Foto: Gorazd Kavčič / Foto:

Tujcev je v Kranju preveč

V samo dveh letih je bilo na območju Upravne enote Kranj podeljenih blizu pet tisoč dovoljenj za stalno in začasno prebivanje tujih državljanov iz držav nečlanic Evropske unije, kar po mnenju večine kranjskih mestnih svetnikov presega integracijske in socialne zmožnosti občine.

Kranj – Domačini v Kranju že nekaj časa opažajo, da je tujcev v mestu vse več, zato je bila obravnava mestnih svetnikov glede problematike preprečevanja zlorab pravice do začasnega in stalnega prebivanja, delovnih dovoljenj ter s tem povezanih zlorab socialnega sistema v mestni občini Kranj le še vprašanje časa. Na sredini seji jo je spodbudila Svetniška skupina SDS na čelu z Brankom Grimsom, ki je opozoril, da mestna občina Kranj preprosto ne zmore več tako intenzivnega doseljevanja tujih državljanov iz držav nečlanic Evropske unije (EU), saj že doslej znano visoko število v občini še narašča.

»Vse to presega vse integracijske, ekonomske in socialne zmožnosti občine. To povzroča težave, konflikte in nezadovoljstvo, zato narekuje spremembe politik, tudi tistih, ki so v pristojnosti občine,« je opozoril Branko Grims in pojasnil, da v sistemu prihoda tujcev nedržavljanov EU ni ustrezno poskrbljeno za nadzor, različna tolmačenja pravnih predpisov pa nekaterim omogočajo veliko osebno okoriščanje, kar slovenske davkoplačevalce veliko stane.

Mestni svetniki so v razpravi opozorili tudi na številne težave v vrtcih in šolah, saj otroci priseljencev ne znajo in se nekateri tudi ne želijo pogovarjati v slovenskem jeziku, pa tudi na dejstvo, da je na nekaterih naslovih tudi več kot sto začasno prijavljenih tujcev, ki tam sploh ne bivajo, izkoriščajo pa vse socialne ugodnosti. Opozorili so tudi na neenakosti pri obravnavi vlog za začasno in stalno bivanje ter tudi na domnevno zlorabo in korupcijo.

Zaradi vsega tega so svetniki ob koncu razprave sprejeli vse predloge svetniške skupine SDS oziroma Branka Grimsa, ki je med drugim predlagal, da je nujna sprememba politik, ki bodo šle v smeri zmanjševanja tujcev iz držav nečlanic EU. Pristojnim ministrstvom bo občina predlagala izredni inšpekcijski nadzor nad delom Upravne enote Kranj, Zavoda za zaposlovanje Kranj in Centra za socialno delo Kranj, vsi ti pa naj bi v prihodnje svet Mestne občine Kranj dvakrat letno seznanjali s postopki glede tujcev. Komunala Kranj naj bi pri obračunavanju stroškov posameznih gospodinjstev upoštevala tudi število začasno prijavljenih na določenem naslovu, svet MO Kranj pa je vladi predlagal, da kar najbolj pospeši sprejemanje predpisov, s katerimi bo določena minimalna površina in drugi pogoji za prijavo začasnega bivališča ter zagotovljen nadzor v postopkih podeljevanja in uresničevanja pravic tujcev iz držav, ki niso članice EU.

»Odstotek tujcev v Kranju je že 16 odstotkov, zato je različnih težav veliko. Bistvo pa je, da vlado opozorimo na nepravilnosti, ki se dogajajo, in da jih skušamo reševati,« je povedal kranjski župan Matjaž Rakovec in pojasnil, da je na občini začela delati posebna komisija, ki obravnava problematiko priseljevanja tujcev, prav tako pa imajo na občini sosvet za varnost. »Prepričan sem, da bomo v zvezi s priseljevanjem tujcev hitro prišli do konkretnih predlogov, ki jih bodo morali sprejeti tudi poslanci v državnem zboru,« je prepričan župan Rakovec.

×