Ob uvrstitvi Hrvaške na rdeči seznam so se tisti, ki so te dni nameravali iti tja na dopust, znašli v neprijetnem položaju, še zlasti če so za oddih že plačali. / Foto: Tina Dokl

Hrvaška je rdeča, kaj storiti

Želite zaradi uvedbe obvezne karantene za dopustnike na Hrvaškem odpovedati že plačan oddih na hrvaški obali? Preverili smo, kakšne so možnosti za vračilo kupnine.

Generalni sekretar Združenja turističnih agencij Slovenije Mišo Mrvaljević pravi, da je vprašanje slovenskih dopustnikov na Hrvaškem nekoliko bolj zapleteno, kot se zdi. Tisti, ki so pred letošnjim 1. junijem kupili turistični paket (vsaj dve vključeni storitvi, npr. prevoz in nastanitev), bodo od agencije dobili vrednotnico za znesek storitve. Tudi v primeru vplačila po 1. juniju jim bo ponudila kakšno drugo možnost ali pa jim bo vrnila vplačilo. »Če pa so rezervirali samo npr. hotelsko nastanitev, pa gre za posredniško storitev, kjer je agencija delovala za račun in v dobro drugega (hotela) ter je tako od njih odvisno, kako se bodo odločili.«

Kranj – Ob uvrstitvi Hrvaške na rdeči seznam zaradi povečanega števila okuženih s covidom-19 in uvedba obvezne dvotedenske karantene ob vrnitvi v Slovenijo so se tisti, ki so konec poletja nameravali na dopust k našim južnim sosedom, znašli v neprijetnem položaju, še zlasti če so za oddih že plačali. Kaj lahko storijo, kakšne so njihove pravice v primeru odpovedi?

Generalni sekretar Združenja turističnih agencij Slovenije Mišo Mrvaljević pravi, da je vprašanje slovenskih dopustnikov na Hrvaškem nekoliko bolj zapleteno, kot se morda zdi na prvi pogled. Tisti, ki so pred letošnjim 1. junijem rezervirali oz. kupili turistični paket (vsaj dve vključeni storitvi, npr. prevoz in nastanitev), bodo od svoje agencije dobili vrednotnico za znesek storitve, kar lahko porabijo za drug aranžma in tako npr. namesto na Hrvaško odpotujejo v Grčijo. Tudi v primeru vplačila po 1. juniju jim bo agencija ponudila kakšno drugo možnost ali pa jim bo vrnila vplačani znesek, je pojasnil.

»Če pa so rezervirali samo npr. hotelsko nastanitev, pa gre za posredniško storitev, kjer je agencija delovala za račun in v dobro drugega (hotela) ter je tako od njih odvisno, kako se bodo odločili. Hrvaška ni proglasila epidemije in vstop v Hrvaško ni omejen, zato po njihovi zakonodaji niso dolžni vračati vplačil. To je težava, s katero se bodo srečevali predvsem individualni potrošniki, ki so sami rezervirali ali vplačevali storitve, takšnih pa je vsaj osemdeset odstotkov. Na kratko, potrošniki so tu odvisni od dobre volje ponudnika,« je razložil Mrvaljević.

Drug termin ali drug aranžma

»Vsako rezervacijo bomo obravnavali individualno v korist naših gostov,« je zagotovil Jože Režonja iz agencije Relax turizem. Do vključno 6. septembra gostom omogočajo prestavitev na drug termin ali drug aranžma, pri čemer se jih veliko odloči za počitnice v Sloveniji in letos zelo popularnih grških otokih. Če gostom ponujene možnosti ne bodo ustrezale, jim bodo vplačani znesek vrnili, razen stroškov rezervacije. »Po 6. septembru pa bomo rezervacije obravnavali v skladu z režimom na meji,« je napovedal Režonja.

Tudi na agenciji Kompas se za odpoved rezervacij na Hrvaškem z datumi začetka do 6. septembra s strankami dogovarjajo individualno in s partnerji na destinacijah skušajo najti ugodno rešitev. Prav tako jim ponudijo drug termin ali aranžma, če jim to ne ustreza, pa jim bodo vplačani znesek vrnili, razen dejansko nastalih in administrativnih stroškov. Odpoved rezervacij na Hrvaškem z datumi začetka po 6. septembru je možno izvesti po splošnih pogojih in navodilih njihove družbe, so dodali.

Potrošnike obravnavati individualno

Uvedba obvezne karantene ob vrnitvi v Slovenijo za mnoge lahko predstavlja precejšnjo težavo, se strinjajo tudi na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). »Ker gre za okoliščine, na katere potrošniki ne morejo vplivati, naj se s ponudniki turističnih storitev oz. s turističnimi agencijami skušajo dogovoriti o najboljši rešitvi zanje. Situacije med potrošniki so verjetno različne in naj se obravnavajo individualno, ob upoštevanju vseh relevantnih okoliščin,« so svetovali pri ZPS in dodali, naj potrošniki glede možnosti odpovedi rezervacij preverijo tudi splošne pogoje ponudnikov storitev in spremljajo obvestila na spletni strani ministrstva za zunanje zadeve o varnosti potovanja na Hrvaško. Na Evropskem potrošniškem centru (EPC) Slovenija so glede individualnih gostov, ki so dopust rezervirali direktno pri hrvaških ponudnikih, povedali, da so v zadnjem času prejeli več podobnih vprašanj, a so situacije lahko zelo različne, zato ne morejo podati splošnega odgovora. Pomembno je namreč, kdaj je potrošnik sklenil pogodbo o rezervaciji namestitve (pred izbruhom covida-19 ali po tem), kakšni so splošni pogoji poslovanja ponudnika in kakšna so določila posamezne sklenjene pogodbe – ali ta vključuje riziko odpovedi, vključno za primer poslabšanja situacije v zvezi s koronavirusom …

Zadnja možnost je tožba

»Marsikateri ponudnik namestitve (in verjetno ne samo na Hrvaškem) v sedanji situaciji zavrača možnost vračila kupnine v primeru odpovedi rezervacije s strani potrošnika in se pri tem sklicuje na to, da normalno obratuje in da lahko izvede storitev v skladu s pogodbo. Prav tako so meje odprte in potovanja možna. Zato v kolikor pogodbena določila ne vključujejo zavarovanj za primer odpovedi in se v danih – spremenjenih – okoliščinah s ponudnikom ne more dogovoriti za odpoved pogodbe in povračilo kupnine oz. za drugo sprejemljivo rešitev, potrošniku ostane le sodna pot,« so razložili na EPC Slovenija.

Področje odpovedi pogodb o storitvah, kot so rezervacije namestitev, dogodkov …, zaradi izrednih okoliščin sicer ni enotno urejeno na evropski ravni, kot je to npr. v primeru letalskih prevozov in na področju paketnih potovanj, temveč je del splošnega pogodbenega prava, ki je v pristojnosti urejanja držav članic. »To po navadi vsebuje tudi določbe, ki se nanašajo na izpolnjevanje pogodbe v primeru nastopa neizogibnih izrednih okoliščin. Ali je šlo v določeni situaciji za neizogibno izredno okoliščino in o odgovornosti v zvezi tem se lahko presoja le v okviru sodnega postopka, po vsej verjetnosti upoštevajoč pravo države ponudnika,« so pojasnili na EPC Slovenija in dodali, da je zaradi pomanjkanja sodne prakse težko vnaprej predvideti, kako bi sodišče odločilo v teh primerih.

Oddajte svoj komentar

Kranj °


vlažnost: %
veter: -

2/18

sobota

3/12

nedelja

-3/15

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Brezje, 23. marec 2024

Romanje po Rožnovenski poti

OBVESTILA / Kranj, Šenčur, Cerklje, Goriče, 23. marec 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

PRIREDITVE / Spodnji Brnik, 24. marec 2024

Ob materinskem dnevu

PRIREDITVE / Adergas, 24. marec 2024

Lep materinski dan

PRIREDITVE / Predoslje, 24. marec 2024

Mama je ena sama

GLEDALIŠČE / Breznica, 24. marec 2024

Premiera predstave Čarovnice

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

 

 
 

 

 
 
 

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??

Kje bi bilo medvedki Mici bolje / 14:20, 22. marec

Teli nevladniki in razni paraziti na davkoplačevalskem denarju so pametni ja...Medota bi rešili iz ujetništva in ga preselili v zavetišče?! ...

Kranj diha z vojašnico / 22:55, 20. marec

Migranti bojo vsaj rodnost popravli, vlada te pa na suho nateguje ;)

Kranj diha z vojašnico / 20:58, 20. marec

Bojim se, da bodo na koncu v teh lepih hangarjih poležavali ilegalni migranti. Okoli novega leta se je omenjalo tudi Kranj, kot možni center...

Sprava bo, sprave ne bo / 10:47, 20. marec

Slovenci nismo preveč inteligentni narod. Dokaz so dogodki par let pred 2.sv vojno, med vojno in vsaj 15 let po vojni. V Franciji so izvenso...