Simona Polše Zupan / Foto: Tina Dokl

Če ne znaš šaha, nisi »in«

Učiteljica šaha na Osnovni šoli Jakoba Aljaža Kranj Simona Polše Zupan je izdala učbenik in delovni zvezek Šah za otroke. Učbeniški komplet je prvi tovrstni v Sloveniji, vanj pa je strnila gradivo, s katerim učencem prve triade že vrsto let na preprost način predaja šahovsko znanje. In to zelo uspešno, saj je šah na njihovi šoli nadvse priljubljen.

Na Osnovni šoli Jakoba Aljaža Kranj imajo v šahovskih krožkih vsako leto več kot štirideset otrok. Zaradi prevelikega zanimanja so jih morali tudi zavračati.

Ko je knjižničarka na OŠ Jakoba Aljaža v Kranju Simona Polše Zupan pred sedmimi leti po upokojitvi sodelavca Silva Jeršeta prevzela še vodenje šahovskega krožka, je kaj hitro zaznala pomanjkanje šahovskega gradiva, prilagojenega najmlajšim učencem. »Pogosto sem morala pripraviti svoje gradivo. Za učence, ki so tekmovali in so nadarjeni za šah, ni bilo težko najti gradiva, za povprečne ali podpovprečne učence pa si ga moral prilagajati, poenostaviti, narediti bolj prijaznega. Skozi leta sem preizkušala, kaj jih pritegne, kako jim postopno predajati znanje, kdaj je preveč snovi naenkrat ...« je pojasnila mentorica šaha, ki je na Aljaževi šoli v zadnjih letih izjemno priljubljen. Lani se je odločila, da svoje gradivo izpopolni ter strne v učbenik in delovni zvezek, s katerima lahko starši in šahovski mentorji najmlajše otroke povsem preprosto naučijo šahovskih osnov.

K pripravi učbeniškega kompleta, ki ga je izdala konec junija, je avtorico, sicer doma s Prebačevega, dodatno spodbudilo tudi dejstvo, da so se s pomanjkanjem gradiva za najmlajše otroke soočali tudi drugi učitelji šaha. Pomagati želi tudi klubskim šahistom, ki prav tako vodijo šahovske krožke po šolah in potrebujejo kak nasvet o pedagoškem pristopu pri najmlajših učencih.

Zanimiv tudi za odrasle

»Gre za prvi tovrstni laični priročnik v slovenskem šahovskem prostoru,« pravi Simona Polše Zupan. Prilagojen je otrokom iz prve triade; navodila so kratka in jasna, napisana z velikimi tiskanimi črkami, vsebuje tudi šahovske igre. Kot kaže, je priročnik zanimiv tudi za starejše šahovske začetnike. »Napisan je tako preprosto in prijazno, da mi tudi odrasli pravijo, da bi se iz tega lahko naučili šaha. To me je presenetilo.« Posamezna poglavja iz učbenika spremljajo še naloge za utrjevanje znanja v delovnem zvezku, ki jih učenci opravijo doma. »Nalog ni preveč, štiri ali pet šahovskih diagramov za posamezno poglavje, saj je šah vendarle interesna dejavnost.«

Načrtuje že drugi del

Avtorica je v učbeniku namenoma izpustila šahovsko notacijo. »Zdi se mi velika prednost, da ni zapisa potez, ki začetnika včasih malo odvrnejo od šaha, saj se mu zdi vse skupaj preveč zapleteno.« Kot samoukinja, ki se je v šah začela bolj resno poglabljati, ko se je njen sin pred leti vključil v šahovski krožek, je pred izidom dala učbenik v strokovni pregled. Z vidika razredne učiteljice ga je pregledala njena sodelavka Tatjana Murovec, s šahovskega vidika pa mednarodni šahovski mojster in trener Leon Mazi.

Simona Polše Zupan si želi predvsem, da bi se razredni učitelji po slovenskih šolah ob njenem učbeniku, ki bo kmalu dostopen tudi v e-obliki na portalu Biblos, opogumili in tudi sami skušali naučiti učence šahovskih osnov. Za lažje delo je pripravila še razpored snovi za 33 učnih ur. Opaža sicer, da so pri popularizaciji šaha po šolah uspešnejši učitelji, ki znajo šah in imajo pravi pedagoški pristop, kot pa šahisti, ki poučujejo. »Kadar pa mentor v šoli opazi učence, ki znanje zelo hitro vpijajo in zmorejo več, naj jih prepusti šahovskim mojstrom iz klubov,« svetuje Polše Zupanova, ki že načrtuje tudi drugi del učbenika, ki bo znanje prvega nadgradil in bo vseboval več taktičnih elementov.

Uspešni tudi na tekmovanjih

Na OŠ Jakoba Aljaža je šah ena najbolj priljubljenih interesnih dejavnosti. Učence so morali tudi zavračati, saj je bilo zanimanja preveč. Danes na šoli namesto ene delujejo kar tri skupine: začetna, nadaljevalna in skupina za učence z največ šahovskega znanja. »V šahovskih krožkih imamo vsako leto več kot 40 otrok, kar je fenomen. Nekateri se šaha držijo daljši čas in se tudi udeležujejo tekmovanj, a tudi ostali, ki so včasih obiskovali krožek, radi prihajajo v šolsko knjižnico, kjer imam po vseh mizah šahovske komplete, in šahirajo, ob tem sklepajo prijateljstva ali pa sproščajo negativno energijo. Šah igrajo tudi med urami nadomeščanj … Skratka, če ne znaš šaha, nisi 'in' na naši šoli,« je razložila.

Učenci, sploh mlajši, so uspešni tudi na tekmovanjih. Na regijskih tekmovanjih že vrsto let posegajo po najvišjih mestih, v kategorijah do sedem in osem let so prejeli tudi že odličja na državni ravni. »Uspehi so me presenetili. Morda so uspešni tudi zato, ker je moj moto, naj v šahu uživajo in ne čutijo nobenega pritiska tekmovanj.«

Raziskave so sicer pokazale, da šah izboljša dosežke učencev na številnih področjih, tudi pri matematiki in branju, spodbuja logično mišljenje in krepi inteligenco. »Poveča tudi socialne spretnosti, saj se moraš vživeti v nasprotnika, brati neverbalno komunikacijo, znati sprejeti poraz, po drugi strani pa ob uspehih krepi samozavest. Naučiš se držati pravil, ki jih je v šahu veliko. Omeniti velja tudi sposobnosti načrtovanja in sprejemanja odgovornosti za napačne odločitve,« je naštevala mentorica.  

Šah za otroke pa ni prvo delo Simone Polše Zupan. Pred leti, ko še ni bila zaposlena za polni delovni čas, je napisala zgodbo za otroke po navdihu indijske ljudske pravljice ter uredila serijo slikanic za otroke z disleksijo in jo tudi izdala preko svoje založbe. Imela je še veliko idej, a ji je zaradi povečanega obsega dela v šoli zmanjkalo časa in energije za njihovo uresničitev. Po nekajletnem premoru je sedaj luč sveta ugledal njen šahovski učbeniški komplet.

Oddajte svoj komentar

Kranj 2°

zmerno oblačno
vlažnost: 98 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

-2/14

petek

2/10

sobota

-1/13

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

PRIREDITVE / Jesenice, 19. april 2024

Mladost mesta rdečega prahu

PRIREDITVE / Mojstrana, 19. april 2024

Nepal – dežela himalajskih velikanov

PRIREDITVE / Medvode, 19. april 2024

Evropski teden mladih

PRIREDITVE / Adergas, 19. april 2024

Večer otroškega kamišibaja

OBVESTILA / Britof, 20. april 2024

Blagoslov koles

OBVESTILA / Šenčur, 20. april 2024

Spominska plošča Janezu Mlakarju

PRIREDITVE / Adergas, 20. april 2024

Ljudske pesmi v evropskem prostoru

PRIREDITVE / Šenčur, 22. april 2024

Umovadba

 

 
 

 

 
 
 

Subvencija tudi za e-kolesa / 08:17, 18. april

Glede na hitrost birokratov bodo subvencije verjetno pripravljene tik pred smučarsko sezono.

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.

Če operater konča v stečaju / 19:07, 15. april

Sam se v ta predlog za stečaj ne vtikam, ker enostavno ne poznam dobro situacije. Me pa na splošno moti, v kolikor gre kdo v stečaj, podjetj...

Dela na Betinu predčasno končana / 09:47, 15. april

Skupni načrt, časovnica se mi pa za ta projekt, ki ni majhen, zdi precej čuden. Okoli Bleda bi morala biti obvoznica fertik, tko da bi sedaj...

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...