Miran Kavaš: »Ob koncu sezone 2015 me je poklical Merijn Zeeman, športni direktor takratnega kluba LottoNL Jumbo. Zanimalo ga je čim več o Primožu. Povedal sem mu, da je izreden potencial, da ne bodo naredili nobene napake, če ga vzamejo.« / Foto: Gorazd Kavčič

Trenirala kolesarska fenomena

Kranjčana Marko Polanc in Miran Kavaš – pod njuno taktirko sta kolesarja Tadej Pogačar in Primož Roglič trenirala pred prestopom v vrste profesionalcev. Junaka Dirke po Franciji bosta v nedeljo za Slovenijo tekmovala na cestni dirki za svetovno prvenstvo.

Dvojna slovenska zmaga Tadeja Pogačarja in Primoža Rogliča na Dirki po Franciji še vedno odmeva. Pot do velikih uspehov sta tlakovala tudi s pomočjo trenerjev, ki so ju spremljali na kolesarski poti. Med njimi sta tudi Kranjčana Marko Polanc, ki je bil trener Tadeja Pogačarja, in Miran Kavaš, pod vodstvom katerega je treniral Primož Roglič.

Trenirala sta izjemna kolesarja – fenomena

»S Tadejem sem sodeloval v sezonah 2017 in 2018, ko je bil član ljubljanskega KD Rog. Potrjuje tisto, kar je kazal in dosegal že pred odhodom v ProTour. Seveda je presenetil. Eno je tekmovati v kategoriji do 23 let, drugo pa biti najboljši v elitni konkurenci. Zmagovati je začel že v prvi sezoni, v drugi je dobil Tour, nekateri najboljši za to potrebujejo nekaj let. Zagotovo, da je fenomen. To pove že sama statistika. Tadej je sproščen, razigran, z ničimer se ne obremenjuje, tudi ne s pritiski od zunaj, vse mu je enostavno, le odpelje svoje. Po mojem mnenju je to kombinacija karakterja in mladosti. V luči njegovih uspehov se mi zdi to pomembno,« pravi Marko Polanc, znani slovenski trener iz Britofa. Miran Kavaš je dve sezoni – 2014 in 2015 – treniral Primoža Rogliča. Zasavec je tudi na ta način povezan z Gorenjsko, ki jo dobro pozna. Ne nazadnje je v Kranju obiskoval srednjo ekonomsko šolo. »Primož se je kot član Adrie Mobila oglasil pri meni in začela sva sodelovati. Njegov napredek je bil neverjeten. Vsakič, ko je naredil test, so bili rezultati boljši. V sezoni 2015 je dosegel kar nekaj odličnih rezultatov, med drugim je zmagal na dirki Po Sloveniji. Ob koncu sezone me je poklical Merijn Zee­man, športni direktor takratnega kluba LottoNL Jumbo. Zanimalo ga je čim več o tem fantu. Povedal sem mu, da je izreden potencial, da ne bodo naredili nobene napake, če ga vzamejo. Priporočil sem jim ga. Potem me je še klical, ni bil prepričan. Odločil se je, da ga vzamejo. Skozi zadnja vrata je prišel v ekipo. Na testu pred podpisom pogodbe je bil boljši od vseh fantov. Že po nekaj mesecih je dosegel prvo zmago, dobil status v ekipi. Primož je bil prvi kolesar v moji trenerski karieri, ki je lahko treniral toliko, kolikor si mu dal. Kljub temu nisem želel v ekstreme. Ima značajske in motorične kvalitete, notranjo energijo, željo po potrditvi. Izredno hitro se je vklopil v vsako okolje, tudi profesionalno. Zelo hitro se uči in ne ponavlja napak. Verjamem, da bo v kolesarstvu še veliko naredil. Če bi bil malce drugačen razplet, bi lahko imel že trojček zmag na velikih etapnih dirkah: Vuelta, ki jo je lani dobil, Giro, na katerem je bil lani tretji, in Tour, kjer je bil letos drugi. Zanimivo, da je lani, ko je bil sprejem zanj in za Pogačarja, dejal, naj Tadej še malo počaka, da bodo še drugi kdaj zmagali ...,« je o svojem nekdanjem varovancu povedal Miran Kavaš iz Kranja. Glede na to, da Roglič prihaja iz smučarskih skokov, je nekaj besed namenil še temu fenomenu: »Pri kolesarstvu gre v veliki meri tudi za mentalno moč. Ugotavljajo, da nas bolj omejuje mentalna kot fizična utrujenost. Če imaš zelo trden, borben, nepopustljiv značaj, si na pravi poti. Moraš pa seveda imeti tudi fizične predispozicije. Velikokrat je tako, da bi tisti, ki je dober v enem športu, lahko uspel tudi še v kakšni drugi panogi. Ob tem lahko omenim kolesarja Grego Boleta. Bil je tudi hokejist, najboljši v svoji generaciji.«

Razplet ju ni presenetil

Razplet letošnjega Toura ju ni povsem presenetil. »Na to, kar se je zgodilo, gledam povsem športno. S strani Pogačarja je bilo poraženih 169 kolesarjev, Roglič je bil prvi med njimi, tisti, ki mu je bil najbližje. Zmagal je pošteno, v ekipi Jumbo-Visma pa lahko iščejo lastne napake, ki so jih naredili. Slovenija je res specifična. Nekateri so jezni na Pogačarja, ker Roglič ni zmagal, drugi so veseli. Bistvo je, da je zmagal Slovenec,« razmišlja Polanc, Kavaš pa: »Dvojna zmaga Slovenije je nekaj neverjetnega. Če pogledamo Italijo: leta 1965 je bil zmagovalec Toura Felice Gimondi, leta 1998 Marco Pantani. V 55 letih sta na Touru zmagala dva in nikoli to ni bila dvojna zmaga. Francija na zmagovalca te največje etapne dirke na svetu čaka od leta 1985, od zmage Bernarda Hinaulta. Torej se v Franciji ne rodi niti eden takšen, ki bi zmagal na Touru, pri nas pa sta se hkrati pojavila kar dva, ki sta prvi in drugi. V kolesarstvu je izjemna konkurenca in težko je uspeti. Kar se tiče samega razpleta letošnje dirke, me pravzaprav ni tako zelo presenetil. Takšne dirke so vedno zelo nepredvidljive. Roglič je dva dneva pred koncem, ko je imel prednost 59 sekund, dejal, da prednosti nikoli ni dovolj. Kot vem, je še vedno čutil posledice padca v etapi kriterija Dauphine. Tako njega kot ekipo je skrbelo, kako bo na tem kolesu lahko odpeljal kronometer. To ni opravičilo, želim le reči, da ni bilo tako samoumevno, da bo kar zmagal. Daleč od tega. Tudi Pogačar je že pred prestopom v ekipo ProTour kazal svojo moč. Ta preobrat me ni toliko presenetil.«

Pot do kapetana v ekipi

Na Dirki po Franciji nista bila le Pogačar in Roglič, v senci njunih uspehov je bil dvakrat drugi v etapi Luka Mezgec, Jan Polanc in Matej Mohorič sta z odliko izpeljala vlogo pomočnikov. Vsi trije so odlični kolesarji. Kako pa si izboriti mesto kapetana ekipe na največjih etapnih dirkah? »To je tako kot v življenju nasploh. Pravi čas moraš biti na pravem mestu. Osnova je, da si seveda dober. Jan je imel smolo, ker je prišel v ekipo, v kateri je bil takoj podrejen vsem drugim. Ko se enkrat na to navadijo, te tako obravnavajo. Tako jaz vidim. Tadej se je na Touru lahko vedno zanesel na njegovo pomoč. Primož je imel tudi srečo. Takoj ko je prišel, je bil že najboljši. Rasel je s tem, dobival priložnosti in jih izkoriščal. Tadej je že na prvih dirkah pokazal, kako dober je. Poleg tega se ni ustrašil, si je upal. Matej je do neke mere že imel priložnost in je tudi dobro dirkal. Je drugače, ker je ekipa Bahrain McLaren slovensko obarvana. Torej: pravi trenutek moraš biti na pravem mestu, treba je imeti nekaj sreče, seveda pa moraš biti dober,« odgovarja Marko Polanc, tudi oče Jana Polanca. Miran Kavaš poudarja in potrjuje, da je najprej pomembno, v kakšno ekipo prestopiš. »Če greš v predobro, je problem, da ne dobiš priložnosti. Ekipa mora biti tebi primerna. Druga stvar je, da moraš biti kot kolesar sposoben narediti tisto, kar od tebe pričakujejo. Ne moreš se odločiti, da bi bil kapetan – in gremo. To je postopek, no, Pogačarju je takoj uspelo. Drugače je to treba načrtovati, prilagoditi trening. Na etapnih dirkah morajo biti kolesarji bolj vzdržljivi, za enodnevne pa bolj močni, hitrejši. Pomembna je tudi narodnost. Če bi imeli slovensko ekipo, bi bilo lažje.«

Velikega rezultata sposobni tudi v Italiji

Komaj se je zaključila francoska pentlja, že je pred kolesarji nov vrhunec: svetovno prvenstvo, ki se je začelo včeraj in se bo zaključilo v nedeljo. Polanc je tam v vlogi pomočnika selektorja članske reprezentance Andreja Hauptmana. »Svetovno prvenstvo je nova zgodba, drugačna dirka. Ne smemo pritiskati na fante. Lahko je marsikaj, lahko pa tudi nič. Vemo, da je za štirimi tri tedne dirkanja na Touru. Najbolje se lahko pripravi in regenerira tisti, ki je bil tudi tam najboljši. Vprašanje je primerjava z drugimi, ki jih na Touru ni bilo. Na enodnevni dirki ni popravnega izpita. Po dosedanjih dosežkih bodo v središču pozornosti. Pričakovanja so, kakšen bo razplet, pa bomo videli v nedeljo,« je v sredo po treningu s prizorišča prvenstva v Imoli v Italiji povedal Polanc. Kavaš pravi, da se boji, da so napovedi preveč optimistične in pričakovanja javnosti prevelika. »Na olimpijskih igrah v Londonu je bilo tako, da so bili najboljši tisti, ki so prišli s Toura. Letošnje leto je specifično. Kolesarji so bistveno manj dirkali, manj je bilo priložnosti, veliko kolesarjev je še brez podpisanih pogodb. Veliko večjo željo imajo po dokazovanju. Po takšnih rezultatih, kot so jih slovenski kolesarji dosegli na Touru, se v tako kratkem času ni enostavno še enkrat zbrati, razen če se noge z lahkoto vrtijo, da si tako dober. Tudi drugi se pripravljajo in so formo lovili na drugih dirkah. Na članski cestni dirki bomo imeli glede na točke na svetovnem prvenstvu na startu kar osem kolesarjev. Najmočnejše ekipe jih imajo dvanajst, eni samo po enega ali dva. Največ zmag imajo do sedaj Belgijci, tudi Italijani so zelo visoko. Nekaj zmag ima za posledico tudi večjo kvoto. Tukaj so potem še, čeprav so v reprezentanci, določeni dogovori oziroma pritiski med ekipami. Mislim, da je Slovenija rangirana tako visoko, da bodo kolesarji dejansko lahko vozili, kot znajo. Zelo so dobri, sposobni velikega rezultata, če je le ostalo dovolj ognja. Človek se tudi utrudi. Za enodnevne dirke moraš biti dokaj svež. Nisem nikogar odpisal, lažje pa naredi rezultat tisti, ki ima večji motiv za dokazovanje. Če bo pa še na svetovnem prvenstvu tako, kot je bilo na Touru, potem pa ne vem, če nas bodo sploh še spustili čez mejo.« (smeh)

Slovenske klube bi morali bolj podpreti

Slovenski kolesarji nizajo izjemne dosežke, s sogovornikoma pa smo pogledali še v prihodnje generacije. »Pogled trenutno ni ravno rožnat, se pa lahko hitro tudi obrne. Smo majhni, kolesarjev ni veliko. Klubi životarijo. Delajo, a lahko bi še bolje, če bi bila podpora boljša,« je na to temo spregovoril Polanc. »V Sloveniji je tako, da se vsako eno ali dve generaciji najde nekdo, ki je malo boljši. To pomeni, da lahko pride tudi v ekipo ProTour. Letos mladinske sezone praktično ni bilo. Delal sem tudi s tujimi kolesarji in lahko rečem, da so naši izredno disciplinirani in pridni. Tudi stroka ne dela slabo. Pravijo, da so v športu tri stvari: najprej je treba najti, potem natrenirati, potem dati priložnost. Ko smo pri priložnosti, so te zelo povezane s financami. Ti fantje, o katerih sva govorila, so dobili glavno priložnost v okviru tujih ekip, niso pa tam iz njih naredili čudežev. Šli so dobri in so že imeli rezultate. Prvi dve točki sta torej v Sloveniji dobro opravljeni, za tretji pogoj pa se bojim, da se pogoji slabšajo. Če bi nekdo obdelal finančno stanje, kaj se v slovenskih kolesarskih klubih dogaja zadnjih dvajset, trideset let, bi videl, da po letu 2008 finančno stagnirajo. Ni denarja niti za organizacijo dirk. Zelo bi bil vesel, če bi se glede na te uspehe kaj spremenilo. V Angliji je na primer kolesarstvo po uspehih dobilo status športa, pomembnega za državo. Je kar nekaj sistemskega denarja, s katerim so okrepili zvezo, programe spodaj. Morda bi tudi pri nas lahko razmišljali o tem. Kolesarstvo je po mojem mnenju prikrajšano,« je še povedal Miran Kavaš, ki je pred leti izdal tudi praktični vodnik Trening kolesarjev.

Oddajte svoj komentar

Kranj 8°

pretežno oblačno
vlažnost: 90 %
veter: J, hitrost: 0 km/h

6/15

sobota

0/17

nedelja

4/16

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 16. marec 2024

Muzikal Kekec

PRIREDITVE / Cerklje, 16. marec 2024

Cerklje smučamo – pokal občine 2024

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 16. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Goriče, 16. marec 2024

Preventivne meritve

OBVESTILA / Cerklje, 16. marec 2024

Preventivne meritve

PRIREDITVE / Šenčur, 16. marec 2024

Pod okence pridem

PRIREDITVE / Visoko, 16. marec 2024

Dobrodelna predstava Bog masakra

GLEDALIŠČE / Koroška Bela, 16. marec 2024

Izpolnjene sanje

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.