V Domu Viharnik v Kranjski Gori so do včeraj ugotovili okužbo pri šestih stanovalcih in eni zaposleni. / Foto: Gorazd Kavčič

Virus pustoši v domovih starejših

Domovi starostnikov po vsej Sloveniji tudi v drugem valu epidemije ostajajo med najbolj tveganimi mesti za okužbe, le v redke virus še ni prodrl. Po gorenjskih domovih upokojencev smo poizvedeli o okužbah med stanovalci in zaposlenimi in tudi o tem, kako v teh razmerah zagotavljajo ločene prostore.

Pomagata tudi redovnici

V Domu upokojencev dr. Franceta Bergelja je od prejšnjega tedna število okuženih stanovalcev naraslo na okrog petdeset. Po besedah v. d. direktorice doma Karmen Arko vsak dan potrdijo kak nov primer, k sreči pa imajo vsi okuženi blažje simptome, doslej tudi nihče ni umrl zaradi covida-19. V rdečo cono so preuredili oba oddelka za dementne, kjer je bilo tudi največ okužb, medtem ko okužene stanovalce iz drugih oddelkov nameščajo v rdeči coni v večnamenski dvorani. Doslej so okužbo potrdili tudi pri okrog dvajsetih zaposlenih, a se prvi že vračajo na delo. Posebej so veseli odziva prostovoljcev, med njimi so domačini z Jesenic, študentje, pa tudi dve redovnici z Bleda.

V nakelskem domu v tem valu še brez okužb

V Domu starejših občanov Naklo do včeraj v jesenskem valu epidemije niso imeli okuženih, v spomladanskem valu pa sta bila okužena dva zaposlena in dva stanovalca, en stanovalec je žal umrl. »Občina Naklo je že v avgustu naročila izdelavo dveh izolacijskih sob (siva cona), v katerih so stanovalci v izolaciji ob prihodih iz bolnišnic, od zdravnikov ali s sumom na okužbo. Na sestanku občinskega vodstva, občinskega štaba Civilne zaščite nam je vodstvo doma predstavilo zasnovo vzpostavitve rdeče cone. Ukrepanje je razdeljeno v štiri faze. V prvih treh fazah bodo po potrebi rdeče cone vzpostavljene v domu. V primeru okužb, ki bi presegle možnost ukrepanja v domu, pa je občina v bližini pridobila zunanjo lokacijo,« je pojasnil nakelski župan Ivan Meglič.

Nekaj stanovalcev je že ozdravelo

V Domu upokojencev Kranj, kjer v prvem valu niso imeli okužbe, so imeli v času od 18. oktobra naprej 33 stanovalcev pozitivnih na covid-19. Pozitivnih je bilo tudi 16 zaposlenih, od tega štirje zdravstveni delavci. Kot je pojasnila direktorica Nadja Gantar, je nekaj stanovalcev že ozdravelo. »V domu imamo organizirano rdečo in sivo cono, kader, ki dela v teh conah, je stalni kader, tako da ločimo tudi kader za zdravo okolje,« je pojasnila Gantarjeva.

Iz Kranjske Gore v Bolnišnico Topolšica

V Domu Viharnik v Kranjski Gori v spomladanskem valu epidemije niso imeli okužb, v jesenskem valu pa je bila do včeraj ugotovljena okužba pri šestih stanovalcih in eni zaposleni. Direktorica doma Karmen Romih je povedala, da so v domu vzpostavili ločene cone – belo, sivo in rdečo. »Za čas vzpostavitve rdeče cone smo pet okuženih stanovalcev namestili v covidski negovalni oddelek Bolnišnice Topolšica,« je še pojasnila.

V Kamniku za zdaj še brez okužb

Dom starejših občanov Kamnik ostaja eden redkih pri nas, kjer med stanovalci okužbe s koronavirusom doslej še niso potrdili; ne v prvem in ne v drugem valu – vsaj včeraj dopoldne je bilo še tako. »Vsak dan sicer opravimo več testov, saj sumi na okužbo pri naših stanovalcih ostajajo, tudi včeraj smo jih, a pozitivnega testa za zdaj med njimi še ni bilo. Stvari so nepredvidljive in se lahko hitro obrnejo, smo pa v skladu s kriznim načrtom na morebitne okužene pripravljeni,« nam je včeraj povedala direktorica doma Maja Gradišek. So pa okužbo v zadnjem tednu potrdili pri dveh zaposlenih, ki sta bila umaknjena iz delovnega procesa.

V Domžalah veseli pomoči prostovoljcev

Medtem ko v Domu upokojencev Domžale v prvem valu okužb niso imeli, je to jesen slika precej drugačna. Kot nam je povedala direktorica doma Nataša Zalokar, so imeli na dan 30. oktobra 41 potrjenih okužb med stanovalci (izvedli so 240 testov) in deset med zaposlenimi. Trije njihovi stanovalci se zdravijo v bolnišnici, so pa že štirje, ki so bolezen preboleli in so se iz rdeče cone vrnili v svoje sobe. Pet stanovalcev je preminilo. Večina obolelih se počuti dobro in ima blažje simptome. Hvaležni so Centru za zaščito in reševanje Domžale, ki jim širjenje okužbe preprečuje z razkuževanjem hodnikov in skupnih prostorov, veseli pa bodo tudi različne pomoči prostovoljcev (prijave na 031 699 224). Dnevnega varstva v domu za zdaj ne izvajajo.

V Medvodah brez okužb med stanovalci

V DEOS Centru starejših Medvode v prvem valu niso imeli okuženih ne med zaposlenimi in ne med stanovalci, v drugem valu pa so do sedaj (podatke so posredovali v soboto) imeli okuženo eno zaposleno. »Med stanovalci za zdaj še nimamo okuženih. Imamo pa v karanteni dve zaposleni, ki sta bili v stiku z okuženo osebo, vendar nista potrjeno okuženi. Po prvem valu smo na oddelku, predvidenim za rdečo cono, vgradili dvoje vrat, ki lahko služita kot filter, in se tako pripravili na morebitne okužbe. Trenutno smo polovico oddelka, namenjenega za rdečo cono, izpraznili tako, da smo dvoposteljne sobe spreminjali v triposteljne, in nam služi za sivo cono (za tiste, ki prihajajo iz bolnišnice ali daljših pregledov). Na razpolago imamo šest mest za sivo cono oziroma če pride do okužbe, 12 mest za rdečo cono,« je pojasnil direktor centra Blaž Razvornik.

V Radovljici se zaposleni že vračajo

Tudi v Domu dr. Janka Benedika so bili v prvem valu brez okužb, v drugem pa jim je uspelo virus zunaj doma zadržati vse do druge polovice oktobra, ko so okužbo potrdili najprej pri enem in nato že kmalu pri več stanovalcih in tudi zaposlenih. V petek je bilo tako potrjenih 33 okužb med stanovalci in 13 med zaposlenimi, a so po zadnjem testiranju štirje med slednjimi že negativni, je povedal direktor doma Alen Gril. Število okuženih stanovalcev je bilo v ponedeljek enako kot prejšnji teden, večina jih je brez simptomov, a so seveda nameščeni v rdeči coni, kjer imajo trenutno na voljo 35 postelj. Z dodatnimi preureditvami pa bi jih lahko zagotovili do petdeset, če bi bile potrebe res velike, so v dogovoru z Občino Radovljica zagotovili možnost preureditve telovadnice v OŠ Antona Janše.

Prvi okuženi že v svojih sobah

V Domu sv. Martina v Srednji vasi v Bohinju so prve okužbe prav tako potrdili šele pred desetimi dnevi, ko so s testiranjem ugotovili okužbo pri sedmih stanovalcih in eni zaposleni. Ko so po enem tednu konec prejšnjega tedna testiranje ponovili, okužb med zaposlenimi ni bilo več, med stanovalci pa so bile potrjene štiri. Kot je povedal direktor doma Jože Cerkovnik, sta za posledicami covida-19 dve stanovalki umrli, enega od stanovalcev pa so premestili v bolnišnico. Stanje drugih – trenutno jih je v rdeči coni osem – je stabilno. Prostora v rdeči coni imajo sicer dovolj, po potrebi bi jo bilo mogoče tudi dodatno razširiti, je še povedal direktor, ki je zadovoljen, da se prvi stanovalci ta teden iz rdeče cone že lahko vračajo v svoje sobe.

V Tabru okužbe med zaposlenimi

V Domu Taber v Šmartnem pri Cerkljah so do sedaj zabeležili pet primerov okužbe z novim koronavirusom, vse v drugem valu in med zaposlenimi. Med njimi je ena oseba okužbo že prebolela, tako da so imeli včeraj dopoldne aktivno okužene štiri zaposlene, brisi vseh testiranih stanovalcev pa so bili negativni. Med oskrbovanci doma tako doslej niso potrdili nobene okužbe. V primeru pojava okužb tudi med stanovalci bi dodatne kapacitete za okoli dvajset stanovalcev zagotovili v prostorih domske fizioterapije, če bi prišlo do večjega števila okuženih, pa bi v dogovoru z Občino Cerklje rezervno lokacijo vzpostavili v cerkljanski športni dvorani, nam je povedala pomočnica direktorice Marija Tavželj.

V Mengšu okužbe v obeh domovih

V Domu sv. Katarine v Mengšu so doslej potrdili 12 okužb, štiri med zaposlenimi in osem med stanovalci. Trenutno je aktivnih 11 okužb, ena zaposlena oseba je namreč okužbo že prebolela. Sive cone so vzpostavili znotraj enega oddelka, rdečo cono pa v prostoru za delovno terapijo, kamor so takoj premestili okužene stanovalce, ki imajo sicer vsi blažje simptome. Kot nam je povedala direktorica doma Snežana Golob, je v rdeči coni sicer prostora za 12 oseb, v dogovoru z mengeško občinsko upravo in Civilno zaščito pa bi za dom, ki sicer sprejme 55 stanovalcev, lahko vzpostavili tudi dodatne kapacitete zunaj doma.

Potem ko v Domu počitka Mengeš v prvem valu epidemije niso zabeležili nobene okužbe, imajo trenutno okuženih 17 stanovalcev in 11 zaposlenih. V domu, v katerem je sicer prostora za 261 postelj, se podobno kot v drugih domovih za starejše preprečevanja širjenja okužb lotevajo z znanimi ukrepi, ločene izolacijske sobe pa pripravljajo po oddelkih glede na število okuženih, so nam sporočili.

V Tržiču bi rdečo cono lahko še razširili

V spomladanskem valu v Domu Petra Uzarja v Tržiču niso imeli okužb. V jesenskem valu je bilo do včeraj šest okužb pri stanovalcih in deset pri zaposlenih. Dva stanovalca sta potrebovala bolnišnično zdravljenje, ena stanovalka je bila hospitalizirana na Kliniki Golnik, ena v Splošni bolnišnici Jesenice. »Trenutno bolezen prebolevajo še dva stanovalca ter šest zaposlenih, drugi so že zdravi,« je povedal Urban Bole, v. d. direktorja tržiškega doma in še pojasnil: »Za zdaj vse ločene prostore lahko zagotavljamo, imamo pripravljenih več scenarijev. V domu imamo pripravljenih 22 postelj za rdečo cono, ki jo lahko še za nekaj postelj povečamo. V drugem scenariju je pripravljena dislocirana enota v prostorih stavbe Sokolnice, če bi rdečo cono potrebovalo večje število stanovalcev.«

Rdeča cona v starem delu

V Domu starejših občanov Preddvor so doslej zaznali 11 okužb med stanovalci in šest med zaposlenimi. Šest stanovalcev je ozdravljenih, še trije so v rdeči coni, dva sta žal umrla. Med zaposlenimi so še trije okuženi. Sicer pa rdečo cono zagotavljajo v pritličju gradu Turn, kjer je spodnja etaža zaprta, sivo cono pa so uredili ob vhodu v novi del doma, kjer za stanovalce s sumom, a še nepotrjeno okužbo, zagotavljajo ločene prostore, so nam včeraj povedali v DSO Preddvor.

Stanje se umirja

V škofjeloškem Centru slepih, slabovidnih in starejših, kjer so za okužene stanovalce prvi v Sloveniji uvedli zunanjo rdečo cono v telovadnici Osnovne šole Jela Janežiča, zdaj ugotavljajo, da se stanje umirja. Medtem ko v prvem valu epidemije niso imeli okužb, pa so se te jeseni v poldrugem mesecu pojavile pri 52 stanovalcih in 26 zaposlenih. Zdaj je še 26 okuženih stanovalcev, ena stanovalka je v bolnišnici. Šestnajst je ozdravljenih, ki so se iz rdeče že vrnili v belo cono, je zadovoljna direktorica Silva Košnjek, ki meni, da jim je uspelo s selitvijo v zunanjo rdečo cono zamejiti širjenje med stanovalci. Za zaposlene žal to ne velja, od 26 okuženih se je zdrava vrnila šele ena sodelavka. Poleg zunanje rdeče cone so uredili tudi sivo cono znotraj doma.

Oddajte svoj komentar

Kranj 9°

pretežno oblačno
vlažnost: 92 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

2/8

ponedeljek

4/15

torek

1/16

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Dovje, 11. marec 2024

Srečanje s patrom Karlom Gržanom

PREDAVANJA / Kokrica, 12. marec 2024

Potopisno predavanje: Namibija

IZLETI / Naklo, 12. marec 2024

Pohod na Šmarjetno goro

DELAVNICE / Kranj, 12. marec 2024

Delavnica Quilling paper

OBVESTILA / Škofja Loka, 14. marec 2024

Zbor članov društva invalidov Škofja Loka

IZLETI / Kranj, 14. marec 2024

Izlet na Planino nad Vrhniko

OBVESTILA / Kranj, 14. marec 2024

Zbor članov društva Sožitje Kranj

OBVESTILA / Preddvor, 14. marec 2024

Letni zbor DU Preddvor

 

 
 

 

 
 
 

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.

Prihranek bo kaplja v morje / 18:27, 3. marec

Neumnost, ki se dela. Politiki, če že odločajo o življenju ljudi, bi morali iti ljudem nasproti, ne pa jih vedno bolj ogrožati. Na funkcijah...

Majdičev mlin ogroža okolico / 15:36, 1. marec

Imamo pa res smolo s temi podrtijami. Ravno dobro odpravijo eno, bivši 'Hotel Jelen', že se ne da urediti tale podrtija. Da bi jo saj podrli...