Kip rezbarja in kiparja Petra Žiwobskega sta odkrila predsednica KD Tabor Podbrezje Dragica (Daca) Perne in poljski veleposlanik v Sloveniji Krzysztof Olendzki, ki je dejal, da je Žiwobski kazalnik tega, kako blizu smo si v svetu in v resnici. / Foto: Primož Pičulin

Odkrili dediščino, ki je dota prihodnosti

Z odkritjem obeležja kiparja Petra Žiwobskega so v Spominskem parku znamenitih Podbrežanov v nedeljo sklenili 15. Taborske dneve. Dan prej so predstavili monografijo Podbreška znamenja vere in kulture avtorice Dragice Perne in se spomnili tudi letošnje dvajsetletnice Kulturnega društva Tabor Podbrezje.

Podbrezje – Taborski dnevi v organizaciji Kulturnega društva (KD) Tabor Podbrezje so minuli konec tedna potekali pod okriljem Dnevov evropske kulturne dediščine (DEKD) z letošnjo temo Spoznaj? Varuj! Ohrani. Monografija Podbreška znamenja vere in kulture, ki so jo v soboto v Kulturnem domu predstavili javnosti, ustreza vsem trem zapovedim. Avtorica monografije je Dragica (Daca) Perne, oblikovala jo je Eva Remškar.

Monografija ima 152 strani, bogati jo petsto fotografij različnih formatov Mirka Kunšiča, Jožefa Perneta, dronski posnetki Luke Perneta. Veliko gradiva je Dragica Perne črpala iz diplomske naloge hčerke Lucije, največje veselje in pogum za delo pa ji je vlila publicistka, zbirateljica ljudskega izročila in etnološkega gradiva Dušica Kunaver, ki se je v podbreško dvorano javila prek spletne povezave. »Nekdo je zapisal, da je tale knjiga kot enciklopedija Podbrezij. Vesela sem, če je res tako,« je dejala Pernetova, ki je v monografijo zajela bogato sakralno kulturno dediščino, ki jo predstavljajo župnijska cerkev sv. Jakoba, taborski grič s cerkvijo Marije Sedem žalosti ter kapelo in križevim potom, številna znamenja in kapelice v Podbrezjah ter Pot kulturne dediščine z znamenitimi Podbrežani. Omenja znamenito Podbreško potico, v zaključnem delu pa je povzeto delo KD Tabor, ki letos obeležuje dvajsetletnico.

Koordinatorica DEKD Nataša Gorenc je dejala, da je knjiga poklon dediščini, kulturi in umetnosti z veliko ljubeznijo do spoštovanja domačega kraja, njegovih zgodovinskih in današnjih prebivalcev.

Taborske dneve so odprli v petek v Pirčevem domu s fotografsko razstavo natečaja za izbor biste kiparja in rezbarja Petra Žiwobskega. KD Tabor je dalo priložnost študentom Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani, ki so ustvarjali pod mentorstvom profesorja Matjaža Počivavška.

V nedeljo so kip, delo študenta Denisa Vučka, odkrili v Spominskem parku znamenitih Podbrežanov ob župnijski cerkvi sv. Jakoba. Kot je povedal Jožef Perne, so za poljskega kiparja Žiwobskega izvedeli iz monografije o slovenskih cerkvah. O njem je mnogo zapisanega v knjigi raziskovalca umetnostne zgodovine in avtorja knjige Kiparstvo poznega baroka na Gorenjskem dr. Blaža Resmana. Žiwobski se je iz politično razdeljene Poljske na tedanjo Kranjsko preselil leta 1772. Novih priložnosti, kot je povzel Perne, je najprej iskal v Ljubljani, ker pa se je kiparski ceh zbal konkurence, so ga iz Ljubljane izgnali. Poljak je iskal novo priložnost na Gorenjskem. Nekaj časa je bil pomočnik v znani Vrbnikovi delavnici v Kranju, nato je dobil samostojno naročilo v podbreški farni cerkvi, kjer je izdelal tri nove baročne oltarje. Preselil se je v Srednjo vas pri Podbrezjah. Kiparsko delavnico je širil in dal odločilen pečat gorenjskemu poznobaročnemu cerkvenemu kiparstvu, kot je še poudaril Perne.

Zasluge za prepoznavnost Žiwobskega ima tudi nekdanji podbreški župnik Janez Rihar. Predsednica KD Tabor Dragica Perne verjame, da so bili Žiwobskemu dolžni posvetiti vse, kar se dogaja zanj in zaradi njega v dneh, ki sovpadajo s temo DEKD Spoznaj? Varuj! Ohrani. Slavnostni govornik na odkritju kipa je bil predsednik državnega sveta Alojz Kovšca. Kot je dejal, so zgodovinske okoliščine v preteklosti povzročile številne migracije kulturnih in umetniških velikanov različnega stanu in rodu po vsem svetu, tudi mladega Žiwobskega. Podbrezje so ga sprejele. Kovšca je pohvalil stkane poljsko-slovenske vezi na različnih področjih; gre za jasno izrekanje spoštovanja, priznavanje talentov.

Nagovore sta imela tudi domači župan Ivan Meglič in poljski veleposlanik v Sloveniji Krzysztof Olendzki. Kip sta blagoslovila podbreški župnik Miha Lavrinec in škof dr. Anton Jamnik.

Oddajte svoj komentar

Kranj 11°

pretežno jasno
vlažnost: 74 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-1/14

sreda

1/18

četrtek

3/20

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

OBVESTILA / Gorenjska, 20. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

OBVESTILA / Gorenjska, 20. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PREDAVANJA / Škofja Loka, 20. marec 2024

Fenomen narodne noše

IZLETI / Kranj, 21. marec 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

GLEDALIŠČE / Dovje, 21. marec 2024

Premiera predstave Kri

OBVESTILA / Gorenjska, 21. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PREDAVANJA / Jesenice, 21. marec 2024

O ukrajinskih princesah na evropskih prestolih

 

 
 

 

 
 
 

Sprava bo, sprave ne bo / 10:47, 20. marec

Slovenci nismo preveč inteligentni narod. Dokaz so dogodki par let pred 2.sv vojno, med vojno in vsaj 15 let po vojni. V Franciji so izvenso...

Hišnik ne pozna hišniškega dela? / 08:05, 20. marec

Tipično. Gospa izpade kot "tečna baba", ki se vtika v vse in vsakega, večno negoduje in ji nikoli nič ni prav. Sosedje se "pomenljivo" spogl...

Smučišče neupravičeno zaprto / 18:40, 19. marec

Tožiti inšpektorico za vso nastalo škodo ! Sicer pa ja, časi vlade halfšiptarja ko nisi smel na cesti jesti rogljička, lahko pa si bil pri s...

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.