Epidemija razgalila že znane težave

Epidemija covida-19 je presenetila in postavila v novo situacijo tudi študente. Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) se je v času razglašene epidemije odzivala dnevno in predlagala veliko konkretnih ukrepov, med katerimi so bili nekateri sprejeti.

Ljubljana – Država je med sprejetimi ukrepi študentom dala možnost dodatnega leta študija zaradi nezmožnosti opravljanja študijskih obveznosti in iz istega razloga tudi možnost mirovanja štipendije v naslednjem študijskem letu. Omogočili so brezplačne vozovnice za JPP in brezplačno bivanje v študentskih domovih za študente, ki bivajo subvencionirano, in sicer za čas, ko njihova uporaba ni bila mogoča. Pomemben ukrep je bil enkratni dodatek za študente s stalnim bivališčem v Republiki Sloveniji, ne pa tudi za tuje študente v Sloveniji. »Dodatek je bil samo enkraten, kljub temu da je izpad dohodkov pri študentih obsežen in dolgotrajen,« so pojasnili v ŠOS. »Konec aprila smo objavili poziv za dodelitev nepovratne denarne pomoči študentom, ki so jih ukrepi najbolj prizadeli. S pozivom smo ciljali na študente, ki si omogočajo študij in življenje s študentskim delom in so zaradi upada ponudbe študentskega dela ostali brez velikega dela prihodkov.« Na poziv se je odzvalo 498 študentov, 390 vlog je bilo popolnih, izredno pomoč pa so lahko dodelili vsem študentom, ki so izpolnjevali osnovne pogoje za dodelitev, kar je veljalo za 193 prijaviteljev.

Študentsko delo je v drugi polovici marca in v aprilu upadlo za petdeset odstotkov, v juniju pa ga je bilo še vedno trideset odstotkov manj kot lani. Po podatkih Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je v letu 2019 skoraj dvajset tisoč dijakov in študentov s študentskim delom zaslužilo vsaj petdeset odstotkov neto minimalne plače za leto 2019 in v ŠOS ocenjujejo, da so ravno ti najbolj ogroženi zaradi upada študentskega dela. Prav tako se je po njihovem mnenju izkazalo, da je pomoč socialno najbolj ogroženim študentom prenizka. »Državne štipendije, ki znašajo v povprečju 125 evrov, so prenizke. Ob tem pa jo prejema premalo študentov, samo dvajset odstotkov, kljub temu, da so po raziskavi Evroštudent povprečni mesečni stroški študenta več kot petsto evrov,« so dejali v ŠOS in dodali, da epidemija covida-19 ni povzročila novih težav študentov, temveč je predvsem razgalila že znane. V naslednjih mesecih bodo zato podali še nekaj predlogov za urejanje položaja študentov. Med drugim predlog zdravstvenega zavarovanja in štipendije za vse študente, ne glede na starost. Štipendistom želijo omogočiti zaključek šolanja do konca oktobra, ne da bi bilo treba štipendijo vračati. Obenem želijo doseči dvig višine državnih štipendij za 75 odstotkov in reformo Zoisovega štipendiranja. Študentom pa bi pomagali še s številnimi drugimi ukrepi, med drugim ukinitvijo vpisnih in drugih skritih stroškov študija.

Študentka sociologije in pedagogike Sara Rihtaršič iz Sore pri Medvodah pravi, da je država študentom ponudila dovolj pomoči, da so lahko preživeli epidemijo, a vseeno bi lahko omogočili še nekaj dodatnih prilagoditev. »Glede na trenutno stanje, ko je študentskega dela še vedno manj, bi nam lahko namenili še en dodatek. Zdi se mi prav, da so podaljšali uporabo študentskih bonov do konca julija, a lahko bi jih do oktobra. Štipendijo bomo dobili še za mesec junij, a bi bilo prav, da bi jo neprekinjeno dobili tudi v poletnem času,« je povedala Rihtaršičeva.

Oddajte svoj komentar

Kranj -8°

delno oblačno
vlažnost: 91 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-10/4

torek

-7/8

sreda

-3/8

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PREDAVANJA / Radovljica, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Kostarika

PREDAVANJA / Naklo, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Islandija

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

IZLETI / Šenčur, 27. januar 2024

S cvičkom med vinogradi

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

 

 
 

 

 
 
 

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 23:17, 21. januar

Primož, tebi pa sovraštvo do SDS res povzroča halucinacije. Resnica je popolnoma drugačna. SDS je 2020 v MO Kranj predstavila predloge ukrep...

Odgovor / 20:53, 21. januar

Tavčar se je malce bal Nemcev in nasprotoval vojaški akciji na Koroškem. Kot sicer se takrat Ljubljana ni veliko zanimala za meje na Štajers...

V Dražgošah poziv k miru / 19:39, 21. januar

Ponavljam vprašanje: Kaj so oborožene sile nacistične Nemčije počele v Dražgošah leta 1942 ?
Usposabljanje, vojaške vaje ?
Bo šlo?