Na Šobcu v letošnji sezoni beležijo približno za polovico manj gostov kot lani. / Foto: Gorazd Kavčič

Sezono krojita koronavirus in vreme

Ne le epidemija, ki je letos na glavo postavila počitniške navade večine sveta, v kampih sezono letos kroji tudi zelo muhasto poletno vreme. Med gosti v zgornjegorenjskih kampih tako to poletje prevladujejo slovenski turisti. Turistični delavci iz danih razmer skušajo iztisniti kar največ, sicer pa so v mislih že pri načrtovanju prihodnjega poletja.

»Predvsem imamo več časa in energije za goste, ki jim zdaj lahko posvetimo več pozornosti kot v preteklih letih, ko je poleti kamp pogosto pokal po šivih. Gostom je všeč tudi to, da imajo več prostora.«

Lesce – Na vrhuncu sezone so predvsem ob koncih tedna gorenjski kampi po večini bistveno manj zasedeni kot v preteklih, v zadnjih letih po pravilu rekordnih sezonah. Kot je povedal direktor Kampa Šobec Uroš Ambrožič, so v tem predvsem med tujimi turisti zelo priljubljenem kampu trenutno približno polovično zasedeni. »V juliju je bilo nočitev približno petdeset odstotkov manj kot lani, v avgustu bo verjetno zelo podobno. Računamo, da bomo ob koncu sezone beležili okoli štirideset odstotkov lanske realizacije.«

Obisk seveda najbolj krojijo trenutne razmere, povezane z epidemijo covida-19, pa tudi nestabilno vreme. »Kljub temu je v običajnih letih slabo vreme pomenilo zgolj okoli desetodstotni izpad, ne tako velikega, kot ga beležimo letos, kar pomeni, da so številke zagotovo najbolj povezane z epidemijo,« ugotavlja Ambrožič.

Ena največjih razlik s preteklimi sezonami je letos zagotovo struktura gostov; če je bila v preteklih letih na Šobcu zgolj peščica, manj kot pet odstotkov, Slovencev, jih je letos polovica. Predvsem Štajerci in Primorci prihajajo, trenutna povprečna doba bivanja pa je tri dni. Od tujcev je večina Nemcev, preostalih je bolj za vzorec, opažajo na Šobcu. Zelo se pozna tudi to, da se letos pri njih ne ustavljajo zahodnoevropski turisti na poti na Hrvaško.

Poudarja še, da program za goste v kampu ostaja nespremenjen. »Kar je zanje drugače kot prej, je zgolj dejstvo, da je manj gneče kot v preteklih letih. »Kar je zanje dobro, mi pa pač skušamo nekako preživeti – s čim manjšimi stroški in z mislimi, usmerjenimi v prihodnje sezone,« je še povedal Ambrožič.

S podobno situacijo se srečujejo tudi v enem od manjših zgornjegorenjskih kampov, v Kampu Kamne na Dovjem. »Res je, kamp je bolj prazen kot poln, takole po občutku bi rekla, da imamo kakih dvajset do trideset odstotkov zasedenosti v primerjavi z lani,« je povedala Ana Voga, ki vodi najstarejši družinski kamp v Zgornjesavski dolini. »Naši običajni gostje, to so Nizozemci in Čehi, letos počitnikujejo doma, tudi Italijanov, Špancev in Francozov je samo za vzorec. Seveda smo zelo veseli domačih gostov, čeprav pridejo zgolj za dan ali dva; kadar je vreme slabo, jih pa sploh ni ...« opisuje Ana Voga, a pravi, da letošnja slaba sezona ne bo ogrozila dobrih temeljev kampa s kapaciteto do 180 oseb. »Zaslužili bomo za stroške in tekoče zadeve, večjih investicij pa se letos ne bomo lotili. Lani smo takoj po koncu sezone asfaltirali dovoz do kampa, nakupili nove mize in klopi za na teraso pa polnilnik za mobilne telefone, prenove ene od hišic pa se spomladi, ko je že kazalo, kako se bo situacija razvijala, nismo lotili.«

Na situacijo kljub temu skušajo gledati s čim bolj pozitivne strani, pravi. »Imamo malo več prostega časa, kar tudi ni tako zelo slabo,« pove z nasmehom, »predvsem pa imamo več časa in energije za goste, ki jim zdaj lahko posvetimo več pozornosti kot v preteklih letih, ko je poleti kamp pogosto pokal po šivih. Gostom je všeč tudi to, da imajo več prostora, zadovoljna sem, ko vidim, da se lepo držijo vseh predpisanih ukrepov – v toaletnih prostorih in v recepciji uporabljajo maske, razkužujejo roke ... Da, kdor pride, je vesel in zadovoljen. Opažam tudi, da so ljudje strpnejši, prijaznejši in uvidevnejši drug do drugega, kot so bili prej. Dano situacijo bomo maksimalno izkoristili, potem pa gremo optimistično naprej.«

Zasedenost je precej slabša kot lani, pa še dež nam odganja goste, ugotavljajo tudi v Bohinju. »Takoj ko pride dež, kampisti pospravijo svojo opremo in gredo v lepše kraje,« pravi Milena Košnik, vodja strokovnih služb v Turističnem društvu Bohinj, ki ima v lasti Kamp Danica. »Kamp se je že lepo polnil, potem pa je veliko gostov iz Bohinja pregnala slaba vremenska napoved. Kar je škoda, kajti tisti, ki so ostali, vedo povedati, da je pri nas lepo, tudi če ne sije ves čas sonce. Vzeli so dežni plašč in škornje in ugotovili, da na primer slap Savica še nikoli ni bil tako lep in vodnat ter da so korita Mostnice naravnost izjemna v vsej svoji veličini.«

Tudi v Kampu Danica letos beležijo precej več domačih kot tujih gostov, kar polovica jih je – in večina od njih pri plačilu uporabi turistične bone. »Uvedbo bonov zelo pozdravljamo, predstavljajo veliko pomoč gospodarstvu pa tudi Slovencem nasploh, saj so marsikomu omogočili, da si je sploh lahko privošči dopust,« ugotavlja Košnikova.

Zadovoljna je, da je odlično obiskana gostilna, ki deluje v okviru Danice. »Kljub temu jo konec avgusta zapiramo, ker bomo stavbo podrli in na njenem mestu zgradili novo, ki bo imela tudi prenočišča. Kljub letošnji slabi sezoni namreč z razvojem moramo naprej. Upamo na boljše čase in verjamemo, da se nam v Bohinju obeta dober turizem, sploh zato, ker je večina naših aktivnosti vezana na naravo in dogajanje na prostem,« je optimistična tudi Košnikova.

Oddajte svoj komentar

Kranj 7°

oblačno
vlažnost: 89 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

4/9

torek

-1/16

sreda

0/19

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 19. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

IZLETI / Cerklje, 19. marec 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

IZLETI / Kranj, 21. marec 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Brezje, 23. marec 2024

Romanje po Rožnovenski poti

OBVESTILA / Kranj, Šenčur, Cerklje, Goriče, 23. marec 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

 

 
 

 

 
 
 

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...