Božena Kolman Finžgar, direktorica Knjižnice A. T. Linharta Radovljica

Pričakovali smo, da bodo bralci stali v vrsti

Radovljiška knjižnica je bila v zadnjih desetletjih znana po odličnih rezultatih na področju bralne kulture, zato so bili številni bralci v času omejenega dostopa do knjig veseli novih poti, po katerih so jim knjižničarji ta dostop vendarle omogočali. A direktorico Boženo Kolman Finžgar kljub vsemu skrbi, ker se mnogi njihovi bralci niso vrnili, predvsem pa, ker je med epidemijo opaziti močan upad branja med mladimi.

»Glede na številne izpovedi staršev in otrok o tem, koliko težav so imeli s prebiranjem navodil učiteljev, menim, da je bilo prav pomanjkanje sposobnosti branja z razumevanjem velik razlog zanje.«

Radovljica – Na spremenjene razmere v času epidemije so se hitro prilagodile tudi knjižnice. Že spomladi so tako organizirali brezkontaktno izposojo, pošiljanje knjig po pošti, naročanje in podaljševanje gradiva na spletu in okrepili telefonske linije za pomoč bralcem. Številne knjižnice so okrepile zalogo e-knjig ...

O tem, kako so se na razmere odzvale tako knjižnice kot bralci, smo se pogovarjali z Boženo Kolman Finžgar, direktorico Knjižnice Antona Tomaža Linharta Radovljica. Kolman Finžgarjeva, avtorica inovativnih bralnih projektov za mlade, je pred nekaj leti prejela stanovsko priznanje za aktivno delovanje na področju spodbujanja branja otroške in mladinske književnosti.

Kako so se na razmere epidemije odzvali uporabniki knjižničnih storitev spomladi?

Na začetku smo bili prikupno zmedeni prav vsi, tako mi kot bralci. Potem je knjižnica relativno hitro ugotovila, da se ne moremo popolnoma zapreti in kar oditi domov. Zato smo najprej uvedli telefonski številki in dežurstva, kasneje še številne druge. Takoj ko smo uvedli katerokoli ukrepe, so se bralci odzvali. Z izposojo po pošti smo odpremili po dvajset dvokilogramskih paketov na dan. Že kmalu smo organizirali brezkontaktno izposojo v vseh štirih glavnih enotah knjižnice, v Radovljici, na Bledu, v Gorjah in Bohinjski Bistrici, in tako tudi takrat, ko so bile občinske meje zaprte, bralcem omogočali, da pridejo do knjig v svoji občini. Interes je bil res velik.

Radovljiška knjižnica se lahko pohvali z izjemnimi številkami na področju branja. Kaj se je zgodilo v času svetovne epidemije?

Podobno kot po drugih knjižnicah: izposoja je padla, ljudje so se zaprli v svoje mehurčke, včasih se zdi, kot da ne potrebujejo branja ... Nam je izposoja padla za približno 25 odstotkov, enako je ostalo tudi v času, ko so se knjižnice spet odprle. Pričakovali smo, da se bo maja pojavil naval, celo najeli smo študentko, ki bi obiskovalce usmerjala in jih skladno z navodili NIJZ v stavbo spuščala le toliko, kot je dovoljeno ... Pa smo po 14 dneh ugotovili, da je ne potrebujemo, ker v knjižnici nikoli ni bilo preveč ljudi sočasno. Bralci so se sicer nato čez poletje postopoma vračali, a tako kot prej ni bilo več. Zlasti nas skrbi padec izposoje pri otrocih, mladini in srednješolcih, kajti to ima zagotovo dolgoročne posledice.

Kakšne?

Vsi vemo, da morajo mladi zelo dobro usvojiti branje, najprej samo tehniko, predvsem pa morajo brati z razumevanjem. To je pomembno tako v času šolanja kot seveda kasneje v življenju. Hitrost branja je važna, kadar morajo predelati veliko snovi, ampak predvsem je pomembno razumevanje. In glede na številne izpovedi staršev in otrok o tem, koliko težav so imeli s prebiranjem navodil učiteljev, menim, da je bilo prav pomanjkanje sposobnosti branja z razumevanjem velik razlog zanje. Res mislim, da je bil prvi val epidemije spomladi čas, ko se je večina ukvarjala z izobraževanjem, z branjem samim pa mnogo manj ... Zato so kot uporabniki ostali le že formirani bralci, to je tisti, ki so že brali, in to veliko. Tisti, ki so potrebovali podporo staršev, šole, učiteljev, so pa na neki stopnji prenehali brati. V juniju se je to počasi vendarle začelo spreminjati na bolje, a nas zdaj, ko se šole spet zapirajo, skrbi, kaj se bo zgodilo z navadami prostočasnega branja, predvsem mladih. Bojimo se, da bo upad branja in s tem bralne pismenosti zaznamoval celo generacijo otrok. Tisti, ki so brez dobre bralne pismenosti, imajo namreč neprimerno manjše možnosti za uspeh v šoli, za nadaljnje izobraževanje in vse drugo, kar je s tem povezano. To pa pomeni, da ima težave cela družba.

Oddajte svoj komentar

Kranj 7°

pretežno oblačno
vlažnost: 96 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

3/14

torek

1/15

sreda

1/20

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 2. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Cerklje, 2. april 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 4. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 5. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 6. april 2024

Izlet PD Iskra Kranj

IZLETI / Šenčur, 6. april 2024

Gremo na obalo

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??