Barba Štembergar Zupan je prve obiskovalce z veseljem popeljala po razstavi. / Foto: Igor Kavčič

Letos dela slovenskih mojstrov keramike

V Muzeju občine Šenčur je na ogled razstava umetniških del, ki so jih udeleženci ustvarili na letošnjem petnajstem Mednarodnem simpoziju umetniške keramike V-oglje.

Šenčur – Zaradi razmer, ki so ob pandemiji covida-19 zajele domala ves svet, so morali prilagoditi tudi dogajanje na letošnjem, sicer jubilejnem 15. Mednarodnem simpoziju umetniške keramike V-oglje. Ta je v juliju potekal na običajnem mestu v umetniškem ateljeju Barbe Štembergar Zupan in Nika Zupana v Vogljah, a so bili vsi tokratni udeleženci in gostje iz Slovenije.

Organizatorji v Zavodu V-oglje so bili tako spomladi postavljeni pred vprašanje, kako letošnji simpozij brez tujih umetnikov vendarle narediti mednaroden. »To je bil velik izziv, ki nam ga je uspelo realizirati v dogovoru z Gorenjskim muzejem in Galerijo Mestne občine Kranj. Pripravili smo dve razstavi v Kranju, na katerih smo predstavili predvsem dela nekaterih eminentnih tujih umetnikov, ki so v teh letih ustvarjali na simpoziju. Tako smo se letos lahko posvetili zgolj slovenskim avtorjem,« odgovarja Barba Štembergar Zupan. »Ob nekaj prekaljenih mojstrih keramike smo se tako odločili ponuditi priložnost mladim. Povabili smo dve študentki keramike in dve mladi oblikovalki, za piko na i pa se je simpozija udeležil tudi kipar Tomaž Šebrek.«

Na simpoziju ustvarjena dela že tradicionalno predstavijo v prvem jesenskem razstavnem terminu v domačem Muzeju občine Šenčur. Zaradi preventivnih ukrepov letos sicer ni bilo uradnega odprtja razstave, vrata galerije pa so se za posamezne obiskovalce prvič odprla pretekli torek. Kljub okrnjeni zasedbi na simpoziju lahko brez zadržkov potrdimo, da je razstava ne le zelo slikovita, kar je ob raznolikih umetniških praksah, ki jih gojijo udeleženci, na teh razstavah že običaj, ampak gre tudi za zelo kakovostna umetniška dela. Raznolike tehnike in avtorske poetike nas vedno znova osupnejo – kaj vse nam vendarle ponuja glina, če gre ta skozi prste pravih mojstrov. »Lahko rečem, da so bili letošnji udeleženci pri svojem delu zelo zavzeti, kar se vidi tako v kvaliteti kot količini del, ki so jih naredili v našem ateljeju,« poudari Štembergar Zupanova in doda, da je bil letošnji simpozij čudovita izkušnja skupnega dela. »Posvečali smo se različnim tehnikam, drug drugemu prenašali znanje in izkušnje, pripravili smo okroglo mizo, govorili o povezavi med besedo in keramiko in podobno. Mogoče so manjkali le večerni pogovori in druženje, saj so Slovenci po celodnevnem delu običajno odhajali domov.«

Že deveto leto je na simpoziju sodeloval tudi fotograf mlajše generacije, ki ga vsako leto priporoči mojster Arne Hodalič. Tokrat je bil to Anže Grabeljšek, ki je udeležence simpozija fotografiral na prav poseben način, saj je njihove portrete predstavil na fotografijah na steklu. Na razstavi so na ogled povečave na papirju originalov na steklu. Poleg obeh gostiteljev Nika Zupana in Barbe Štembergar Zupan se s sovjimi deli tako predstavljajo še Ana Hanzel, Ivan Skubin, Ifigenija Simonović, Tomaž Šebrek, ob njih pa še gostje Jasmina Verbič, Nikolaj Mašukov, Ivana Petan, Maruša Mazej, Veronika Lah, Barbara Jemec, Nataša Druškovič in Petra Kostevc. Udeleženci in njihova dela so predstavljeni tudi v ličnem katalogu, ki je tokrat združen s šesto številko revije za umetnost Art magazine, ki je posvečena 15-letnici simpozija.

Razstavo si je mogoče ogledati do 8. novembra dalje ob torkih in petkih od 17. do 19. ure ter ob nedeljah od 10. do 12. ure.

Oddajte svoj komentar

Kranj -3°

pretežno oblačno
vlažnost: 85 %
veter: S, hitrost: 11 km/h

-14/2

ponedeljek

-10/7

torek

-6/8

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

IZLETI / Britof, 22. januar 2024

Letovanje v Banji Vrućici

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 23:17, 21. januar

Primož, tebi pa sovraštvo do SDS res povzroča halucinacije. Resnica je popolnoma drugačna. SDS je 2020 v MO Kranj predstavila predloge ukrep...

Odgovor / 20:53, 21. januar

Tavčar se je malce bal Nemcev in nasprotoval vojaški akciji na Koroškem. Kot sicer se takrat Ljubljana ni veliko zanimala za meje na Štajers...

V Dražgošah poziv k miru / 19:39, 21. januar

Ponavljam vprašanje: Kaj so oborožene sile nacistične Nemčije počele v Dražgošah leta 1942 ?
Usposabljanje, vojaške vaje ?
Bo šlo?