Tudi v kranjski družbi Goodyear Dunlop Sava Tires opažajo rast povpraševanja na večini glavnih trgov, a do konca leta še vedno pričakujejo nepredvidljivosti. / Foto: Simon Šubic

Naročila se že povečujejo

V gorenjskih podjetjih ugotavljajo, da se naročila po drastičnem padcu v aprilu in maju v zadnjih mesecih spet povečujejo, kljub temu pa bo letna realizacija za petino nižja od načrtovane.

Kranj – Negotovost zaradi epidemije covida-19 je v gospodarstvu še vedno velika, čeprav indeks gospodarske klime zadnje štiri mesece raste. Po besedah generalne direktorice Gospodarske zbornice Slovenije Sonje Šmuc so pred slovenskim gospodarstvom meseci, ko bodo podjetja skušala nadomestiti izgubljeno v prvi polovici leta. Na GZS sicer ocenjujejo, da je epidemija doslej odnesla trinajst tisoč delovnih mest, število pa bi bilo še bistveno višje brez ukrepov vlade, med katerimi sta tudi subvencioniranje skrajšanega delovnega časa in čakanja na delo. Ukrep čakanje na delo je vlada podaljšala do konca septembra, v gospodarstvu pa pozivajo, naj ga za najbolj ranljive panoge podaljša do konca leta, dokler za zdaj velja pomoč v obliki skrajšanega delovnega časa. Kako pa kaže gorenjskim podjetjem?

V kranjski družbi Goodyear Dunlop Sava Tires, kjer so od marca do junija na čakanje na delo za različna obdobja napotili okoli 1480 zaposlenih, trenutno državne pomoči ne koristijo. Število zaposlenih se v tem obdobju ni bistveno spremenilo, so pojasnili. »Pozitivne spodbude, ki jih je za gospodarstvo in prebivalstvo pripravila vlada, so in bodo pripomogle k uspešnejšemu premagovanju nastale situacije. Sicer pa menimo, da bi bilo z vidika organizacije dela optimalno, če bi bila možnost krajšega delovnega časa na voljo že ob samem začetku epidemije. Tako bi zaradi nadaljevanja preostalega dela poslovanja in nemotene dobave kupcem lahko delovni proces lažje in hitreje organizirali,« ocenjujejo. V Goodyearu sicer v zadnjem obdobju opažajo rast povpraševanja na večini glavnih trgov, a do konca leta še vedno pričakujejo nepredvidljivosti.

Zaradi ukrepov ohranili delovna mesta

Od petih podjetij v kranjski skupini Iskra ISD (Galvanika, Livarna, Plast, Strugarstvo in Storitve) državno pomoč (skrajšan delovni čas) koristijo le še v Iskri ISD Storitve, v ostalih štirih podjetjih pa znova delajo v polnem obsegu, je razložil generalni direktor Igor Hafnar. »Obseg naročil je še vedno nižji kot v času pred epidemijo, zato smo se novim razmeram morali prilagoditi tudi z zmanjšanjem števila zaposlenih. Od junija naprej se obseg naročil znova povečuje. Trgi okrevajo, vendar je še vedno precej negotovosti,« je pojasnil. V Iskri ISD, kjer bo letošnja prodaja predvidoma za približno petino nižja od lanske, ocenjujejo, da so bili učinki protikoronskih ukrepov pozitivni, saj so lahko ohranili več delovnih mest, kot bi jih sicer. »Tudi naša podjetja so danes v dovolj dobri finančni kondiciji, da smo pri kupcih ohranili oceno zaupanja vrednega partnerja,« je poudaril Hafnar.

V škofjeloški družbi LTH Castings so zaradi okrevanja avtomobilskega trga že z julijem izstopili iz vseh shem državne pomoči in postopoma začeli ponovno zaposlovati. Pred tem so uveljavljali ukrepe subvencioniranega čakanja na delo in skrajšanja delovnega časa ter tako lažje zadržali jedro zaposlenih. »Prekinitev proizvodnje pri končnih proizvajalcih avtomobilov, ki so tovarne zaprli tudi od enega do dveh mesecev, je pomenila drastičen upad naročil za vso dobaviteljsko verigo. Pri tako zmanjšani proizvodnji je poslovanje kljub izrednim varčevalnim ukrepom in ukrepom v okviru zakonodajnih kriznih paketov zelo oteženo. Brez prilagajanja števila zaposlenih ne gre, pri čemer bo še naprej odvisno od dinamike okrevanja prodaje. Ker smo v LTH Castings v zadnjem obdobju pridobili številne nove posle z zagonom serij v prihodnjih dveh do treh letih, smo z ohranjanjem svojih kadrov še posebej skrbni, saj jih bomo vsekakor potrebovali,« so razložili. Kljub velikemu padcu naročil v aprilu in maju poslujejo stabilno in ostajajo finančno močni, naročila pa se postopoma vračajo v načrtovane okvire. »Če ne bo novih pretresov, predvidevamo, da bi do konca leta dosegli od 75 do 80 odstotkov za letos prvotno načrtovane prodaje. Za nas je pomembno, da smo pri naših najpomembnejših kupcih razvojni partner na vseh področjih, tudi pri ključnih komponentah elektromobilnosti, ki je prihodnost avtomobilske industrije. Obenem smo se v tem težkem obdobju še dodatno potrdili kot zanesljiv dobavitelj in v zadnjem obdobju pridobili številne nove posle,« so poudarili.

Ponovno zaposlujejo

V Iskri Mehanizmi iz Lipnice prav tako nimajo več čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa. Učinek obeh ukrepov je bil zanje zelo pozitiven, saj so lahko zadržali večji del zaposlenih tudi v mesecih, ko jim je promet upadel za polovico. Število zaposlenih se je sicer znižalo malenkostno, saj po začetnem odpuščanju spet močno zaposlujejo, tako da imajo trenutno pet odstotkov manj zaposlenih kot v marcu. »Trenutno kaže na povrnitev na planski nivo poslovanja, vendar so razmere še zelo negotove in se spreminjajo. Vseeno pa je okrevanje zaznati na vseh področjih, tako da ne pričakujemo izrazitejšega drugega vala krize,« je dejal direktor Marjan Pogačnik.

V Domelu iz Železnikov so s 1. avgustom prešli na normalni delovni čas za vse zaposlene. Ukrep države čakanja na delo so koristili v maju, skrajšan delovni čas pa junija in v omejenem obsegu v juliju, s čimer so lahko obdržali nivo zaposlenosti kljub bistvenemu znižanju naročil v aprilu in maju, je pojasnil predsednik uprave Domel Holdinga Matjaž Čemažar. Približno dvajsetim zaposlenim maja niso podaljšali pogodb za določen čas, a so vsem že v avgustu ponudili ponovno zaposlitev, iščejo pa še dodatne delavce, saj so na enem od programov zaradi dodatnih naročil vzpostavili nočno izmeno. V Sloveniji imajo trenutno 1275 zaposlenih, pet več kot pred nastopom krize.

Napovedi za jesen so v Domelu dobre, saj so na večini programov že dosegli planirane obsege. »Zaradi težav pri dobavah iz Azije v pomladanskih mesecih se določeni kupci odločajo za spremembe nabavnih politik, kar se odraža pri povečanih naročilih, imamo že v septembru in oktobru povečane potrebe in zato že razpisano delo ob sobotah. Del programa, predvsem vezan na avtomobilske komponente, pa še čuti posledice in so napovedi za jesen še za deset odstotkov nižje od lanskih,« je dejal Čemažar, ki ocenjuje, da bodo letos realizirali od 90 do 95 odstotkov plana.

Tudi v kranjskem Iskraemecu ne koristijo več državne pomoči gospodarstvu, pa tudi sicer so njen učinek na poslovanje podjetja ocenili kot minimalen. »Ob nižjem plačilu prispevkov v drugem četrtletju smo plačali zakonsko predpisanih 200 evrov, s čimer sta ukrepa v večji meri izničila učinek na podjetje,« so razložili. Gibanje števila zaposlenih je za zdaj v skladu z letnim planom in neodvisno od situacije glede covida-19, pojasnjujejo. Ocenjujejo, da bodo leto zaključili okoli dvajset odstotkov pod zastavljenim planom, odstopanje od letne realizacije pa skušajo ublažiti z optimizacijo stroškov in izboljševanjem proizvodnih ter ostalih procesov.

Oddajte svoj komentar

Kranj 7°

delno oblačno
vlažnost: 71 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

5/15

torek

-1/16

sreda

-1/18

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PREDAVANJA / Kokrica, 12. marec 2024

Potopisno predavanje: Namibija

IZLETI / Naklo, 12. marec 2024

Pohod na Šmarjetno goro

DELAVNICE / Kranj, 12. marec 2024

Delavnica Quilling paper

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, 13. marec 2024

Telovadba, digitalna prva pomoč ...

RAZSTAVE / Slovenski Javornik, 13. marec 2024

Minljivost trenutka

RAZSTAVE / Bled, 13. marec 2024

Semena za življenje

PRIREDITVE / Medvode, 13. marec 2024

Razstava ročnih del in slik

PRIREDITVE / Škofja Loka, 13. marec 2024

Pripovedke z Boštjanom Napotnikom

 

 
 

 

 
 
 

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.

Prihranek bo kaplja v morje / 18:27, 3. marec

Neumnost, ki se dela. Politiki, če že odločajo o življenju ljudi, bi morali iti ljudem nasproti, ne pa jih vedno bolj ogrožati. Na funkcijah...

Majdičev mlin ogroža okolico / 15:36, 1. marec

Imamo pa res smolo s temi podrtijami. Ravno dobro odpravijo eno, bivši 'Hotel Jelen', že se ne da urediti tale podrtija. Da bi jo saj podrli...