V Komendi so bučno proslavili Pogačarjevo zmago. / Foto: Primož Pičulin

Komenda odeta v rumeno

»Še vedno ne morem verjeti, kaj mi je uspelo. Vse skupaj je zares neverjetno,« so besede gorenjskega kolesarja Tadeja Pogačarja, ki je s sanjskim kronometrom osupnil športni svet in postal zmagovalec Dirke po Franciji. Na noge je spravil tudi navijače v domači občini Komenda.

Kranj, Komenda – Enaindvajset etap, skupaj 3470 kilometrov, dolžina najkrajše etape 122 kilometrov, dolžina najdaljše 218 kilometrov, dolžina posamičnega kronometra 36 kilometrov, zaključek štirih etap na vrhu vzpona (1825, 1589, 1501 in 2304 m n. m.), 22 ekip s po osmimi kolesarji, 500 tisoč evrov za zmagovalca. To so številke Dirke po Franciji 2020, najprestižnejše etapne kolesarske dirke na svetu, v 107. izvedbi, ki je bila v znamenju slovenskih kolesarjev.

Uresničil svoje sanje

Na letošnji Tour de France je odpotovalo pet Slovencev: Primož Roglič (Jumbo-Visma), Tadej Pogačar, Jan Polanc (oba UAE Team Emirates), Luka Mezgec (Mitchelton-Scott) in Matej Mohorič (Bahrain McLaren). Prav vsi so se izkazali, v glavnih vlogah pa sta bila Pogačar in Roglič. Na koncu sta se za zmago udarila med seboj, odločilen pa je bil predzadnji dan, dvajseta etapa, posamični kronometer. Prinesel je preobrat. Pogačar je z izjemno vožnjo izničil skoraj minuto zaostanka za Rogličem, slavil etapno zmago in oblekel rumeno majico vodilnega na dirki s prednostjo 59 sekund. Potrjena je bila dvojna slovenska zmaga, a v vrstnem redu, kakršnega niso napovedovali niti kolesarski strokovnjaki. »Od otroštva sem sanjal zmago na Touru in sedaj so sanje postale resničnost. Pravzaprav so bile moje sanje, da bom dirkal na Touru, zmaga je zagotovo veliko več od tega. Zasluge gredo celotni ekipi,« je po sobotnem kronometru za spletno stran ekipe povedal Tadej Pogačar. V rumeni majici se je v nedeljo pripeljal na cilj na Elizejske poljane v Parizu. Tam ga je pričakala družina, njegovi najbližji. Bil je glavna zvezda na podelitvenem odru. Poleg najpomembnejše rumene majice je oblekel še belo za najboljšega mladega kolesarja in pikčasto za najboljšega hribolazca. »Od začetka leta sem bil osredotočen na Dirko po Franciji. Priprave so bile odlične in s strani ekipe dobro načrtovane. Na dirko sem prišel v dobri formi. Še vedno ne morem verjeti, kaj mi je uspelo. Odlično bi bilo že, če bi v Parizu končal kot drugi, biti tukaj v rumeni majici pa je največ, kar si lahko želiš. Danes je bil poseben dan,« je po koncu tritedenskih naporov dejal Pogačar. Z zmago si je podaril najlepše darilo za 22. rojstni dan, ki ga je praznoval včeraj. Je najmlajši zmagovalec Dirke po Franciji po letu 1904.

Kolesarsko pot začel pri devetih letih

Moto kolesarja s Klanca pri Komendi, ki na najvišji ravni svetovnega kolesarstva tekmuje šele drugo sezono, je: Nikoli ne odnehaj in nikoli se ne predaj. »Moj cilj je ne le sodelovati, temveč tudi zmagati na eni izmed svetovno znanih tritedenskih dirk,« je zapis na njegovi spletni strani. Ta cilj je že dosegel. Da je Tadej izjemen talent, ne le kolesarski, športni nasploh, so opazili že v Kolesarskem društvu Rog Ljubljana, kjer je pri dobrih devetih letih začel svojo kolesarsko pot. Sledil je starejšemu bratu Tilnu. Pred tem je treniral nogomet, ki ga še vedno rad igra. Njegova prva kolesarska dirka je bila na Trsteniku. Že kot dečka so ga uvrstili v reprezentanco. Nastopanje za Slovenijo, pravi, mu veliko pomeni, prav tako ne pozabi na podporo družine, ki mu vseskozi stoji ob strani.

Veliko slavje v Komendi

Na Dirki po Franciji je imel tako kot vsi naši kolesarji tudi veliko podporo navijačev. Največ jih je bilo na zaključku v Parizu, številni pa tudi na etapah prej. Prešerno vzdušje je bilo tudi v Komendi, od koder prihaja kralj letošnjega Toura. Evforija je dosegla vrhunec po sobotnem zmagovitem kronometru, ko so Komendčani v rumeno prebarvali krožišče v naselju, ki je nato v nedeljo postalo prava »selfie točka«, na kateri se je želel fotografirati vsak kolesarski navdušenec. »Vse se je odvijalo spontano. Sprva smo želeli narisati le rumene pike, nato pa smo se odločili, da ga v celoti pobarvamo. Gasilci so zaprli cesto, da smo delo lahko dokončali,« nam je povedal Dušan Podgoršek iz podjetja Blišč, ki je skupaj s sodelavcem Davidom Koletom poskrbel, da je bilo delo opravljeno profesionalno.

V nedeljo popoldne je Pogačarjev prihod v Pariz na parkirišču za športno dvorano v Komendi glasno proslavilo več kot sto navijačev. S pohvalami na Pogačarjev račun sokrajani niso skoparili. Marjan Pogačar, sicer bratranec Tadejevega očeta Mirka, si je zadnje dejanje letošnje Dirke po Franciji ogledal z ženo Heleno in prijatelji. »Tadej je ves čas govoril, da gre na rumeno,« je povedal Marjan, žena Helena pa je pristavila, da spremljamo pravljico s srečnim koncem. Čeprav so vsi zbrani seveda vse proste popoldneve pred televizijskimi sprejemniki stiskali pesti za Tadeja in verjeli v njegov uspeh, pa so priznali, da je bila sobotna zmaga na kronometru vendarle tudi zanje šok in jim je bilo žal Primoža Rogliča, ki se je prav tako junaško boril. A tudi na uri resnice, kot pravijo kronometru, je v ospredje prišla Tadejeva nepopustljivost. Ali kot se je z rekom izrazil eden od navijačev: »Na koncu gajžla poči.«

V rumeno je bil opravljen tudi komendski župan Stanislav Poglajen, ki je bil nad spontano pleskarsko akcijo v komendskem krožišču navdušen in je v smehu dejal, da jo bodo obdržali, vsaj dokler bo zdržala barva. Poglajen, sicer družinski prijatelj Pogačarjevih, je Tadejevim staršem čestital takoj po sobotni zmagi, saj je znano, da dirke svojega sina najraje spremljata sama. Kdaj sledi Pogačarjev sprejem v domači občini, še ni znano, a kot pravi župan, mu bodo zagotovo pripravili nekaj nepozabnega.

Slovenske kolesarje sedaj čaka nastop na članskem svetovnem prvenstvu, ki bo od 24. do 27. septembra v Imoli v Italiji.

Oddajte svoj komentar

Kranj 16°

zmerno oblačno
vlažnost: 59 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

3/15

torek

2/14

sreda

1/20

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 2. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Cerklje, 2. april 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 4. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 5. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 6. april 2024

Izlet PD Iskra Kranj

IZLETI / Šenčur, 6. april 2024

Gremo na obalo

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??