Hugo Roblek / vir: Wikipedija

Ubil se je pri skoku iz gorečega Narodnega doma

Trinajstega julija je minilo sto let od tragične smrti Huga Robleka, po katerem nosi ime Roblekov dom na Begunjščici. Nesrečno naključje je hotelo, da je v Narodnem domu v Trstu z ženo Pavlo prenočil ravno v noči, ko so dom požgali fašisti ... Ob obletnici so v radovljiškem društvu Sciurus izdali osebno znamko, priložnostni ovitek in žig.

Članek z naslovom Tragična usoda lekarnarja Robleka in njegove žene je objavil časopis Slovenski narod. »Kakor je znano, sta stanovala lekarnar Roblek in njegova žena Pavla, rojena Tominšek, v III. nadstropju hotela Balkan. Njihova soba 60 je nahajala v središču hotela, vsled česar je ogenj delj časa ni dosegel. Ko pa se je požar razširil tudi v tretje nadstropje, sta Roblek in njegova žena hitela k oknu in jela klicati na pomoč. Množica na ulici je jima jela klicati, naj se rešita s skokom na ulico, kar bi pomenjalo gotovo smrt. Med tem je več mladih ljudi prineslo veliko rjuho, v katero so hoteli vjeti Robleka in njegovo ženo, ako bi skočila skozi okno. Par trenutkov, predno se je Roblekova dvojica odločila, da skoči skozi okno, so prispeli na trg gasilci, ki so takoj pričeli postavljati lestev, da bi rešili oba nesrečnika. Toda Roblek in njegova žena nista imela toliko duševne moči, da bi počakala na rešitev ... Vrnila sta se v sobo in zapored skočila skozi okno. Hugo Roblek je ostal na mestu mrtev, ker si je zlomil tilnik, njegovo ženo pa so sicer vjeli v nastavljeno rjuho, vendar pa je pri tem dobila težke zunanje in notranje poškodbe ...«

Trinajstega julija 1920 so fašisti požgali Narodni dom v Trstu. Minuli ponedeljek, ob stoti obletnici požiga, je na domu spet zaplapola slovenska zastava, saj so dom vrnili Slovencem v Italiji. S požigom pred stotimi leti pa je tragično povezana tudi usoda Huga Robleka, lekarnarja, planinca in narodnega borca, ki je bil edina žrtev požara. Ubil se je namreč pri skoku iz gorečega doma ... Po njem nosi ime Roblekov dom na Begunjščici,

Hugo Roblek se je rodil 27. decembra 1871 v Radovljici lekarnarju Aleksandru, po končani nižji gimnaziji v Ljubljani in lekarniški praksi v Kranju pa je študiral farmacevtiko na Dunaju. Zatem je pomagal v očetovi lekarni v Radovljici, služboval v Vipavi, kasneje v Švici in leto dni celo v Egiptu, piše Rudolf Andrejka v Slovenskem biografskem leksikonu. Leta 1906 se je vrnil v domovino in vzel v najem lekarno v Tržiču, leta 1911 pa je odprl sezonsko lekarno na Bledu. Kot piše Meta Učakar v spletnem biografskem leksikonu znanih Gorenjcev, je lekarna lahko delovala samo v času zdraviliško-turistične sezone, in sicer v gospodarskem poslopju hotela Mallner. Leta 1918 je Roblek kupil hotel Lovec in tja preselil tudi lekarno. Obenem je imel lekarno v Neumarktu na Tirolskem. Julija 1920 sta se z ženo vračala iz Bolzana na Bled, na poti pa sta prenočila v Trstu v hotelu Balkan, ki je bil del Narodnega doma. Prav tisto noč, 13. julija, pa so stavbo zažgali fašisti. Roblek je pred ognjenimi zublji skočil skozi okno v tretjem nadstropju, zgrešil rešilno platno in obležal mrtev, z zlomljenim tilnikom ...

Roblek pa ni bil samo lekarnar, temveč tudi zavzet planinec. Z Jakobom Aljažem sta položila temelje slovenskega planinstva na Gorenjskem. Leta 1895 sta z dr. Jankom Vilfanom ustanovila radovljiško podružnico Slovenskega planinskega društva. Na njegovo pobudo so zgradili Vodnikovo kočo na Velem polju, pridobili kočo na Rodici in Tomčevo kočo na Poljški planini. Markirali so tudi planinske poti okrog Bohinja, Bleda, Radovljice, severozahodne dele Ratitovca in napravil povezavo s Tolminsko.

V oporoki je svojo hišo v Radovljici zapustil radovljiški podružnici Slovenskega planinskega društva. Z izkupičkom od prodane hiše so leta 1933 na Begunjščici zgradili Roblekov dom, ki ga danes upravlja Planinsko društvo Radovljica.

Stoto obletnico Roblekove smrti so v Radovljici obeležili v Društvu zbirateljev Sciurus. Pripravili so osebno znamko, priložnostni ovitek in žig z motivi Narodnega doma v Trstu, Roblekovega doma ter podobo Huga Robleka.

Na pošti v Radovljici pa je do konca meseca na ogled tudi filatelistična razstava z naslovom Dunajske pošte ob prelomu stoletja 1900 in Radovljiški veletrgovec Leopold Fursager. Leopold Fursager in Hugo Roblek sta bila nekaj časa skupaj v upravnem odboru Planinskega društva Radovljica, je povedal Peter Kramar iz društva Sciurus in dodal, da je razstavo pripravil Damjan Jensterle.

Oddajte svoj komentar

Kranj 11°

pretežno oblačno
vlažnost: 62 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

2/15

sreda

1/19

četrtek

4/21

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 4. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 5. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 6. april 2024

Izlet PD Iskra Kranj

IZLETI / Šenčur, 6. april 2024

Gremo na obalo

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 6. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??