Peter Šumi, svetovni prvak iz Kranja

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (257)

Športnik in podjetnik, orodni telovadec Peter Šumi, ki se je rodil 29. junija 1895 v Kranju, je med tistimi »zamolčanimi« predniki, ki so bili pred drugo svetovno vojno sicer svetovnega slovesa, potem pa so izginili iz spomina. Z njim je bilo podobno kot z Leonom Štukljem, s katerim si je v telovadnem mnogoboju večkrat delil najvišje uvrstitve.

Na svetovnem prvenstvu, ki je bilo leta 1922 v Ljubljani, sta si s še tremi tekmovalci delila v mnogoboju prvo mesto. Na drogu in na obroču sta si delila prvo mesto, na konju z ročaji sta bila oba na drugem mestu. Seveda je bilo to, kot so nekateri dolgo vztrajali, »v gnili« Kraljevini Jugoslaviji.

Z gimnastiko se je začel ukvarjati že pri sedmih letih v kranjskem Sokolu. Veliko spodbudo mu je dala prisotnost na vsesokolskem zletu leta 1906 v Pragi. Do leta 1912 je živel v Kranju, nato se je preselil v Ljubljano. Leta 1913 je končal Mahrovo trgovsko šolo v Ljubljani. Aktivno se je vključil v vadbo pri ljubljanskem Sokolu pod vodstvom Viktorja Murnika.

V času Kraljevine Jugoslavije je kot član ljubljanskega Sokola večkrat zmagal na tekmovanjih za meč kralja Aleksandra. V svoji karieri se je udeležil treh svetovnih prvenstev v mnogoboju, leta 1922 v Ljubljani in leta 1926 v Lyonu, kjer je postal svetovni prvak, ter leta 1930 v Luksemburgu, kjer je dobil srebrno kolajno v disciplini konj z ročaji.

Dolga leta je bil edini na svetu, ki je dvakrat zapored zmagal v gimnastičnem mnogoboju. Ta dosežek je ponovil Kitajec Jang Vei šele v letih 2006 in 2007. Mnogoboj je tedaj poleg obveznih in poljubnih vaj na orodju vključeval še nekatere atletske discipline in plavanje.

Olimpijskih iger se zaradi neznanega razloga nikoli ni udeležil kot tekmovalec, ampak le kot sodnik v letih 1928 in 1936. Bil je eden od štirih ustanoviteljev, družabnikov firme Vulkan, ki je že leta 1921 izdelovala gumene podpetnike. Iz te majhne krajevne družbe je v devetih desetletjih zrasla Poslovna skupina Sava z dejavnostjo, razvejeno v gumarstvu, turizmu, nepremičninah in finančnih naložbah. Živel in delal je v Trstu, po svetovni vojni v Ljubljani. Leta 1947 je pobegnil v Švico, od leta 1953 pa sta z ženo živela na Dunaju. Pokopan je na Žalah v Ljubljani.

Zanimivi Gorenjci tedna in dogodki iz dežele Kranjske:

V Mali vasi pri Dobrniču se je 29. 6. 1797 rodil slovenski duhovnik, škof, misijonar in raziskovalec Severne Amerike Friderik Irenej Baraga. Po končanem študiju prava na dunajski univerzi je bil kaplan v Šmartinu (Stražišču) pri Kranju.

Z datumom 30. 6. 973 je ohranjena prva listina, v kateri je omenjena Škofja Loka z okolico. Gre za podelilno listino nemškega cesarja Otona II., s katero je Loko z okolico izročil v trajno last brižinski (freisinški) škofiji. V tej listini je prvič omenjena tudi Kranjska.

Na Breznici pri Radovljici se je 30. 6. 1749 rodil član slovite slikarske družine Lovro Janša. Njegov najstarejši brat Anton je ob slikarstvu postal svetovno znani čebelar.

V Vodicah se je 30. 6. 1786 rodil narodni delavec Peter Aleš. Kot kaplan in župnik na Primorskem je pospeševal razvoj živinoreje, čebelarstva, predvsem pa sadjarstva.

V Škofji Loki se je 30. 6. 1895 rodil montanist in pravnik Anton Homan. Leta 1948 je postal direktor Geološkega zavoda v Ljubljani.

V Bludenzu v Avstriji se je 4. 7. 1847 rodil podjetnik Andrej Gassner. Leta 1891 je postal solastnik in družabnik Bombažne predilnice in tkalnice v Tržiču.

Oddaj svoj komentar

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

PRIREDITVE / Jesenice,

Mladost mesta rdečega prahu

PRIREDITVE / Mojstrana,

Nepal – dežela himalajskih velikanov

PRIREDITVE / Medvode,

Evropski teden mladih

PRIREDITVE / Adergas,

Večer otroškega kamišibaja

OBVESTILA / Britof,

Blagoslov koles

OBVESTILA / Šenčur,

Spominska plošča Janezu Mlakarju

PRIREDITVE / Adergas,

Ljudske pesmi v evropskem prostoru

PRIREDITVE / Šenčur,

Umovadba

 

 
 

 

 
 
 

Subvencija tudi za e-kolesa / 08:17, 18. april

Glede na hitrost birokratov bodo subvencije verjetno pripravljene tik pred smučarsko sezono.

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.

Če operater konča v stečaju / 19:07, 15. april

Sam se v ta predlog za stečaj ne vtikam, ker enostavno ne poznam dobro situacije. Me pa na splošno moti, v kolikor gre kdo v stečaj, podjetj...

Dela na Betinu predčasno končana / 09:47, 15. april

Skupni načrt, časovnica se mi pa za ta projekt, ki ni majhen, zdi precej čuden. Okoli Bleda bi morala biti obvoznica fertik, tko da bi sedaj...

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...