Pastirska koča na Jeseniški Rožci

Srečanje na Jeseniški Rožci

Na planini Jeseniška Rožca je bilo tradicionalno srečanje predstavnikov agrarnih in pašnih skupnosti Zgornje Gorenjske.

Rožca je ime za več planin – za Jeseniško, Hrušensko, Dovško in Koroško Rožco. Vse planine so še »žive«. Na Jeseniški se pase 114 goved, na Hrušenski osemdeset goved in dva osla, na Dovški 104 goveda in na Koroški približno sto ovc, dvajset konj in štirideset goved.

Jesenice – Oddelek za kmetijsko svetovanje pri Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj in Pašna skupnost Jeseniška Rožca sta v prvih julijskih dneh pripravila na Jeseniški Rožci vsakoletno srečanje predstavnikov agrarnih in pašnih skupnosti iz šestih občin Zgornje Gorenjske. Udeleženci, vseh je bilo nekaj manj kot petdeset, so z zanimanjem prisluhnili predavanju dr. Dušanke Jordan z Biotehniške fakultete o ravnanju z govedom in ovcami, udeležence je pozdravil predsednik pašne skupnosti Jože Lipovec, kmetijska svetovalka Tilka Klinar je predstavila zgodovino planine, svetovalec Miha Štular pa delovanje vodnega sistema na planini, ki so si ga udeleženci potlej tudi ogledali.

Kot je povedala Tilka Klinar, ima jeseniška planina dolgo zgodovino. Planino Rožca omenja že Ortenburški rudarski red iz leta 1381, ta je – zanimivo – tudi določil, da smejo dati živino na pašo le domači kmetje. Franciscejski kataster iz leta 1827 izkazuje na planini, na območju današnje prve čredinke, osem stavb, v katastru pa je bila kot lastnica planine vpisana Skupnost Jesenice. Pod Rožco, na zgornjih Tratah, je bil nekdaj rudnik, ki ga omenja tudi Valvasor v Slavi vojvodine Kranjske. Na vrhu sedla Rožca so tudi kosili mrvo, nižje so bile njive. Po planinski statistiki iz leta 1923 so na planini začeli pašo 7. junija in končali 10. septembra, približno tako je še tudi danes. V letih 1989 in 1990 so z občinskim denarjem in denarjem tedanje kmetijske zemljiške skupnosti podaljšali dostopno pot do planine kot kilometrski odsek gozdne ceste, kar je zelo olajšalo gospodarjenje na planini. Na podlagi zakona o agrarnih skupnostih je planino dobila nazaj agrarna skupnost Jesenice - Sava plavž - Prihodi, ki pa jo je dala v upravljanje kmetom, ki pasejo živino na planini in so se pred dvema letoma tudi formalno organizirali v Pašno skupnost Jeseniška Rožca.

Kot je povedal predsednik pašne skupnosti Jože Lipovec iz Prihodov, si zelo prizadevajo urediti planino. Na pastirski koči so že obnovili streho in uredili sanitarije, obnovili so hlev in uredili zadnje pol kilometra poti, da je planina zdaj dostopna tudi s traktorjem in terenskimi vozili. Rešili so tudi velik problem pomanjkanja vode za napajanje živine, v sušnih dneh so vodo celo vozili na planino. Najprej so po avstrijskem zgledu načrtovali sistem preskrbe z vodo s pomočjo hidravličnega ovna, a ker so ugotovili, da je za takšno rešitev izvir ob koči prešibek, so se odločili za črpalko, ki jo poganja agregat. Na pobočju nad pastirsko kočo so v zemljo vkopali rezervoar za petnajst kubičnih metrov vode, od tod pa vodo s črpalko približno dvesto petdeset metrov višinske razlike potiskajo v cisterno na vrh hriba Javorje po ceveh, ki so jih v veliki strmini ročno vkopali v tla. Iz cisterne teče voda v bližnje korito za napajanje živine. »V prihodnosti bo naša najpomembnejša naloga čiščenje planine, da se nam pašniki ne bodo zarasli s plevelom in grmovjem,« je dejal Jože Lipovec in dodal, da se letos na planini pase 114 goved od osmih kmetov iz vasi Prihodni, Planina pod Golico in Plavški Rovt. Na planini je tudi stalno pastir, ki skrbi za živino pa tudi za ograje.

Oddajte svoj komentar

Kranj 10°

oblačno
vlažnost: 93 %
veter: J, hitrost: 11 km/h

6/14

sreda

4/10

četrtek

5/18

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 27. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Jesenice, 27. marec 2024

Fotografska razstava Guadeloupe

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 28. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??