sto leti odmevali tako doma kot tudi v tujini.

Ivanka Jerovšek, ki so jo že od mladih let klicali Johanca, se je rodila v revno družino v Repnjah pri Vodicah. Že zgodaj je zaradi alkoholizma umrl njen oče, v Johančinem 18. letu pa še mama. Za petero otrok se je zavzel vodiški župnik Simon Žužek in Johanco poslal služit za deklo v benediktinski samostan na Reko.

Kot v knjigi Vodiški čudeži, v kateri je popisal njeno zanimivo življenjsko usodo, piše zgodovinar Damir Globočnik, je sicer zelo pobožna Johanca hitro opazila, da so redovnice spoštovane in jim ni treba opravljati najtežjih del, zato se je zelo trudila, da bi tudi sama postala nuna in je svojo versko gorečnost tudi javno izkazovala. A njena radoživa narava materi prednici ni ugajala, poleg tega je menila, da je sicer verno dekle svojo vernost rado izrabljalo za lastno uveljavitev.

Johanca se je zato trudila »izsiliti« sprejem med nune na druge načine. Tako naj bi 13. aprila 1909 doživela prvo videnje – prikazala naj bi se ji Marija. Nekaj mesecev kasneje naj bi se ji pojavile prve krvavitve. Kri je opazila na glavi, rokah, nogah in levi strani telesa. Starejša nuna Jožefa iz Senja ji je povedala, da so to stigme, znamenja Kristusovih ran, in ji po kasnejšem pripovedovanju Johance tudi svetovala, kako naj odigra svetniško zamaknjenost in trpljenje: zleze naj v posteljo, se premetava, kot da bi trpela, in se neopazno namaže z živalsko krvjo.

Redovnice Johanci in njenim stigmam niso docela verjele, zato je morala samostan zapustiti. Zatočišče je našla pri laični skupini vernih deklet, Marijinih devicah, ki so jo vodile po raznih procesijah, na katerih je Johanca uprizarjala svoje trpljenje. Vest o Johančinih čudežih je prišla tudi do ljubljanskega nadškofa Jegliča, ki se je odločil, da jo pošlje nazaj v Vodice, kjer jo je pod okrilje vzel tamkajšnji župnik.

Kljub temu da so jo večkrat pregledali in razlogov za njene krvavitve niso našli, ji nastopov niso prepovedali. Tako je tudi v Vodicah, kamor je prišla leta 1912, uprizarjala svoje trpljenje in privabljala vedno večje občinstvo, ki je kupovalo tudi vodo, v kateri je bila oprana njena okrvavljena obleka in naj bi bila zdravilna.

Johančina prevara je bila razkrinkana leta 1913, po tem ko je Slovenski narod v vesti Sleparija s čudežno Johanco iz Vodic, objavil pričevanja izvoščka Matevža Ažmana, da naj bi Johanco peljal po kri v ljubljansko mestno klavnico, med eno od seans pa je nato salezijanec Josip Valjavec odkrili, da med nogami skriva meh, napolnjen z živalsko krvjo, drobne cevke pa je imela napeljane med lase in pod rokave srajce ter pod nogavicami do stopal. Sodniki, med katerimi je bil tudi pravnik in pisatelj Fran Milčinski, so Johanco obsodili na deset mesecev zapora.

Johančine prevare so izredno odmevale v slovenski javnosti in so služile tudi za obračun med slovenskim liberalnim in katoliškim taborom. O škandalu pa niso poročali le na domačih tleh, temveč so se, kot piše Globočnik, o njem razpisali tudi češki, nemški, madžarski, hrvaški, italijanski, bolgarski in celo ameriški časniki.

Zaradi svojih dejanj je bila tudi po prestani kazni zasmehovana in je težko dobila delo. Umrla je leta 1919, stara le 34 let, zaradi zastrupitve krvi, potem ko se je zbodla na zarjavelih vilah.

Po navedbah več virov naj bi njeno okostje kasneje uporabljali na medicinski fakulteti kot študijski skelet. Kot pa v prispevku o njej v vodiškem zborniku piše Jana Ozimek, so jo lani, ob stoletnici smrti, pokopali na ljubljanskih Žalah.

Oddajte svoj komentar

Kranj -8°

pretežno jasno
vlažnost: 89 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-10/4

torek

-7/8

sreda

-3/8

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PREDAVANJA / Radovljica, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Kostarika

PREDAVANJA / Naklo, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Islandija

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

IZLETI / Šenčur, 27. januar 2024

S cvičkom med vinogradi

 

 
 

 

 
 
 

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 23:17, 21. januar

Primož, tebi pa sovraštvo do SDS res povzroča halucinacije. Resnica je popolnoma drugačna. SDS je 2020 v MO Kranj predstavila predloge ukrep...

Odgovor / 20:53, 21. januar

Tavčar se je malce bal Nemcev in nasprotoval vojaški akciji na Koroškem. Kot sicer se takrat Ljubljana ni veliko zanimala za meje na Štajers...

V Dražgošah poziv k miru / 19:39, 21. januar

Ponavljam vprašanje: Kaj so oborožene sile nacistične Nemčije počele v Dražgošah leta 1942 ?
Usposabljanje, vojaške vaje ?
Bo šlo?