V ZD Tržič poskusno uvajajo dodatno telefonsko številko za naročanje e-receptov: 030 482 665. Dosegljiva je vsak dan od ponedeljka do petka med 8. in 12. uro. / Foto: Tina Dokl

Halo, sem dobil zdravnika?

V koronakrizi so poti do družinskih ambulant različne, več je svetovanja po telefonu, elektronski pošti. A tudi telefoni so preobremenjeni, v tržiškem zdravstvenem domu (ZD) so poskusno uvedli dodatno številko za naročanje e-receptov. Iščejo nove družinske zdravnike, a tudi ko jih bodo dobili, vsaj v Kranju in Škofji Loki zaradi prostorske stiske ne vedo, kam jih bodo dali. Razmere so povzeli v nekaj gorenjskih zdravstvenih domovih (ZD).

»Dostopnost bi se lahko izboljšala, če bi se družinski zdravniki lahko usmerili v izvajanje tistih storitev, ki resnično zahtevajo zdravnika. Nujna je razbremenitev administrativnih storitev, ki jih lahko opravljajo drugi profili, zlasti nemedicinski kader. Koronavirus je samo razgalil nekatere probleme, na katere opozarjamo že ves ta čas. Tudi v tej krizi se je pokazalo, da je uspešno reševanje odvisno od osnovne zdravstvene dejavnosti, ki je kot že tolikokrat doslej uspešno opravila svoje delo in pri tem ostala prezrta,« pravi dr. Aleksander Stepanović.

Tržič, Kranj, Jesenice, Škofja Loka – Direktor ZD Tržič prim. dr. Iztok Tomazin, dr. med., je povedal, da so spomladi zaposlili še eno družinsko zdravnico, domačinko. »Trenutno je v zdravstvenem domu šest timov družinskih ambulant, ki pa so preobremenjeni z delom, saj so posebej v tem času še nadomeščanja zaradi dopustov in tudi kaka bolniška odsotnost pride vmes,« je pojasnil Tomazin. Kot dodaja, je pritožb pacientov zelo malo. Manjkata pa jim dva zdravnika za delo v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, zato morajo to delo opravljati drugi vzporedno z delom v družinski ambulanti, kar jih dodatno obremenjuje.

Že večkrat omenjeno slabo dosegljivost slovenskih osebnih zdravnikov so v ZD Tržič rešili z daljšim časom telefonske dosegljivosti družinskih ambulant, kot to zahtevata Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in ministrstvo za zdravje, poleg tega poskusno uvajajo dodatno telefonsko številko za naročanje e-receptov 030 482 665, dosegljiva je vsak dan od ponedeljka do petka med 8. in 12. uro. »Naši zaposleni imajo zares veliko volje in motivacije, da vse zmorejo,« je komentiral Tomazin in pojasnil, da je epidemija pokazala, da pacienti lahko marsikaj opravijo po telefonu, kot je naročanje e-receptov, svetovanje v primeru manjših težav in podobno, kar pa zahteva veliko pozornost zdravnikov, da česa pomembnega ne spregledajo.

Problem postaja prostor

Vodja družinske medicine v ZD Kranj doc. dr. Luka Kristanc, dr. med., meni, da kljub vsesplošnemu pomanjkanju specialistov družinske medicine v Sloveniji v Kranju še vedno solidno obvladujejo situacijo in da so v primerjavi z marsikatero drugo občino uspešnejši pri pridobivanju novih zdravnikov. »Večina ima svojega izbranega osebnega zdravnika v Kranju, poleg tega je pri nas opredeljen še marsikdo od drugod. To dosegamo tako, da v povprečju presegamo normativ opredeljenih pacientov na zdravnika za skoraj štirideset odstotkov. Z direktorico ZD Lilijano Gantar Žura, dr. med., se trudiva pridobiti nove zdravnike, pri čemer sva sorazmerno uspešna (nekaj jih bomo pridobili tudi iz tujine). V prihodnje bo seveda treba v želji po zagotavljanju čim kakovostnejših obravnav pacientov privabiti še dodatne družinske zdravnike, kar pa bo najbrž možno le ob določenih sistemskih spremembah na ravni države,« je pojasnil Kristanc. Direktorica Žurova je dodala, da se obeta odprtje še dveh ambulant, problem pa postaja prostor, ker se nimajo kam širiti.

Kar se tiče obravnav na daljavo (po telefonu, elektronski pošti) pa Kristanc pravi, da stvari potekajo dobro. »Zdravniki smo dostopni večji del ordinacijskega časa, poleg tega se tudi frekvenca fizičnih obiskov v ambulanti približuje tisti pred epidemijo.«

Težave bodo že drugo leto zaradi upokojitev

»Na Jesenicah, v Kranjski Gori in Žirovnici je v tem trenutku dovolj družinskih zdravnikov, tako da z opredeljevanjem bolnikov v tem trenutku nimamo problemov. Ti bodo nastopili že drugo leto, saj se bo začelo upokojevanje starejših zdravnikov, ki pa imajo praktično vsi bistveno večjo glavarino, kot je predvidena po uredbi ZZZS. Srečali se bomo z dejstvom, da zdravnika, ki se bo upokojil, ne bo mogoče nadomestiti z enim samim zdravnikom, ampak bo za to po veljavnih kriterijih potrebnega vsaj 1,5 zdravnika,« je dejal direktor ZD Jesenice prim. Saša Letonja, dr. med., in dodal, da je bila med epidemijo in še vedno glavnina kontaktov z bolniki po telefonu klicev in elektronski pošti. »Tukaj se je pokazalo, da telefonski sistem tega enostavno ne prenese, praktično vsi ZD v Sloveniji imamo enak problem, bolniki se pritožujejo, da sestre ali zdravnika po telefonu ne morejo dobiti, pri nas pa je klicev neobvladljivo veliko. Situacija bi se vsaj deloma rešila, če bi bolniki bolj uporabljali elektronsko pošto, hkrati pa prosim bolnike, da v primeru, da je telefonska linija zasedena, ne kličejo neprestano. Ob pregledu klicev se je namreč izkazalo, da sedanja tehnologija dovoljuje, da posameznik kliče številko tudi večkrat znotraj minute. Dejstvo je, da se je trajanje telefonskih klicev tudi podaljšalo, saj se je treba z bolnikom natančneje pogovoriti kot pred epidemijo.«

Gradnja se odmika

V ZD Škofja Loka so leta 2018 odprli dve novi ambulanti družinske medicine, nekaj širitev je bilo pri koncesionarjih, kar bi moralo zadostovati za več let, saj prirast prebivalstva ni tako silovit, je povedal direktor dr. Aleksander Stepanović, dr. med., a obenem opozoril: »V razmerah, ko je celo v Ljubljani skoraj nemogoče dobiti izbranega zdravnika, je odprtje nove ambulante podobno črpanju morja, saj se ambulanta takoj napolni z ljudmi iz sosednjih regij, kjer je stanje še slabše.« Stepanović upa, da se bo stanje vsaj deloma popravilo, ko bodo njihove tri specializantke družinske medicine opravile specialistični izpit. »Pesti nas tudi prostorska stiska, gradnja novega zdravstvenega doma, za katero naj bi poskrbela lokalna skupnost, se vse bolj odmika v prihodnost. Načrtujemo pridobitev evropskih sredstev, ki so bila namenjena za investicije v zdravstveno infrastrukturo v okviru obvladovanja pandemije.« Marsikatero stanje je sicer možno kvalitetno obravnavati po telefonu ali video klicu in večina pacientov je s takšno storitvijo zadovoljna, je prepričan Stepanović. »Stanja, ki zahtevajo fizičen pregled, obravnavamo v ambulantah, ki pa so prepolne, glavarinski količniki je daleč nad strokovnimi priporočili. Po drugi strani je zdaj klicev in e-sporočil ogromno, tako da to postaja že težko obvladljivo. Pozval bi ljudi, naj dobro premislijo svoja naročila in naročijo npr. vsa stalna zdravila hkrati.«

Oddajte svoj komentar

Kranj -3°

zmerno oblačno
vlažnost: 96 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

-5/9

sobota

-2/12

nedelja

-4/12

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

 

 

 

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

GLASBA / Škofja Loka, 3. februar 2024

Orgle opoldne

IZLETI / Kranj, 6. februar 2024

Na kopanje v Portorož

OBVESTILA / Šenčur, 6. februar 2024

Vadba za zdravo hrbtenico

PREDAVANJA / Kranj, 7. februar 2024

O varnosti in zdravju pri delu

PRIREDITVE / Šenčur, 7. februar 2024

Ljubezen je ključ

PRIREDITVE / Adergas, 7. februar 2024

Vse generalove skrivnosti

PRIREDITVE / Preddvor, 7. februar 2024

Ljubezen – smisel našega obstoja

 

 
 

 

 
 
 

Evropska sredstva unovčena / 09:11, 3. februar

Gradi se kolesarska povezava Obrne-Boh.Bistrica. Do Bleda se ne gradi nič. Razdalja Obrne-Bled je 8km. Na tej razdalji je že zgrajena kolesa...

V Šenčurju poklon štiridesetim talcem / 21:59, 1. februar

"Vstaja se je končala z znamenito dražgoško bitko, ki je pokazala, da Nemci niso nepremagljivi,«Kdo bo učencem razložil nemško nepremagljivo...

Ljudske obveznice v začetku februarja / 14:31, 27. januar

Spomnil bi na ukradene izničene obveznice in delnice za časa vlade Alenke Bratušek. To je blo čist ajnfoh, po sistemu dons maš, jutr pa te n...

Predstavili največje projekte / 08:40, 26. januar

O širitvi OŠ Antone Janše še vedno nič. Pozabljeni od občine in sveta. Prejšnje in sedanje vodstvo OŠ ni sposobno zlobirati prepotrebno širitev šole.

Največ kršitev v Mavčičah / 07:57, 24. januar

Merilno mesto v Stražišču (Škofjeloška) je namenjeno le in zgolj inkasantstvu. Lokalna skupnost si že leta prizadeva za ureditev krožišča na...

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..

V Dražgošah poziv k miru / 14:02, 23. januar

Ne podpiram ne komonistov ne domobrancev, je pa vedno bolj jasno, da so že takrat za vsem stali židje..
Moše Pijade, Kardelj, Rupnik itd..