Šenčurski dogodki 1975

Odziv na odgovor Staneta Boš­tjančiča z naslovom Politzgodovina

Dne 22. septembra se je v Gorenjskem Glasu neki Stane Boštjančič pridušal čezme. Rekel bi, da je vrli možak zaplaval v sanjske višave in opojen z zanosom skušal izraziti svoje hude bolečine nad razstavo Šenčurski dogodki. Morda le redko stopi v resničnost, saj je razstava dostopna javnosti na spletni strani Gorenjskega muzeja od konca aprila letos, avgusta je bila na ogled v Šenčurju, o njej sem pisal prav v Gorenjskem glasu. Kje se je dopisnik Boštjančič izgubil ves ta čas?

Dopisniku Boštjančiču se zapiše tudi: »Če letnica 1975 pomeni pretepaški izpad takratnih šenčurskih mladcev, potem naj polemizira s pravosodjem, saj so bili vsi pravnomočno obsojeni.«

Ta izjava je zanimiva, saj je obsodbo Šenčurjanov leta 1975 zahteval tudi Boštjančič, namreč tožilec Stane Boštjančič. Pretep v Šenčurju je kot slovenski šovinizem označil prav ta tožilec Boštjančič. Sprva je pristal na to, da naj gre šenčurski pretep k sodniku za prekrške. Potem pa je tožilec Boštjančič zahteval prenos zadeve na sodišče. Po prvi obsodbi Šenčurjanov se je taisti tožilec Boštjančič 23. novembra 1976 pritožil, da so kazni prenizke, saj da gre »za dejanje iz poglavja 'kazniva dejanja zoper ljudstvo in državo' in so torej obdolženci napadli eno izmed temeljnih pridobitev naše narodnoosvobodilne vojne in naše revolucije«. Na ponovnem sojenju so Šenčurjanom kazni bistveno povišali. Torej ni šlo le za »pretepaški izpad« kot meni dopisnik Boštjančič.

Tožilec Boštjančič je tako neusmiljeno preganjal domnevne slovenske šoviniste. Zanimivo bi bilo izvedeti od tožilca Boštjančiča, ali se morda spominja, da so Dalmatinci aktivno sodelovali v pretepu (napadli Šenčurjane s kamenjem), da odvetniki obtožencev skozi celo razpravo niso odprli ust (obtožencem so dejali, da gre za politično zadevo), da nobena pritožba obsojenih ni bila upoštevana ipd.

Skratka, sojenje Šenčurjanom vsekakor ni bilo brez ideološke zagrizenosti, ki krasi tudi dopisnika Boštjančiča. Zanimivo pa bi bilo, če bi se v to polemiko vključil tudi tožilec Boštjančič in nam razložil, ali se je za napad na šenčurske »slovenske šoviniste« odločil sam ali pa so mu tako odločitev svetovali nadrejeni komunistični forumi. Ali je bila ostrina tožilskega pritiska na dokazovanju konkretne krivde ali je bila bolj v igri kolektivna krivda Šenčurjanov in problematičnost Šenčurja kot domobranske vasi?

V pričakovanju tožilčevega pojasnila vas lepo pozdravljam.

Dr. Jože Dežman

Oddaj svoj komentar

Kranj 10°

oblačno
vlažnost: 85 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

5/14

ponedeljek

4/9

torek

-1/16

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 18. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 19. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

IZLETI / Cerklje, 19. marec 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

IZLETI / Kranj, 21. marec 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

OBVESTILA / Kranj, Šenčur, Cerklje, Goriče, 23. marec 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

PRIREDITVE / Brezje, 23. marec 2024

Romanje po Rožnovenski poti

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

 

 
 

 

 
 
 

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...