Vedno več pastirskih koč na Veliki planini je premazanih s povsem neprimernim odpadnim motornim oljem; raziskovalci s tem projektom to želijo preprečiti.

Klop za preučevanje lesa

Raziskovalci z ljubljanske Biotehniške fakultete v okviru mednarodnega projekta razvijajo inovativne tehnologije za izboljšanje trajnosti tradicionalnih lesenih struktur in spodbujajo uporabo lesa iglavcev v gorskem svetu. Raziskovalni objekt so tako postavili tudi na Veliki planini.

Namen projekta je predstaviti okoljsko sprejemljive rešitve za izdelavo lesenih streh – tudi na Veliki planini, kjer nekateri lastniki za premaze lesa uporabljajo kar odpadno motorno olje.

Velika planina – Obiskovalci Velike planine so ob kapelici Marije Snežne te dni lahko opazili nekoliko nenavadno klop, ki je pravzaprav raziskovalni objekt, saj so ga v okviru mednarodnega projekta DURASOFT postavili raziskovalci z Biotehniške fakultete.

»V zadnjem obdobju opažamo, da se je na Veliki planini zelo razpasla nevarna in okolju zelo neprimerna navada premazovanja planšarskih in počitniških koč z odpadnim motornim oljem. Olje se s takih koč spira in prodira v podtalnico. V odpadnem olju je cel spekter težkih kovin, ki obremenjujejo okolje in lahko vplivajo tudi na zdravje ljudi. Mislim, da ni treba posebej opozoriti, da je uporaba odpadnega olja nelegalna. Verjamem, da so pozitivni zgledi in dobronamerno opozarjanje bolj učinkoviti kot tožarjenje. Z namenom dvigniti zavest zdrave rabe lesa in kot pozitiven zgled smo na Veliki planini postavili modelno klop, ki je izdelana iz lesa najpomembnejših iglavcev v Sloveniji, del pa je impregniran oziroma modificiran v skladu s postopki, ki so bili razviti v Sloveniji. Namen te klopi je, da obiskovalci in lastniki koč na primeru vidijo, kaj se dogaja z lesom,« nam je pojasnil Miha Humar in dodal, da je klop, sestavljena iz lesa navadne smreke, rdečega bora in macesna, opremljena s senzorji, ki dvakrat dnevno zabeležijo vlažnost lesa. »S pomočjo modelov lahko iz teh podatkov izračunamo, kakšna bo življenjska doba teh lesnih vrst. Les je v naših krajih tradicionalen gradbeni material, ki v zadnjem obdobju znova pridobiva pomen. Ker v Sloveniji (kot tudi v Evropi) primanjkuje odpornega lesa, ga moramo na takšen ali drugače način zaščititi, če mu seveda želimo zagotoviti ustrezno življenjsko dobo,« še pravi Humar.

A nobena še tako dobra raziskava in dobronamerna spodbuda ne bo učinkovita, če ne bo sprejeta pri lastnikih pastirskih koč na Veliki planini. Jeseni so zanje že nameravali pripraviti delavnico oziroma predavanje, a jim je to preprečila korona kriza. Bodo pa pri klopi »dan odprtih vrat« pripravili takoj, ko bodo razmere to dopuščale. Prav tako v okviru projekta načrtujejo, da bomo lastnikom koč ponudili brezplačno analizo vzorca lesa z njihovih streh.

Projekt je sicer mnogo širši in poteka v Italiji in Sloveniji; spodbuja trajnostno rabo avtohtonega lesa iglavcev in močvirskega trsa na gorskem in obmorskem območju južnih Alp. Pri nas so takšne klopi kot na Veliki planini postavili še v Ljubljani, Biljah, Sečovljah, Doberdobu in Pesnici.

Oddajte svoj komentar

Kranj 5°

pretežno jasno
vlažnost: 95 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

6/23

petek

6/25

sobota

6/29

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

GLASBA / Šenčur, 12. april 2024

Šenčurska glasbena srečanja

RAZSTAVE / Koroška Bela, 12. april 2024

Likovna dela sekcije Kreativnost

RAZSTAVE / Slovenski Javornik, 12. april 2024

Vzorčni valjček

PREDAVANJA / Žiri, 12. april 2024

O potovanju po Afriki

IZLETI / Kokrica, 12. april 2024

Pohod na Križno goro

GLASBA / Kranj, 13. april 2024

Večerna pesem

GLEDALIŠČE / Visoko, 13. april 2024

Na Visokem Emigranta

GLEDALIŠČE / Kokrica, 13. april 2024

Dopoldne za otroke, zvečer za odrasle

 

 
 

 

 
 
 

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...